Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się czy przechodzić od nowego roku z UoP na b2b u tego samego pracodawcy na liniowy, strace właściwie prawo do małego zusu (z ok 25 tys PLN na przestrzeni 2 lat), ale zyskam z 800 zl miesięcznie przez cały 2022 względem Uop i w 2023 na ryczałt 12% będę mógł przejść gdzie już więcej zyskam.

Ale zakładając że w styczniu po założeniu jdg chciałbym sobie kupić motocykl z salonu za 30 tys netto (który chciałbym zachować na długie lata), ile mógłbym realnie zaoszczędzić w 2022 wrzucając w koszty? Kasę mam odłożoną więc mógłbym nawet od razu zapłacić.

Dobrze rozumiem że nowe auta/motocykle powyżej 10k netto trzeba amortyzować na okres 60 miesięcy co znaczy że tylko 20% rocznie mogę zaliczyć do kosztów co daje 6tyś rocznie czyli 1140zł oszczędności przy 19% stawce? A vat (50% bo do celów prywatnych będzie wykorzystywany) od całości czy też tylko od tych 20% można liczyć?

A jak to jest z leasingiem i wysoką początkową wpłatą własną, całą można zaliczyć do kosztów w jednym miesiącu?

Fvat wystawiana miesięcznie na 18 tys więc podatku wychodzi do zapłaty 2416 zl miesięcznie.
#jdg #leasing #b2b #dzialalnoscgospodarcza
  • 9
  • Odpowiedz
@James456: Od użerania się z urzędem jest biuro rachunkowe. I lepiej je znajdź, bo wydaje mi się że już coś pomieszaleś. Ale jestem zdania, że jak pracodawca odda Ci to co tracisz przechodząc na b2b, to lepiej być na swoim.
  • Odpowiedz
@bb89: nie przysługuje jak się pracowało na UoP w danym roku podatkowym, jeżeli teraz rozwiąże UoP za porozumieniem stron tak aby robić na UoP do 31 grudnia to mogę od stycznia na liniówke
  • Odpowiedz
@bb89: jest tak jak pisze @James456, dotyczy to roku podatkowego. Jeśli w przyszłym roku nie będziesz na UoP to możesz być na liniówce nawet robiąc to samo.

@James456: każdy musi indywidualnie ocenić, ale 800zł miesięcznie to nie jest duża różnica. Gdybyś chciał odkładać składki emerytalne te które miałeś na UoP we własnym zakresie to pewnie będziesz na minusie. Odnośnie motocykla i amortyzacji, nie wiem dokładnie jak wygląda więc nie
  • Odpowiedz