Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
pytanie do ludzi na B2B. jak ogarniacie sprawę emerytury? planujecie ją w ogóle czy praca do końca? tak sobie pomyślałem że w sumie gdybym w ogóle chciał iść na emeryture w wieku 65 lat to musiałbym już teraz oszczędzać po 1.5k żeby w ogóle mieć 4k emerytury, nie uwzględniając inflacji. jak poschodzicie do tematu?

#programista15k
  • 30
@mapache: nie liczę na emeryturę od "państwa". Mam szczęście, że mam dobrze prosperujący biznes i mogę odkładać sporo pieniędzy. Poza tym, zaczynam trochę interesować się graniem na giełdzie, dywidendy te sprawy. Więc może okaże się, że będę w wieku ok 60 lat mógł powiedzieć dziękuję i sobie spokojnie podróżować, nie tylko już służbowo. Finanse here
@mapache: odkładałem tyle ile OSK odkładałbym ja i mój pracodawca na UOP. przestałem bo przy tej inflacji to nie ma sensu i lepiej nadpłacić kredyt. Mam zamiar spłacić go gdzieś po 45 roku życia. Mam 39. Potem będę myślał czy jest sens trzymać czy jest sens pakować w fundusze chociaż na 10 lat. Nie potrzebuję dużo do szczęścia jak chodzi o kasę na emeryturze.
@mapache: Odkładam na ten moment IKE pod limit. Spłaciłem nieruchomość w której mieszkam, więc mam niewielkie koszty miesięczne. Nie mam żadnych kredytów i rat. Jeżeli będę chciał nową nieruchomość, to wykalkuluję to tak, żeby w sile wieku (do 45 roku życia) się go pozbyć. Jak ogarnę nieruchomości, to wszystkie nadwyżki w inwestycje - ziemia/mieszkania/obligacje+akcje/złoto. Do momentu jak będę w stanie pracować powinno się sporo uzbierać.
@mapache: Kilka nieruchomości w różnych krajach, złoto, instrumenty finansowe, może jakoś to będzie. A ZUS już jest bankrutem więc nie wiem o co kaman, czy bym im przelewał 100 czy 100000 zł miesięcznie, moja emerytura będzie zalosna :)