Wpis z mikrobloga

Dobrze rozumiem, że na rynku nieruchomości sytuacja wygląda tak, że ceny mieszkań są wywindowane w kosmos, raty powzrastały przez 2 miesiące o 400-500 zł i dalej będą rosnąć, czynsz w górę, woda w górę, prąd w górę, duża część banków powróciła do 20% wkładu własnego, ogólny koszt wszystkiego niezbędnego do życia też w górę. Większość ludzi przestanie stać na wzięcie kredytu, Ci co pobrali pobankrutują(?) i nie będą spłacać. Czy to nie doprowadzi do ogromnego kryzysu? Jak zareagują ceny mieszkań na to spadną, urosną?

#nieruchomosci #polska #inflacja
  • 42
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ostatni rok szukałem mieszkania i teraz piję szampana bo nie mam na sobie kredytu, ale kurde kiedyś te mieszkanie kupić będę musiał


@Kiedys_Mialem_Fejm: dlaczego szampan, skoro będziesz musiał zapłacić więcej? Jeśli mieszkania stanieją to max o kilka procent - kupno mieszkania dla siebie, do mieszkania, zawsze jest dobrym pomysłem (a przez 30 lat to stopy jeszcze kilkukrotnie będą rosnąć i spadać).

Protip - nie musisz brać kredytu pod korek z
  • Odpowiedz
@Ranger: wypopkowi inwestorzy, ktorzy teraz pieja z zachwytu, ze stopy rosna, to w wiekszosci dzieciaki na utrzymaniu rodzicow. Nie wroze zadnego znaczacego obnizenia cen nieruchomosci - co najwyzej spowolnienie wzrostow. Jak bedzie z cenami najmu? Nie wiem, ale beda zalezne od popytu. W Polsce nadal jest deficyt mieszkan. Poza tym ktos, kto mysli, ze banki dawaly ludziom "pod korek" to jakis srogi imbecyl. Bankowi nie zalezy ani troche na tym,
  • Odpowiedz
@Kiedys_Mialem_Fejm: moim skromnym zdaniem spadną nieruchomości starsze lub w kiepskich lokalizacjach. Poszukaj sobie mieszkań w dobrej lokalizacji i w nowym budownictwie i zobacz jak niewiele ich jest. Szczególnie tyczy sie to dużych miast bo już widziałem praktycznie wyprzedane bloki deweloperskie przy oddaniu w pierwszym kwartale 2024 XD
  • Odpowiedz
No tak, a ja bym miał lekko 800 zł więcej do spłaty miesięcznie(kredyt, rachunki)

Jeszcze bym nie żarł gruzu, ale byłoby ciepło( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Kiedys_Mialem_Fejm: Innymi słowy nie stać Cię na mieszkanie. Jak ceny spadną o 20% też nie kupuj, bo dalej Cie nie bedzie stać skoro 800zł wpływa tak na Twoje życie, że będziesz mieć ciepło. I nie jest to żaden przytyk, po prostu nie zarabiasz wystarczająco żeby mieć swoje mieszkanie i to nie jest przypadek tylko Polski. W wielu krajach ludzie muszą wynajmować, bo nieruchomości są stosunkowo jeszcze droższe.

Oczywiście ceny o 20% nie spadną. Nominalnie mogą ceny się zatrzymać podczas gdy ludzie będą więcej zarabiać przez spiralę cenowo-płacową. Oznacza to tym samym, że ludzie którzy kupili już nieruchomości będą mieli łatwiej żeby te nieruchomości spłacić. Przypomnijmy, że większość kredytów hipotecznych jest spłacana przed czasem. Wzrośnie tym samym inflacja i osłabi się złotówka. Co za tym idzie stanie się to co stało się kilka lat temu - zagraniczni inwestorzy zaczną wykupywać nieruchomości. Będzie to dla nich tanie. To ten moment kiedy znów zaczynają wchodzić indywidualni, a wycofują się duzi inwestorzy, a wtedy dochodzi
  • Odpowiedz
@Kiedys_Mialem_Fejm:
Według mnie wszyscy mówią i będą mówili, że nie jebnie bo nikomu* nie zależy na tym żeby jebło i będą robili wszystko żeby jednak nie jebło bo kryzys tego typu to nie byle kryzysik.
A czy faktycznie jebnie? No cóż, według mnie to raczej nieuniknione, ale specjalistą nie jestem.

  • Odpowiedz
@Errad: Ile musi kosztować mieszkanie żebyś miał szanse na zakup bez zniewalania sie na X lat?
Jak myślisz kto skorzysta na spadku cen? Ty który chcesz kupić mieszkanie, ale nie masz za bardzo pieniędzy czy duże firmy hedgingowe które mają ogromne fundusze na zakup?
Kto korzysta teraz? To nie Ci sami?
  • Odpowiedz
@Kiedys_Mialem_Fejm: jak ktos ma kredyt na mieszkanie, ktore kupil inwestycyjnie i wynajmuje to jak rata kredytu pojdzie w gore to przeciez nie sprzeda tylko podniesie czynsz wynajmujacym, nie wiem skad sie bierze przekonanie, ze nagle wszyscy zaczna sprzedawac, przeciez to nie ma sensu. Tak samo ludzie kupili dla siebie i mimo splacenia juz x z calej kwoty tez beda sprzedawac i isc mieszkac pod most? no nie wydaje mi sie.
  • Odpowiedz
@kam1l: Nie no wiadomo 800 zł to psi pieniądz dla wykopka po którego nawet nie warto się schylać

Mało jest osób w Polsce którym tyle miesięcznie więcej nie zrobi różnicy, ale widzę, że wszyscy siedzą na wypoku i rzucają radami na lewo i prawo
  • Odpowiedz
@ButtHurtAlert: Idzie wojna na Ukrainie, miliony będą uciekać do Polski i będzie kolejna fala ludzi szukających mieszkań na wynajem. Fryzjerka mówiła, że kupiła juz drugie nożyczki żeby zatrudnić Panią Oksane żeby ścinała Siergiejów.
  • Odpowiedz
@kam1l:
Punkt dla Ciebie.
Jedyna opcja żeby ucywilizować rynek nieruchomości to w przypadku kryzysu uchwalić odpowiednie prawo, ale to też niczego nie gwarantuje.
  • Odpowiedz