Wpis z mikrobloga

Czy ktoś mając jako źródło ogrzewania piec kaflowy w domu powyżej 70 lat gdzie nie ma nawet grzejników (sytuacja u mojej babci) w perspektywie kilku lat będzie zmuszony do ogrzewania się grzejnikiem elektrycznym? O co chodzi z tym całym rejestrowaniem źródeł ciepła i czemu to ma służyć? #pytanie #pytaniedoeksperta #ogrzewanie #energetyka #dom
Pobierz snorli12 - Czy ktoś mając jako źródło ogrzewania piec kaflowy w domu powyżej 70 lat g...
źródło: comment_164232515116HFTzYnj789P8SC51cPk9.jpg
  • 107
W ogóle bardzo chętnie zobaczyłbym bilans ile energii pochłania produkcja tych nowoczesnych pieców, albo tym bardziej ostatnio promowanych pomp ciepła w stosunku do takiej kuchni kaflowej opalanej wysuszonym drewnem...


@gupi_ja: Cena poszczególnych urządzeń jest wypadkową potrzebnej na ich wykonanie energii. Pompa ciepła kosztująca 15k PLN vs. 8k PLN za piec kaflowy (2 palety, 600 cegieł szamotowych, 10 worków zaprawy murarskiej, wkład paleniska, rury kominowe, praca zduna). Powiedzmy że wstępny bilans energetyczny
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Domy na przeciętnej polskiej wsi są w takich odstępach, że ewentualny dym z kominów rozproszy się w okolicy

@gupi_ja: anegdota, a nie dowód z mojej strony: dwie wsie moich dziadków, jedna na Dolnym Śląsku, druga na Pomorzu - jak się zaczyna sezon grzewczy to świata nie widać tak szaro.
A bliżej poranka to nie wiesz czy to mgła czy dym, ot tak to się rozpraszało ( ͡° ͜ʖ ͡
Jest jeszcze taka kwestia, że taka babcia, która wg niektórych stwarza zagrożenie, pali w swoim piecu drewnem i to dobrej jakości, bo albo się zaczadzi albo zapcha komin, a taki janusz który ma piec c.o., z podajnikiem, teoretycznie spełniający normy, a w praktyce z wymiennym rusztem, żeby móc palić najtańszym produktem węglopochodnym i śmieciami, jest już w porządku.

Zamiast walczyć z piecami wystarcz zostawić na rynku detalicznym tylko węgiel najwyższej jakości i
@PfefferWerfer: ale wiesz, że osoby, które palą w piecach kaflowych często nawet tych 8 tyś nie mają, nie mówiąc już koszcie dostosowania całej instalacji, co wiąże się zazwyczaj z koniecznością kucia ścian, i pewnie innych przeróbek. I tak, ja wiem, że są podobno jakieś programy mające pomóc w modernizacji ogrzewania, ale chociażby w mojej gminie to wygląda tak, że urzędnicy nic nie wiedzą, jeżeli już coś jest, to zazwyczaj najpierw trzeba
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@snorli12 jest mnóstwo gminnych dotacji na instalację nowych źródeł ciepła.


W Krakowie po zakazach używanie pieców na paliwo stałe już widać poprawę. Zwłaszcza ma mapach gdzie wyraznie można zaobserwować jak smog docierają z zewnętrznych gmin

@Czarny_Klakier: poprawa jest taka, że niedawno na głównej był apel o zezwolenie na palenie drewnem, bo ich ceny gazu i prądu dobijają.
#!$%@?, czytam wasze komentarze i ręce mi opadają

Babcia pali uciupanym drewnem, butelką plastikową i innym gównem pewnie też i piszecie o lewackiej UE xD

Mirki, zrozumcie, że tacy finowie gdy im opowiadałem o kotle na ekogroszek to mieli oczy jak 5 zł... tam od dawna jadą na gazie, pompach ciepła, elektrycznym grzaniu

U nas 19 wiek dalej mocno, na wsiach kocioł ekogroszkowy to nowoczesny sprzęt (xD nikt w innych unijnych krajach
@websterpl1 dochodzi jeszcze do takich patologii w miastach, że kamienice palą węglem pomimo dostępu do ciepła sieciowego. Np w waszym ukochanym Wrocku ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) patologia umysłowa, nie dziwne, że pis w cuglach wygrywa wybory
@daeun: Lufthansa tymi lotami wpływa na globalne ocieplenia ale nie ma znaczenia dla lokalnego zanieczyszczenia. Ludzie umierają na choroby układu oddechowego wywołane właśnie takimi piecami ale złe przepisy ograniczają wolność do trucia ludzi dokoła :/

Wszelkie ogrzewanie na węgiel powinno być zakazane jako naruszające zdrowie ludzie postronnych.

