Wpis z mikrobloga

Policzyłem skuteczność szczepionek w ochronie przed zgonem tygodniu pomiędzy 6 a 13 grudnia.

Zrobiłem to w oparciu o dane publikowane przez:
ECDC: https://vaccinetracker.ecdc.europa.eu/public/extensions/COVID-19/vaccine-tracker.html#age-group-tab (pewnie pochodzą z polskiego rządu, który tych danych nie publikuje) (poziom wyszczepienia grup wiekowych)
Rząd: https://basiw.mz.gov.pl/index.html#/visualization?id=3761 (liczba zgonów wg roczników)
GUS: (liczebność populacji wg roczników)

Wyniki:
Grupa 0-18: 100%
Grupa 18-24: 100%
Grupa 25-49: 92,79%
Grupa 50-59: 89,57%
Grupa 60+: 87,61%

Cała populacja (wszystkie grupy wiekowe): 69,93%

#koronawirus #covid19 #2019ncov #maniacstats
  • 54
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@maniac777: wszystkich nie wrzucisz ( ͡° ͜ʖ ͡°), a temat jest nośny i zawsze mnie np kiedy się wypowiem ktoś naubliża. Chociaż staram się mieć umiarkowanie wypośrodkowane stanowisko. Poza tym mam daleko idącą obawę, że nowy szczep to będzie swoisty "gamechanger" i cała polityka szczepień może w jego wyniku stracić na znaczeniu. Chociaż chciałbym się mylić ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Poza tym mam daleko idącą obawę, że nowy szczep to będzie swoisty "gamechanger"


@CzarnyOwiec: Też się tego obawiam i dlatego starałem się znaleźć metodę na samodzielne monitorowanie tej zmiany - stąd też zebranie kilku źródeł i liczenie. Chciałbym jeszcze tak monitorować hospitalizacje, ale niestety nie mogę znaleźć tak szczegółowych danych.
Tak. Poniżej 25 zgonów jest bardzo mało, a jak już są to wśród niezaszczepionych.


@maniac777: a jak określasz niezaszczepionych? Do 14 dni po drugiej dawce? To by było śmieszne, gdyby nie było tragiczne. Jeśli szczepionka powoduje komplikacje zdrowotne, np. do 14 po zaszczepieniu, to wszystko idzie na karb niezaszczepionych, nieprawdaż?
na jakim zakresie dat?


@fukinloner: widze ze gdy doczytales moja wypowiedź do momentu gdy byles gotowy do napisana odpowiedzi to z glowy wylecialo Ci juz pierwsze zdanie ktore tu napisalem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@maniac777: mea culpa, właśnie kawę piję pierwszą, to teraz pokaż te obliczenia :) Dawaj tam hipotezę zerową dla np przedziału 25-49 i jaki tam wychodzi przedział ufności z twoich danych na podstawie których przeprowadziłeś swoje wnioskowanie stat.
@maniac777: jest to hipoteza statystyczna - na podstawie próby losowej (tego co tam wydłubałeś z danych dla jakiegoś przedziału czasu dla jakiejś próbki populacji dobranej wg. jakiś kryteriów) twierdzisz, że skuteczność dla tej reszty populacji o tych cechach wynosi 92,79% (twoja hipoteza). Ja, ty i cała reszta nie byliśmy uwzględnieni w tym badaniu i nie masz tu danych, więc prowadzisz wnioskowanie statystyczne na pewnej próbce. Teraz policz przedział ufności na tej
jest to hipoteza statystyczna - na podstawie próby losowej (tego co tam wydłubałeś z danych dla jakiegoś przedziału czasu dla jakiejś próbki populacji dobranej wg. jakiś kryteriów)


@fukinloner: to nie jest proba losowa, a dane sa nie dla probki populacji (nie pochodza z jednego szpitala) tylko dla calej poulacji.

@fukinloner: nie umarles na covid wiec nie ma Cie w zadnej z grup zmarlych, ale jestes w grupie dla ktorej ryzyko
to nie jest proba losowa, a dane sa nie dla probki populacji (nie pochodza z jednego szpitala) tylko dla calej poulacji.


@maniac777: xD
napisałem ci w drugim akapicie, na jakiej podstawie twierdzisz, że skuteczność dla mnie, czy dla ciebie będzie taka jak wynikło z tych danych?

Przyznaj, miałeś chociaż jeden semestr statystyki opisowej, czy po prostu sobie wklejasz cyferki do excela? xD