Wpis z mikrobloga

Według Franciszka nie zasługujemy na miano człowieka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Podczas środowej (5 stycznia) katechezy w Rzymie papież Franciszek odniósł się do kwestii rodzicielstwa. Jego zdaniem osoby, które decydują się z niego rezygnować, kierują się egoizmem.

Widzimy, że ludzie nie chcą mieć dzieci (...). I wiele, wiele par nie ma dzieci, bo nie chcą, albo mają tylko jedno, ale mają dwa psy, dwa koty... - mówił papież. Jego zdaniem zwierzęta zajmują miejsce dzieci. To zaprzeczenie ojcostwa lub macierzyństwa umniejsza nas, odbiera nam człowieczeństwo

Osobom, które "nie rozwijają poczucia ojcostwa czy macierzyństwa", brakuje "czegoś fundamentalnego". - Ojcostwo i macierzyństwo są pełnią życia człowieka.


źródło

#childfree #antynatalizm #katolicyzm
Pobierz
źródło: comment_16414127851QSPiw7ruxNQbETToDprhv.jpg
  • 92
Wiesz co to takiego logika rozmyta? To taka logika niekoniecznie 01. Ale nadal jest to logika.


@Pimenista: Nie, to się nazywa arbitralne stosowanie własnych zasad. Na pytanie: "dlaczego psy to zwierzęta, a ludzie już nie", odpowiedziałeś: "Ludzie to istoty posiadające znacznie bardziej rozwinięte cechy umysłowe". A więc te cechy umysłowe to kryterium odróżniania człowieka od zwierzęcia.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 18
@starsi_panowie: no cóż, może policzyli w tym Watykanie, że im spada liczba wiernych w bogatszych krajach, więc jakoś tak chciał zagaić delikatnie do swoich wyznawców, żeby produkowali więcej kolejnych wyznawców, bo co tam pół jakiegoś kraju trzeciego świata, jak po podliczeniu kosztów podboju na tacę dadzą mniej eurosków niż trzy stare baby z podkarpacia.

A poza tym, czekam na śmieciarkę z Watykanu, bo nie mam ani zwierząt ani dzieci, więc jestem
@KomosaBiala: A skąd wiesz czemu je wymieniłem? Wymieniłem ponieważ akurat mi się napatoczyły w myśli. I też się może źle wyraziłem ale nie tyle cechy umysłowe co potencjał umysłu, nie znaczy to że nie występują osoby o niższym potencjale od niektórych zwierząt (nie chcę się zagłębiać bo to niepoprawna politycznie opinia). Niepełnosprawność również może ten potencjał zmniejszyć do bardzo niskiego poziomu, ale skoro mówimy o potencjale to gdyby ta osoba była
Niepełnosprawność również może ten potencjał zmniejszyć do bardzo niskiego poziomu, ale skoro mówimy o potencjale to gdyby ta osoba była zdrowa to jej potencjał prawdopodobnie byłby zbliżony do potencjału ogółu populacji.


@Pimenista: No ale nie jest zdrowa, więc jej potencjał umysłowy może być w tym momencie niższy, niż potencjał umysłowy psa. Więc dlaczego sam fakt, że inne osoby o tym samym DNA mają wyższy potencjał, miałby robić z tego osobnika coś
@KomosaBiala: Nie ponieważ bycie lekarzem jest cechą twardą natomiast posiadanie średnio i przeciętnie wyższego potencjału człowieka względem innych zwierząt jest cechą płynną. Tzn. on może być różnie wyższy, ale może być też niższy zgodnie z rozkładem normalnym.
Nie ponieważ bycie lekarzem jest cechą twardą natomiast posiadanie średnio i przeciętnie wyższego potencjału człowieka względem innych zwierząt jest cechą płynną. Tzn. on może być różnie wyższy, ale może być też niższy zgodnie z rozkładem normalnym.


@Pimenista: No ale z tego co najwyżej wynika, że niektórzy ludzie są zwierzętami. Według kryterium, które podałeś. To jest tak, jakbyś powiedział: "Ptaki nie są zwierzętami, bo potrafią latać", a po zwróceniu uwagi na pingwiny
@DontLookBackInAnger: wystarczy żeby nie moralizował nikogo, i sprawa się rozwiąże. Mam już dość słuchania o tym co jako ludzie powinniśmy robić, i wmuszania jakiś zasad według których mamy żyć. Wychodzę z filozofii że o ile swoimi decyzjami nie krzywdzimy innych, to nic mi do tego, co ktoś robi. Takimi słowami papież wywiera nacisk na tych co nie chcą mieć dzieci, co będzie prowadzić tylko do nieszczęśliwych rodziców, a co za tym