Wpis z mikrobloga

  • 11
Uwielbiam ból dupy ludzi, którzy biorą kredyty, a dopiero później gdy trzeba spłacać, uświadamiają sobie, jak to jest naliczane i szukają miliona dowodów, że udzielający kredyt to oszust ( ͡º ͜ʖ͡º)

Na początek: polecam zapoznać się ze wzorem K(1+p/100)^r i pojąć, co to jest funkcja wykładnicza i jak silna jest potęgą :)
To spore uproszczenie, ale w miarę prosto można zrozumieć co się dzieje gdy p=0,1 1 i 2 :)

#kredythipoteczny #finanse #nieruchomosci #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie
  • 51
  • Odpowiedz
choćby rata doszła do 2kzł to dalej mi się opłaca bardziej niż wynajem


@wacek_1984: A jesteś w stanie mi na szybko napisać jak obliczałeś co się bardziej opłaca? Jesteś z tych co porównują ratę kredytu z miesięcznym najmem czy faktycznie sobie to policzyłeś?
  • Odpowiedz
@Balactatun: niestety nie przeliczałem tego aż tak. Na szybką kalkulację to wliczając, to co zapłaciłem do tej pory, czyli wkład + remont + raty/nadpłaty + meble, to przez ostatnie 4lata wychodzi mi około 2.5kzł miesięcznie.

W momencie wprowadzania się, koszt wynajmu mieszkania w podobnym standardzie (bez czynszu) wynosił na oko 1.8-2.2k. Teraz 2.2k (najniższa, jaką teraz znalazłem).

Zostało mi 115k kredytu na 16lat. Także to rozłoży się kapkę w czasie. Planuję
  • Odpowiedz
@KOLEGAMAMY: Ok, opóźnień jest mało, a jak się ma to do tego co wcześniej napisałem. Ludzie żeby spłacać kredyt będą rezygnować z czego się da, także to że nie ma opóźnień jeszcze niczego nie dowodzi. Jak mówiłem, wystarczy rzucić okiem na przeciętne zarobki w PL żeby widzieć co jest grane.
  • Odpowiedz
@KOLEGAMAMY: hmm ciekawe. Czyli takie USA ma na tyle wyzsze bezpieczenstwo kredytu, tyle mniej opoznien niz 1%, ze dodatkowo moga odpowiadać tylko nieruchomoscia, a i stale stopy maja na 15 lat za 2%, Ciekawe ciekawe :D

I to by bylo na tyle jesli chodzi o naszą taniośc kredytu
  • Odpowiedz
@KOLEGAMAMY: niektórzy dorabiają inni nie. Ja wiem jak wygląda w małych miastach dorabianie na czarno - na umowie masz 1000zł, a wyrównanie do minimalnej w formie premii uznaniowej :)

Znam te realia bardzo dobrze.
  • Odpowiedz