Wpis z mikrobloga

Mirki z kredytami hipotecznymi. Czy dostaliście takie info z banku aby podpisać aneks do kredytu w sprawie zamiany WIBOR na wskaźnik alternatywny? Zaskoczyli mnie trochę i nie wiem czy podpisywać czy nie, tym bardziej, że z tej wiadomości to bank sam nie wie czy to będzie "neutralne ekonomicznie, ponieważ nie wiemy, jak będzie się kształtować wysokość wskaźnika alternatywnego w przyszłości".
#kredythipoteczny #nieruchomosci
Brojogan - Mirki z kredytami hipotecznymi. Czy dostaliście takie info z banku aby pod...

źródło: comment_1637748566MFsvbXb9iJVzPH4qnpvTCh.jpg

Pobierz
  • 29
Ja ten zapis rozumiem tak, że jeśli chcą, to "Aneks muszą podpisać wszyscy kredytobiorcy" czy wszystkie osoby, które wzięły dany kredyt.


@Brojogan: Chciałem napisać "czyli" a nie "czy", nie zdążyłem edytować.
Też tak kombinuję, tym bardziej, że w tym aneksie odnośnie alternatywnego wskaźnika nic nie wiadomo. Zaraz wrzucę zdjęcie


@Brojogan: Upewnij się do kiedy masz czas podpisać i wybierz wtedy najlepiej, nic w ciemno.
@Brojogan: @dobrowolskii: @dran2: Panowie nie chce was rozczarować ale jak op nie podpisze aneksu to bank zażąda spłaty kredytu.

W ogóle we wszystkim nie chodzi o to żeby zamiast wskaźnika WIBOR 6m, używać czegoś co szybciej będzie zmieniało się względem stop %?
Tzn teraz jak rpp podwyższa stopy to ty i tak masz aktualizowany wskaźnik 2 X w roku a od teraz będziesz miał aktualizowany 12razy (?)

Niech się
@Brojogan: Jest to klauzula fallback, czyli klauzula awaryjnyjna.

Wynika to z rozporządzenia BMR. Na skutek nadużyć w opracowywaniu wskaźnika LIBOR Unia Europejska wydała w 2016 roku rozporządzenie BMR. Zmienia ono sposób opracowywania wskaźników referencyjnych w krajach członkowskich.

Stosowany w Polsce WIBOR został dostosowany do wymogów rozporządzenia, ale banki w umowach kredytowych zaczęły zawierać informacje o sposobie postępowania w sytuacji zaprzestania opracowywania lub istotnej zmiany WIBOR. W przypadku starszych umów zawierane są
jak op nie podpisze aneksu to bank zażąda spłaty kredytu


@ExTc: Nigdzie nie ma takiej informacji, a to dość istotna informacja. Z tego akapitu jasno wynika, że dalej jest mowa o kredycie "Jeżeli nie zdecydują się Państwo na podpisanie aneksu, to w sytuacji, kiedy wskaźnik WIBOR nie będzie już publikowany, oprocentowanie Państwa kredytu będzie oparte o ostatnią dostępną wartość wskaźnika referencyjnego WIBOR 6M oraz wynikającą z umowy marżę banku."
@Brojogan: @dobrowolskii: @dran2: Panowie nie chce was rozczarować ale jak op nie podpisze aneksu to bank zażąda spłaty kredytu.

@ExTc: No, jeśli prawdą jest to co napisali w piśmie, to nie:

Jeśli nie zdecydują się państwo na podpisanie aneksu, to w sytuacji, kiedy wskaźnik WIBOR nie będzie już publikowany, oprocentowanie państwa kredyty będzie oparte o ostatnią dostępną wartość wskaźnika referencyjnego WIBOR 6M oraz wynikającą z umowy marżę