Wpis z mikrobloga

@Krzyszy: no i co z tego? Porównanie na zasadzie jakby Bezos rozdał wszystkim amerykanom to by mieli X na łeb.

Polityka socjalna była w tym kraju potrzebna od dawna, jakby PO ją wprowadziło 5 lat wcześniej to by dzisiaj nie było PiS u władzy. I mówię to jako twardy antypisowiec. Do 2015 może i na papierze było spoko, była wolność prasy i tak dalej - ale społecznie była makabra. Ludzie
  • Odpowiedz
@ediz4: Ale co ma do mojego wpisu 40 mld, nie o tym pisałem. Jeśli główny ideolog i wyznawca przygłupów wyzywa kogoś od "nieuków" wykazując skrajną nierzetelność to reaguję. Proste. Nie reaguje jak piszesz o pegasusie,bo ewidentnie masz mindset homosovieticus (badania mówią, że 30% Polaków ma podobnie- trudno), ale jeśli udajesz erudytę rzucając liczbami a przy okazji obrażasz ludzi to już nie mogę obok tego przejść obojętnie.
  • Odpowiedz
nie przenosiłbym chińskich cen na europę bo to zupełnie nie podobne warunki, zresztą chińczyki wystartowali w przetargu na A2 to ani metra nie wybudowali po dumpingowych cenach i ostatecznie dostali kopa


@wtf2009: koszt główny elektrowni atomowych to regulacje, nie materiały ani robocizna, jak widać u chińczyka się da
  • Odpowiedz
@Krzyszy: tak sie wszyscy zapatrzyliscie na to 500+ ze nawet nie zauwazyliscie ze wlasnie poszla druga lapowka na ten sam cel, Rodzinny Kapital Opiekunczy ktory przysluguje drugim i kolejnym dzieciom niezaleznie od dochodow i gwarantuje dodatkowe 500+ przez 2 lata, miedzy 1 a 3. rokiem zycia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@StaryMadryElf: A tak żeby już zaorać Cię do końca

Francuski EDF oferuje polskiemu rządowi budowę od czterech do sześciu bloków jądrowych za 150-220 mld zł, przy czym pierwszy z nich mógłby ruszyć już w 2033 r. – wynika z dokumentu, do którego dotarł Business Insider Polska....

Przewidywana moc elektrowni jest zawarta w strategii energetycznej kraju. Widać że koszt jest nawet dużo wyższy niż ja podałem.
  • Odpowiedz
@Krzyszy: dodatkowo na Tarczę Antykryzysową:

.... w ramach poszczególnych instrumentów wsparcia do przedsiębiorców trafiło już 187,29 mld zł, z czego:

tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju –  68,7 mld zł wsparcia,
tarcza pomocowa Banku Gospodarstwa Krajowego – ponad 61,5
  • Odpowiedz
Nowa elektrownia cieplna o najwyższej obecnie możliwej sprawności 1-1,5 mld złotych.
Do dzisiaj mogliśmy mieć tylko i wyłącznie nowe elektrownie o wysokiej sprawności i płacić dużo niższe kary za emisje CO2.
Nasze stare bloki mają sprawność w okolicy 20-25% i moc od 200 do 300 MW. Obecnie buduje się bloki mające moc powyżej 800 MW i sprawność 42%. Jeden nowoczesny blok ma "efektywną" moc 2-3 starych bloków ( ͡° ͜ʖ
  • Odpowiedz
@Krzyszy: Dla uczciwego rachunku, powinniśmy również wspomnieć o ~35mld zarobionych przez budżet w latach 2013-2020 na handlu emisjami. Te pieniądze w zamyśle miały być przeznaczone na transformację energetyczną, a zostały przeznaczone na bieżącą konsumpcję.

Bezpośrednie dochody do budżetu państwa ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 (dane Ministerstwa Finansów):


2015 – 547,9 mln zł

2016 – 587,7
  • Odpowiedz