Wpis z mikrobloga

Czy dobrze rozumiem ten artykuł:

Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej stanowią udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane z jej zbyciem[...]

Koszty te są potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, przy czym ich nadwyżka nad przychodami z tytułu obrotu kryptowalutami, uzyskanymi w danym roku podatkowym powiększa koszty podatkowe z tytułu odpłatnego zbycia waluty wirtualnej poniesione w następnym roku podatkowym

Zatem koszty są ważne do dwóch lat (rok kiedy zostały poniesione + następny)?



W przedmiotowych zeznaniach należy wykazać koszty podatkowe także wtedy, gdy w roku podatkowym nie uzyskano przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych.

wpisujecie koszty przy 0 przychodzie (tzn. jak nie wymienialiście na FIAT)?
Lepiej wpisać w zeznaniu podatkowym te koszty nawet jak nie było przychodów, czy lepiej zrobić to za rok przy założeniu, że przychody będą? Czy to nie ma różnicy? I rozumiem, że zgodnie z poprzednim cytatem poniesiony koszty są "ważne" 2 lata, czy jakimś pisemnym "zażaleniem" można przedłużyć ich wartość?

Czy powyższe ma także zastosowanie dla giełdy akcji? Kupiłam X lat temu akcję Orlenu i dopiero w tym roku je sprzedałam. Zastanawiam się czy ich zakup ciągle zaliczy się jako koszt, czy ten koszt już się przedawnił?


#kryptowaluty #podatki #ksiegowosc #pit #rozliczeniapodatkowe
  • 9
Lepiej o takie rzeczy doradce/ksiegowego pytac. Ale zasadniczo koszt=/=strata. Jak nie masz zyskow w tym roku to i tak wypelnoasz pita i wpisujesz koszty, zeby wykazac strate. A strate mozesz potem uwzglednic 3 lata (albo 5, ale obecnie juz chyba jest 3 lata tylko).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@RozowaWkolorachTeczy:
Ale jak chcesz odłożyć wykazanie tych kosztów o rok? Przecież na wszystko co wpiszesz w picie musisz mieć pokrycie w jakichś papierach czy zapisach transakcji - zwłaszcza jeśli będziesz chciała obniżyć sobie podatek. Będzie tam jak byk widniało, że powstały w 2021.
Będzie tam jak byk widniało, że powstały w 2021.


@vateras131: ok, wpisuję do pita koszty za ten rok. Dopiero powiedzmy na to w 2025 wymieniać krypto na fiaty i wtedy chcę wrócić do pita za 2021 i pokazać US, że jak w 2025 mam przychodów Y to w 2021 miałam X kosztów, który teraz pozwoliły mi na wygenerowanie tego przychodu i podatek chcę zapłacić od różnicy.
Z tego co pisze Mireczek
@RozowaWkolorachTeczy:
Jest tam zestawienie twoich przychodów oraz poniesionych kosztów więc zasadniczo wystarczy tylko przepisać te wartości do PIT-38. Oczywiście zakładając, że masz tylko jedne konto maklerskie i że jest to polski makler.
Zagraniczni nie przesyłają pit-8c i trzeba liczyć wszystko samodzielnie i zabezpieczyć to jakąś dokumentacją.
Tak samo jak masz kilka kont polskich to musisz samodzielnie wszystko posumować bo od każdego maklera dostaniesz pit.