@przemyslaw-priemek: Elektrownia na biomasę ma od cholery filtrów a same resztki niewyłapanego zanieczyszczenia rozrzuca kominami na dużym terenie nie powodując koncentracji zanieczyszczeń w
@PfefferWerfer: Nie wiem czy to ironia, czy piszesz serio, ale spotkałem się z taką sytuacją, gdzie osoba zarabiająca znacznie powyżej średniej, wprost mówiła, że pali najtańszym węglem, który jest na rynku, bo go "nie stać", jeszcze się śmiejąc ile z tego zostaje popiołu i innego śmiecia. I mowił to facet, po szkole, wykształcony, więc niestety problem nie tkwi w piecach, tylko ich użytkownikach.
I tak mało wyrafinowana metoda, jak zakaz sprzedaży
@gupi_ja: Co mam ci powiedzieć? 2 posty wyżej opisałem dokładnie z wyliczeniami ile kosztuje nowoczesne grzanie klimatyzatorem (to też pompa ciepła), babcia i tak będzie musiała wywalić swój piec kaflowy z powodu uchwał antysmogowych i do wyboru ma albo piec węglowy 5. klasy za 10k (potrzebna instalacja CO, której w kaflowym nie ma) albo klimatyzator nadmuchowy również za 10k. 5 lat od wejścia ustawy antysmogowej to jest czas na modernizację -
@BoMiTakKazali: Mówię serio - jestem za zakazem handlu węglem w detalu (energetyka ma filtry kominowe więc niech sobie na razie nim pali dopóki nie ma atomówek). Mam dokładnie takie samo zdanie o Polakach - przekorni, uparci w swoich przestarzałych metodach, paliliby azbestem w piecu gdyby się palił i mogli oszczędzić złotówkę, często po prostu boleśnie głupi i zamknięci w swoim świecie chłopskiego rozumu i bycia najmądrzejszym. Cywilizować to tałatajstwo ustawami, tak
@PfefferWerfer: i kolejny raz muszę Ci na słowo zaufać. Najgorsze, że tych statystyk nie widać gołym okiem, przez co ja, i pewnie wiele podobnych mi osób nie widzi zagrożenia, że ktoś pali brzozą czy tam sosna w domu. Ale widzą, że od kilku pokoleń ich rodzina mieszka w danej miejscowości i nigdy nie było problemu. A co do tych wyliczeń, że energia z węgla kosztuje tyle samo niezależnie od źródła, to
@snorli12:

ale zdajesz sobie że domy gdzie jest piec i kuchnia kaflowa nie maja grzejników i nie mogą przejść na gaz czy inne źródło ciepła? W nich ciepło pochodzi z pieca


Jest jakiś zakaz założenia grzejników?
jest mnóstwo gminnych dotacji na instalację nowych źródeł ciepła.


@Czarny_Klakier: Czyli taka babcia wstawi sobie nowoczesnego junkersa, żeby go odpalić raz czy dwa w miesiącu, jak dostanie emeryturę, a potem #!$%@? ją cena BIO EKO #!$%@? gazu, więc sobie spokojnie umrze w 5*C?
Mirki, zrozumcie, że tacy finowie gdy im opowiadałem o kotle na ekogroszek to mieli oczy jak 5 zł... tam od dawna jadą na gazie, pompach ciepła, elektrycznym grzaniu


@websterpl1: Kozacko- a ci, których nie było stać zamarzli czy się powiesili w imię ekologii?
Jeszcze przy obecnych cenach wykopek szczeka dupą, żeby wymieniać jedyne źródło ciepła na gazowe xDDD pewno prąd według ciebie bierze się z gniazdka, a ciepło z rury w