Wpis z mikrobloga

#militaria #bron

No i mehh, Boberek walnął bubla. Tak to jest jak się historyk bierze za militaria a zapomni np. o balistyce.
Powiedział mniej więcej - Zasięg karabinu maszynowego 2-3 km - , już to widzę. Tzn. ja wiem, że na wikipedii jest napisane, że MG42 ma zasięg efektywny 2km ale bądźmy realistami, to nie jest realny zasięg skuteczny. Nawet jeśli energia pocisku jest wystarczająca aby zabić człowieka (no bo jest aby zabić człowieka nie potrzeba dużo energii ale nie o to chodzi).
  • 9
@Variv: Zgadzam się. Mimo pewnie dobrych chęci trochę bubli się znalazło, np. mylił broń półautomatyczną z samopowtarzalną, moim zdaniem wartym wspomnienia było, że Gewehr 41 miał automatykę opartą na odprowadzaniu gazów prochowych z wylotu lufy a nie z bocznego otworu lufy (które znajdziemy w Gewehr 43 wzorując się właśnie na SVT-40), które teraz jest najpopularniejszym rozwiązaniem w broni gazodynamicznej. Jeszcze nazewnictwo Volkssturmgewehrów, bo pewnie po prostu zerżnął je z Battlefielda V,
@RM_PL Już o porównaniu niemieckiego 7,92 x33 do amerykańskiego 7,62 x 33 z M1 Carbine to już nie mówię. Ogonie widać chęci ale widać też poziom wiedzy o broni palnej typowy dla miłośników historii. Spotkałem się z tym niejednokrotnie
@Variv: Zgadza się, ale w sumie za czasów II wojny ciężko było znaleźć inną broń na amunicję pośrednią, bo w sumie Rosjanie nie zdążyli wprowadzić naboju i broni na 7.62x39.
Zgadza się, ale w sumie za czasów II wojny ciężko było znaleźć inną broń na amunicję pośrednią, bo w sumie Rosjanie nie zdążyli wprowadzić naboju i broni na 7.62x39.


@RM_PL: Tak. tzn też zależy jakie kres liczymy. Bo Boberek o tym 7,92 mówił już w kontekście końca wojny 1945 r. - a więc trzeba by sprawdzić czy pod koniec wojny to już SKSów rosjanie nie mieli na 7,62 x 39, bo
Zasięg karabinu maszynowego 2-3 km - , już to widzę. Tzn. ja wiem, że na wikipedii jest napisane, że MG42 ma zasięg efektywny 2km ale bądźmy realistami, to nie jest realny zasięg skuteczny


@Variv: Standardowy pocisk 7,92 mm s.S. Patrone miał donośność 4700m. Przy 1km zachowywał prędkość ponaddźwiękową. Na 1800 przebijał 10cm drzewa sosnowego. Czyli na 2km mógł być skuteczny przeciwko nieopancerzonej piechocie.
Ale kolega najwyraźniej ma inną definicję 'realnego zasięgu
@Francisco_dAnconia: Obstawiam, że chodziło odległość w której można jednoznacznie określić cel i go unieszkodliwić. Człowiek bez celowników optycznych ma problemy z celowaniem na kilkaset metrów a co dopiero kilometr i dalej, a wtedy moim zdaniem wtedy bardziej pasuje określenie ognia zaporowego.
@Variv: @RM_PL: Nie żeby coś, ale KM-y jak najbardziej posiadały szczerbinki z nastawami na 2000 metrów zwyż i podczas obu wojen światowych wykorzystywano je w ramach strzelania parabolicznego. Nawet obecny PK ma nastawę na jakieś 1500 metrów z możliwością prowadzenia efektywnego ognia na dystancie 3800 metrów.
@Variv: @RM_PL: Nie żeby coś, ale KM-y jak najbardziej posiadały szczerbinki z nastawami na 2000 metrów zwyż i podczas obu wojen światowych wykorzystywano je w ramach strzelania parabolicznego. Nawet obecny PK ma nastawę na jakieś 1500 metrów z możliwością prowadzenia efektywnego ognia na dystancie 3800 metrów.


@rebel101 Nastawy na szczerbince nic nie znaczą. Taka była ówcześnie moda, że nastawy były na bardzo duże odległości co nie znaczy, że realnie na