Wpis z mikrobloga

W ostatnim czasie dowiedziałem, że istnieje zawód Saunamistrz. Praca polega z grubsza na tym, że pracownik obsługuje saunę i macha ręcznikiem co ma dawać jakieś wrażenia artystyczne.
Pytanie - komu to potrzebne? Jeszcze żeby był pracownik, który będzie pilnował temperatury w saunie to rozumiem, ale na #!$%@? to machanie ręcznikiem? Kto tego oczekuje w saunie?

#sauna
  • 59
Saunamistrz zazwyczaj dobiera odpowiednie kompozycje zapachowe, pilnuje temperatury i przewietrzenia sauny przed seansem, dba o muzykę a często tez światło, edukuje saunowiczow i tak jak wspomniałeś „macha ręcznikiem” często pod układ choreograficzny żeby równomiernie rozprowadzić temperaturę i zapach przy polewaniu pieca. Oczekuje tego wielu ludzi, byłem na na pewno więcej niż 100 seansach i nigdy nie było mniej niż 70% sauny zajęte a czasem nie da się wejść lub jest taki ścisk.
@comfyStefan: no właśnie nie robi to na mnie żadnego wrażenia. Jeszcze próbuję rozumieć, że są osoby, które lubią gdy im się macha ręcznikiem przed nosem lub są wrażliwe na coś w rodzaju tańca i widzą w tym atrakcje. Ok, wszystko dla ludzi. Ale robienie z tego mistrzostw świata to już dla mnie lekki cringe :) I samo słowo - saunamistrz.
Co do Twoje wypowiedzi @Maly_Jasio - wydaje mi się, że nie powinno się oceniać czegoś, czego nie znamy. Nie znam się na fizyce jądrowej ale byłbym kretynem, mówiąc „a komu to potrzebne”


@poczciwykomentator: Z jednej strony wszystko dla ludzi, ale z drugiej - mam prawo oceniać co jest dla mnie atrakcyjne a co z lekka kiczowate i cringowe. Kiczowate i cringowe jest dla mnie na przykład Festiwal Kolorów. Czy poszedłbym na
Byłem :) i zdanie mam podobne do Ciebie. Oczywiście ze masz prawo ocenić ale pytanie czy Twoja wiedza jest wystarczająca jeśli nie wiesz jak to wyglada w praktyce? Tak jak wspominałem różnica temperatury odczuwalnej bez i z saunamistrzem jest ogromna. Może po prostu trafiłeś na jakiegoś przebierańca który rzeczywiście tylko „machał ręcznikiem przed nosem” albo wcale nie byłeś a oceniasz to z perspektyw zasłyszanych lub przeczytanych. Niemniej jednak pozdrawiam, i z mojej
Najlepsze jest to że jak zapytałem rodowitego Fina o to czy u nich też są sauna mistrzowie to był mega zdziwiony i się zastanawiał po co to komu xD z moich obserwacji wynika że sauna dla Polaka jest za nudna bo nie leci disco polo i nie można zrobić foty z misiem za 10zl albo kupić plastikowej ciupagi. Dlatego robią jakieś wygibasy z ręcznikami.


@Yahto: Akurat nieprawda, bo kultura saunowania z
@Maly_Jasio: Ale wiesz, że on nie macha tym ręcznikiem tylko żeby machać? Dzięki temu machaniu wprowadza zawirowania powietrza które roznosi się po saunie. Właśnie przez to machanie odbiór seansu jest całkowicie inny niż jakbyś poszedł sobie poleżeć do sauny. Bez saunamistrza odczucie temperatury masz identyczne na cały ciele. Jak Ci machnie dwa razy ręcznikiem to możesz poczuć albo przyjemny chłodek a zaraz ukrop niczym z Sahary. Polecam Ci się przejść na
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Yahto: co do disco polo, byłam ostatnio na seansie saunowym, sauna mistrz przyszedł i chciał odpalić muzykę relaksacyjną z głośnika, ale się mu rozładował. Jeden z uczestników, nie wąsaty janusz, koleś koło 40tki, śmieszek saunolony zaproponował, że on może puścić zenka martyniuka, co prawda nie miał przy sobie głośnika, ale nie żartował, zaczął śpiewać przeztweoczytweoczyzielonee... jprd
@zielonzielon: swego czasu z żoną sobie chodziliśmy raz w miesiącu na całodzienne saunowanie. Bilecik na cały dzień (przy czym zwykle są czynne od 10 lub 12 w weekendy, a w tygodniu nawet od 16) w zależności od ośrodka kosztuje w okolicach 120-150zł. Prawidłowe saunowanie zakłada brak kostiumów itp, jedynie ręczniki lub kompletną nagość, więc nie wiem czy na wczesne randki to najlepszy pomysł (bo o ile w saunie w ręczniku posiedzisz