Wpis z mikrobloga

Jako że brakowało długie lata, w końcu powstała polska wersja klawiatury Dvorak, utworzona dla języka polskiego. Tego typu wersji brakowało w internecie (mimo że inne kraje potworzyły swoje narodowe Dvoraki), a wcześniejsze wersje stricte polskiego układu powstały… w latach 50.
Założenia:
Podstawą jest układ z Polskiej Normy PN87, umożliwiający tworzenie polskich liter „ż”, „ó”, „ł” i „ą” bezpośrednio oraz „ź”, „ę” , „ń”, „ś” i „ć” za pomocą Shift (tu wersja z komputerów Mazovia, użyta też w tym układzie).
Ułożenie samogłosek i spółgłosek od najpopularniejszych do najmniej popularnych w języku polskim na podstawie ułożenia w oryginalnym układzie Dvorak w języku angielskim, w celu jego ergonomiczności. Przecinek i kropka tak samo w lewym górnym rogu.
Podobnie jak w oryginalnym układzie, najpopularniejsze dwuznaki i trójznaki w języku polskim nie mogą być tworzone jednym palcem, jak w oryginalnym układzie.

Porównanie częstości liter i klawiszy w en Dvoraku i w pl propozycji (plik xls):
https://www.easypaste.org/file/CVzuGMc8/Dvor.xlsx?lang=pl

Najpopularniejsze polskie dwuznaki: AN AŁ BY CH CI CZ DO DZ ER IA IE JE KO NA NI ON OW PO PR RA RO RZ ST SZ TA WI ZA ZE ZI ZY
Najpopularniejsze polskie trójznaki: ACH ALE ANI BYŁ CIE CZE CZY DZI EGO ENI ERA EST IAŁ IED IEJ JAK JES KIE NIA NIE OST OWA OWI POW PRZ RZE RZY ŚCI SIĘ STA WIE YCH ZIE
(na podstawie sttmedia.com)

Porównanie częstości liter i klawiszy w en Dvoraku i w polskiej propozycji, częstość liter wg korpusu PAN (plik xls):
https://www.easypaste.org/file/CVzuGMc8/Dvor.xlsx?lang=pl

Układ do pobrania na Windows
https://mega.nz/folder/1doCHAoD#9iLlv-oL7Fxyt9HxDBis7Q

#ciekawostki #komputery #elektronika #programista15k #gruparatowaniapoziomu
Pobierz AnonLek - Jako że brakowało długie lata, w końcu powstała polska wersja klawiatury Dv...
źródło: comment_1642025122AF81FaEPQwEoxfEudgwWCr.jpg
  • 56
Powinien być wybór. Aczkolwiek ja jestem przeciw układovi Dvoraka, bardziej byłbym za układem ABCDE... Komuś dopiero zaczynającemu przygodę z komputerami taki układ może bardziej pasować.