Wpis z mikrobloga

Jako że brakowało długie lata, w końcu powstała polska wersja klawiatury Dvorak, utworzona dla języka polskiego. Tego typu wersji brakowało w internecie (mimo że inne kraje potworzyły swoje narodowe Dvoraki), a wcześniejsze wersje stricte polskiego układu powstały… w latach 50.
Założenia:
Podstawą jest układ z Polskiej Normy PN87, umożliwiający tworzenie polskich liter „ż”, „ó”, „ł” i „ą” bezpośrednio oraz „ź”, „ę” , „ń”, „ś” i „ć” za pomocą Shift (tu wersja z komputerów Mazovia, użyta też w tym układzie).
Ułożenie samogłosek i spółgłosek od najpopularniejszych do najmniej popularnych w języku polskim na podstawie ułożenia w oryginalnym układzie Dvorak w języku angielskim, w celu jego ergonomiczności. Przecinek i kropka tak samo w lewym górnym rogu.
Podobnie jak w oryginalnym układzie, najpopularniejsze dwuznaki i trójznaki w języku polskim nie mogą być tworzone jednym palcem, jak w oryginalnym układzie.

Porównanie częstości liter i klawiszy w en Dvoraku i w pl propozycji (plik xls):
https://www.easypaste.org/file/CVzuGMc8/Dvor.xlsx?lang=pl

Najpopularniejsze polskie dwuznaki: AN AŁ BY CH CI CZ DO DZ ER IA IE JE KO NA NI ON OW PO PR RA RO RZ ST SZ TA WI ZA ZE ZI ZY
Najpopularniejsze polskie trójznaki: ACH ALE ANI BYŁ CIE CZE CZY DZI EGO ENI ERA EST IAŁ IED IEJ JAK JES KIE NIA NIE OST OWA OWI POW PRZ RZE RZY ŚCI SIĘ STA WIE YCH ZIE
(na podstawie sttmedia.com)

Porównanie częstości liter i klawiszy w en Dvoraku i w polskiej propozycji, częstość liter wg korpusu PAN (plik xls):
https://www.easypaste.org/file/CVzuGMc8/Dvor.xlsx?lang=pl

Układ do pobrania na Windows
https://mega.nz/folder/1doCHAoD#9iLlv-oL7Fxyt9HxDBis7Q

#ciekawostki #komputery #elektronika #programista15k #gruparatowaniapoziomu
AnonLek - Jako że brakowało długie lata, w końcu powstała polska wersja klawiatury Dv...

źródło: comment_1642025122AF81FaEPQwEoxfEudgwWCr.jpg

Pobierz
  • 57
@lakfor:

Poprzez samo pisanie nigdy nie osiągniesz poziomu pisania bez patrzenia. Możesz to jedynie zrobić ucząc się pisania bezwzrokowego z użyciem dziesięciu paluszków.


XD skąd ty się urwałeś? Piszę bez patrzenia na klawiaturę, nigdy w życiu się tego nie "uczyłem"
@jednorazowekonto2: To sprawdź to sam dla siebie, włóż klawiaturę pod blat lub zgaś światło, ewentualnie poproś kogoś, żeby przytrzymał Ci karton nad klawiaturą albo zwyczajnie załóż opaskę/czapkę na oczy, tak żeby mieć absolutną pewność, że nic nie widzisz.

Powiem Ci tylko, że zdziwisz się i to bardzo. Mówię to z doświadczenia, bo naprawdę od wielu osób słyszałem deklarację podobną do Twojej. Zdziwienie było zawsze okrutne, bo wszyscy chcieli się dać pokroić,
@lakfor: Ciekawe, z chęcią zajrzę do linków.

A co do autonauczenia, to faktycznie nie raz zaglądam na klawiaturę i nigdy nie uważałem że nauczyłem się bezwzrokowo jak Janusze co chwalą się jednym a potem jest inaczej niż w rzeczywistości. Ale jako ciekawostkę powiem że nauczyłem się szybko pisać dopiero od czasów Gadu-Gadu, które to przyczyniło się do do presji na szybką wymianę myśli między rozmówcami a że tekst pisany idzie dużo
Ale jako ciekawostkę powiem że nauczyłem się szybko pisać dopiero od czasów Gadu-Gadu


@xaliemorph: Też tak myślałem, ale potem nauczyłem się pisać bezwzrokowo i okazało się, że można jeszcze szybciej i sprawniej pisać. Cały czas widzisz tekst jaki tworzysz, mniej błędów, co przyspiesza cały proces jeszcze bardziej, bo poprawki nanosisz w czasie rzeczywistym, mniej powtórzeń. Ogólnie zdecydowanie rośnie wydajność i przede wszystkim jakość pisanego słowa. A zwykłe odpisywanie na maile przestaje
@AnonLek: używam Dvoraka i nie wiem, co to #!$%@? jest na tym screenie, bo nie jest to Dvorak. Widzę jakąś lekką inspirację Dvorakiem, ale tak samo widzę inspirację układem Maszynistki xD

Dvorak z polskimi znakami istniał od dawna, znajduje się w zasadzie jakiejkolwiek dystrybucji Linuxa: na X.org wystarczy wpisać setxkbmap dvorak -variant pl
od lat używam dvoraka, moja wersja pl to tylko zamiana miejscami Z i H. wydaje mi się, że to co OP zaproponował to za duży hardcore szczególnie że duża część pisanego tekstu jest w sumie po angielsku w dzisiejszych czasach (no chyba że ktoś jest jakimś pisarzem)