Wpis z mikrobloga

#medycyna

Hej, mam problem z zapaleniem stawu. Mam już umówioną wizytę u reumatologa ale może w międzyczasie ktoś z was mi coś doradzi.

Kilka miesięcy temu miałem zdiagnozowany wysięk ze stawu skokowego, lekarz polecił stosować Voltaren no i pomogło, ale tymczasowo - po jakimś czasie wysięk wrócił, znowu zacząłem używać Voltarenu i znowu zniknął. Tym razem jest inaczej - nie widzę wysięku, ale mimo to odczuwam sztywność stawu i jego parestezje. No i wydaje mi się że tym razem Voltaren nie pomaga. Co jeszcze mogę wypróbować aby zmniejszyć objawy? Jakieś inne leki bez recepty lub jakieś domowe sposoby typu moczenie nogi w zimnej/ciepłej wodzie?
  • 11
@Jake_921 zamiast moczenia nogi w wodzie, lepszy będzie okład zimny (mrożonki), albo są takie w aptece z żelem. Oczywiście jeżeli jest ból, opuchlizna, przez jakąś szmatkę, żeby nie odmrozić skóry, przez parę minut kilka razy dziennie. Ogólnie jakieś leki o działaniu przeciwzapalnym, ale na dłuższą metę nie można, żeby nie rozwalić wątroby. Jakieś zaopatrzenie ortopedyczne? Z jakiego powodu ten wysięk?
@zrobie_tu_porzadek_: Dzięki za odpowiedź.

Wysięk pierwotnie pojawił się z powodu przeciążenia stawu, bo ogólnie to tłusty jestem ale od tego czasu schudłem już 14kg i poza tym jednym razem nie odczuwałem bólu typowego dla przeciążenia stawu. Gdy pojawiał się wysięk to głównym objawem były parestezje no i taki dyskomfort w stawie. Teraz objawy są podobne ale jakby bardziej nasilone. Jednak jest już dużo lepiej niż wcześniej (ostatniej nocy i dziś rano)
@zrobie_tu_porzadek_: Mimo że sporo schudłem to nadal jestem otyły więc jeszcze trochę przede mną :/ Nie ćwiczę, schudłem wyłącznie przez dietę. Chciałem zacząć ćwiczyć ale uznałem że lepiej się z tym wstrzymać właśnie ze względu na ten staw. Kilka dni temu zacząłem stosować suplement na stawy (Doppelherz Aktiv Complex) ale jak sądzę to jeszcze za wcześnie aby zaczął działać.

Ogólnie to mam wrażenie że po prostu niedoleczyłem tego wysięku, w sensie
Skoro to kwestia przeciążeniowa, to nie wiem czy ortopeda nie byłby właściwszym lekarzem do leczenia, szczególnie że tak jak piszesz objaw jest jednostronny.
Suplementy pamiętaj że są to produkty, które nie są zbadane pod kątem leczenia- zapewne nie przeszkadzają, ale efekt leczniczy nie jest potwierdzony żadnymi badaniami. A efekt nigdy nie będzie szybki, szczególnie że niedawno się do niego zabrałeś.
Jeżeli masz tego typu problemy, to jedyny trening, który Ci nie zaszkodzi
@zrobie_tu_porzadek_: W sumie racja, chyba zmienię na ortopedę. Ogólnie taki mam plan - póki co umówiłem lekarza byle jakiego na jak najszybszy termin i zobaczę co o powie, może zleci jakieś badania typu punkcja albo może jakiś lek przepisze. A w poniedziałek będę się kontaktował z kliniką w której robiłem ten pierwszy rezonans i zamierzam zrobić kolejny - tak się składa że to klinika ortopedyczna i tam od razu będę mógł
@zrobie_tu_porzadek_: Jestem po rezonansie i konsultacji, diagnoza: uszkodzenie rozcięgna podeszwowego. Będę przechodził terapię falą uderzeniową, pierwsza już dziś. Nawet przez te kilka dni ostatnich dni już mi się poprawiło, więc nie jestem tak spanikowany jak wtedy gdy pisałem posta.

Jeszcze raz dzięki za rady.
@Jake_921 dobrze, że szybko udało się postawić diagnozę i fala jak najbardziej dobry wybór zabiegów, efekty szybko widoczne.
Jak będziesz na zabiegach to warto zastanowić się, czy wsparciem w terapii (lub jako profilaktyka ponownych problemów z rozciegnem) nie warto pomyśleć o wkładkach ortopedycznych lub kinesiotapingu, popytaj w klinice rehabilitacyjnej jak będziesz.