Wpis z mikrobloga

Czołem Mireczki i Mirabelki
Zapraszam Was ponownie do województwa zachodniopomorskiego, które dosyć intensywnie przemierzałem w sierpniu. Dzisiaj kolejne z miasteczek z projektu "Miasta stojące murem", czyli Myślibórz.

Zapraszam Was do znaleziska kopniecie? :)

Kilka ciekawostek:
- Najstarsze ślady osadnictwa w okolicy sięgają 6 wieku p.n.e.. Nad miejscowym jeziorem Myśliborskim znajdowała się wtedy osada łużycka.
- Pierwotnie w Myśliborzu było aż 1900 metrów obwarowań. W chwili obecnej pozostało ponad 300 metrów (głównie w części północnej i wschodniej), dwie miejskie bramy Nowogródzka (Gorzowska) i Pyrzycka oraz baszta Prochowa.
- W Myśliborzu znajduje się gotycka XIII wieczna kolegiata św. Jana Chrzciciela.
- Nieopodal Bramy Nowogródzkiej stoi gotycka kaplica św. Gertrudy z XV wieku. Obecnie nie pełni już ona funkcji sakralnych.
- Na terenie Myśliborza funkcjonował jedyny w Nowej Marchii klasztor dominikański. Oprócz zabudowań klasztornych był tam również kościół. Wszystkie zabudowania Dominikanów (klasztor oraz kościół) powstały w drugiej połowie XIII wieku. Z czterech skrzydeł klasztoru do czasów obecnych przetrwały tylko dwa.
- W zachodniej części Myśliborza znajduje się dawna gotycka kaplica św. Ducha z połowy XIV wieku. Od XVI wieku pełniła różne niesakralne funkcje. Była m.in. magazynem soli, browarem, owczarnią, remizą strażacką, a nawet funkcjonowała jako mieszkania.
- Jakiś kilometr od centrum znajduje się dawny wiatrak holenderski z XIX wieku.

A tu krótka zajawka filmowa o całym projekcie:
https://youtu.be/egd7NThGc3E

#antekpodrozuje #polska #zachodniopomorskie #podroze #podrozujzwykopem #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #architektura #zainteresowania

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
antekwpodrozy - Czołem Mireczki i Mirabelki
Zapraszam Was ponownie do województwa za...

źródło: comment_1640020906xCI58eQ5BvPFmG6F31NB83.jpg

Pobierz
  • 3