Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 22
Standardowa codzienna beka z kredyciarzy
(zwłaszcza tych z 2020-2021 zapakowanych po kule)

WIBOR6M 2.51%
WIBOR3M 2.21%

Kolejny dzień i +0.03% :) i tak dzień w dzień.

Po wczorajszych danych po spadku bezrobocia w USA rynek oczekuje już 3 podwyżek stóp w USA do końca 2022. Nasz szkolny błąd będzie miał problem (oczywiście jak go wybiorą na drugą kadencję)

#nieruchomosci #kredythipoteczny #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie
Pobierz
źródło: comment_1638605549BFyG7AIYmq8BscF0tZbRlT.jpg
  • 15
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Kiedysbedeczerwonka:

Żeby tylko najmy nie podrożały przez te stopy %
Nie musisz się o to martwić. W budowie jest 900k mieszkań, które będą systematycznie oddawane jeszcze przed kilka lat, po 200k rocznie. Wyższe stopy to wyższe bezrobocie, które zaczyna się rozpływać po gospodarce od rynku nieruchomości. A to oznacza, mniejsze ssanie do dużych miast i wyjazdy Ukraińców mających pracę dzięki boomowi na nieruchomościach. W takich warunkach najem dodatkowo potanieje, czyniąc inwestycje
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Kiedysbedeczerwonka: a kto napisał o pustostanach w kredycie? Jest sporo mieszkań kupowanych za gotówkę przez spekulantów nawet nie wykańczanych. Dodatkowo część mieszkań pozostawionych w spadkach i w mniejszych miejscowościach stoi pusta, bo czynsz niewielki a boją się wynająć że względu na ochronę lokatora. Ale informacji o ilości nie mam.
@Kiedysbedeczerwonka: "Według danych NBP tylko w pierwszym półroczu Polacy kupili od deweloperów mieszkania o wartości 11 mld zł, płacąc w całości żywą gotówką, bez kredytu. Oznacza to prawie 70% udział gotówki we wszystkich transakcjach. Akurat ten odsetek nie zmienia się od lat." - jeśli to prawda, to nie ma się co martwić o podwyżki, bo podwyżki stóp będą dotyczyć niewielu nieruchomości.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
@iroos: to prawda i nieprawda :)
Rynek nieruchomości opiera się na kredycie.
W tych zakupach gotówkowych są też wkłady własne (często oszukiwane - kredyt konsumpcyjny). Drugą rzeczą jest to, że jak ktoś zmienia mieszkanie i sprzedaje komuś kto wziął na nie kredyt a sam kupuje za te pieniądze kolejne to NBP odnotuje 50% transakcji kredytowych i 50% gotówkowych na 2 mieszkaniach, a w rzeczywistości 100% to był kredyt który zainicjował drugą
raczej moga potaniec jak wprowadza podatek od pustostanow, bo wiecej mieszkan jeszcze wyjdzie na rynek, ktore w tej chwili stoja puste.


@wojteksrz: jeśli ktoś trzyma puste mieszkanie, to już i tak ma koszty - płaci czynsz. Dorzucenie podatku w wysokości minimalny sensowny zysk * stawka ryczałtu tak naprawdę niewiele tutaj zmienia.

Jeśli podatek będzie wyższy, to właściciele będą pisać sztuczne umowy najmu i tyle. Niestety w Polsce cały proces bycia zameldowanym
@Kiedysbedeczerwonka ja trzymam. Kredyt spłacam a mieszkanie stoi puste. Jest w pełni urządzone. Meble, AGD i RTV. Ja mieszkam z drugą połową bliżej pracy. Nie wynajmę bo znając moje szczęście będę miał problemy z lokatorami którzy nie będą płacić. Takie mamy prawo chore w tym kraju że ludzie boją się... Takich jak ja jest wielu. :)