Wpis z mikrobloga

Philippe Pétain – marszałek Francji i bohater spod Verdun, zawierając 22 czerwca 1940 roku zawieszenie broni z III Rzeszą i stając na czele państwa Vichy, przeszedł do historii jako szwarccharakter, symbol zdrady i kolaboracji z Niemcami. Czy słusznie? A może Pétain zachował się jak na prawdziwego męża stanu przystało? Może należy żałować, że w Polsce zabrakło kogoś takiego jak on?

Link do znaleziska - Czy Polska potrzebowała swojego Pétaina?

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski - #historykon)
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️Andrzej Włusek - Historia poza horyzont
Jeśli podobają się Tobie się moje filmy i uważasz, że powinienem rozwijać dalej kanał to zostań moim patronem na patronite ➡️ który znajdziesz TUTAJ. Ewentualnie możesz postawić mi TUTAJ kawę ;)

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #zwyczaje #swiat #liganauki #swiatnauki #zainteresowania #wojna #wojsko #polska #francja
sropo - Philippe Pétain – marszałek Francji i bohater spod Verdun, zawierając 22 czer...

źródło: comment_16418924447QsrJv3yUezPDQZCakFF3k.jpg

Pobierz
  • 61
  • Odpowiedz
Petain bohaterem xd


@jalop: Wykorzystał sytuacje do maksimum, chroniąc obywateli swojego kraju. Francja bardzo zgrabnie przeszła przez II Wojnę Światową z pozycji mocnej przegranej. Rząd Vichy był w sumie bezużyteczny i przy pierwszej okazji dołączył do aliantów xD
  • Odpowiedz
@apee: byla caly czas. Hitler wczesniej po prostu nie byl gotowy do wojny z Polska i Zachodem. To nie jest tak, ze Wehrmacht od przejecia wladzy przez Hitlera byl potega. Jeszcze w 35-7 obskoczyliby #!$%@? od Polaków jakby zaatakowali.
  • Odpowiedz
Francuzi dla Niemcow nie byli podludzmi do likwidacji. My owszem.


@Sheppard28:

dobre sobie. niemcy mogli "dogadywać się" z petainem i jego francuzami - równymi sobie ludźmi, a nie z podludźmi ze wschodu przeznaczonymi do zniewolenia, eksploatacji i eksterminacji.


@prawda_w_moskwie:

lol

Jesteście przesiąknięci dekadami sloganów historycznych i typowym ocenianiem historii z perspektywy dzisiejszej, zamiast ówczesnej. W 1934-1938 nie było "na poważnie" mowy o jakichś podludziach (#!$%@?ę od wysrywu, jakim była książka
  • Odpowiedz
@BrockLanders: ale mówimy o tym czy "Polska potrzebowała swojego Petaina" w kontekście 1940, zawieszenia broni i Vichy.
A w 1940 to już po ptakach, droga na pełnej w stronę Lebensraum, Generalplan Ost i nie wierzę że międzywojenne dyplomatyczne uprzejmości miałyby jeszcze jakiekolwiek znaczenie. O przedwojennym przygotowaniu do Intelligenzaktion już nawet nie wspominam. Nie było szans na "polskie Vichy" i tyle, nie z taką relacją okupant-okupowany której do francuskiej sytuacji nie da
  • Odpowiedz