Wpis z mikrobloga

Policzyłem skuteczność szczepionek w ochronie przed zgonem tygodniu pomiędzy 6 a 13 grudnia.

Zrobiłem to w oparciu o dane publikowane przez:
ECDC: https://vaccinetracker.ecdc.europa.eu/public/extensions/COVID-19/vaccine-tracker.html#age-group-tab (pewnie pochodzą z polskiego rządu, który tych danych nie publikuje) (poziom wyszczepienia grup wiekowych)
Rząd: https://basiw.mz.gov.pl/index.html#/visualization?id=3761 (liczba zgonów wg roczników)
GUS: (liczebność populacji wg roczników)

Wyniki:
Grupa 0-18: 100%
Grupa 18-24: 100%
Grupa 25-49: 92,79%
Grupa 50-59: 89,57%
Grupa 60+: 87,61%

Cała populacja (wszystkie grupy wiekowe): 69,93%

#koronawirus #covid19 #2019ncov #maniacstats
  • 54
  • Odpowiedz
@maniac777: ten znowu swoje. Weź do ręki jakiś wstęp do statystyki, nie wiem, Krysickiego czy jakiś wykład chociaż :D
Nie - nie jest to skuteczność dla całej populacji, bo
a - nie liczysz żadnej skuteczności szczepionki,
b - skupiasz się na ludziach którzy mieli jakiś tam rezultat po infekcji w jedynym tygodniu.
  • Odpowiedz
@fukinloner: Eh... zresztą dobra... zdanie o Tobie mam wyrobione. Przedziały ufności generalnie dotyczą prób losowych, ale gdy są dane z całej populacji to już nie próba losowa.

Kończę bo będziesz zawracał dupę do usranej śmierci

Bez odbioru.
  • Odpowiedz
@maniac777:
w swoich danych masz pierdyliard losowych czynników, przedział ufności się jak najbardziej liczy.
to co próbujesz robić to liczy się przy skuteczności szczepionki w zapobieganiu choroby, czyli wystąpienie/nie wystąpienie choroby w obu populacjach (zaszczepieni/niezaszczepieni)

obrazowy przykład:
jaka była ta twoja "skuteczność" szczepionki na ospę prawdziwą w tym okresie, który analizujesz? :) (bo żyją jeszcze osoby zaszczepione na tą
  • Odpowiedz
@oslet: Jest to normalne gdy populacja jest nierówno wyszczepiona (starsi bardziej), nierówno zagrożona (również starsi bardziej) i nierównej wielkości (starszych jest mniej). Podobna sytuacja była w Izrealu swego czasu (pewnie nadal jest). Chodzi o to, że z grup młodszych i słabiej wyszczepionych rekrutuje się całkiem pokaźna liczba zgonów. Obrazowo na przykładzie.

grupa 4000 osób wyszczepiona 50% i skuteczność szczepionki 85% przy ryzyku dla niezaszczepionych 1% oznacza że z niezaszczepionych zrekrutuje się 20 osób, a z zaszczepionych 3.

inna grupa, tu licząca 2000 osób wyszczepionych w 75% przy tej samej skuteczności (85%) i ryzyku 2% da 10 osób z grupy niezaszczepionej (tu liczącej 500 osób) i również 4,5 osoby (mógłbym tu przemnożyć wszystkie liczebności razy dwa ale mi się nie chce;)) z grupy
  • Odpowiedz
@oslet: Nie jestem pewien co masz na myśli. Możesz jaśniej?

Skuteczność szczepienia określa się porównując ryzyko pomiędzy grupą zaszczepionych i niezaszczepionych. Nie ma chyba czegoś takiego jak "skutecnzość nie-szczepienia". Jeżeli okazałoby się że szczepionka jest przeciwskuteczna (zwiększa a nie zmniejsza ryzyko), to jej skuteczność wyszłaby ujemna.
  • Odpowiedz
@MarkoMirko: Przeczytaj jeszcze raz mój wpis do którego się odnosisz, ale tym razem ze zrozumieniem i z mocnym skupieniem się na pierwszym zdaniu mojej wypowiedzi, a najbardziej uważnym na końcówce tegoż zdania. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz