Wpis z mikrobloga

Chociaż myślimy o zdrowym rozsądku jako o głosie prawdy, podpowiada nam on to, w co już wcześniej wierzymy. Zbyt poważne traktowanie przyswajanych teorii sprawia natomiast, że stajemy się dogmatykami. Jak odnaleźć się między tymi opozycjami?

Odnośnik do wpisu: Między zdrowym rozsądkiem a dogmatyzmem

---
Nazywam się Jakub Walicki, jestem doktorantem w Instytucie Filozofii i miłośnikiem kina. Prowadzę bloga Przemyślane Kadry, gdzie co tydzień umieszczam krótkie wpisy, w których omawiam jeden filozoficzny wątek, wykorzystując jeden film jako ilustrację.

#filozofia #film #kino #kultura #religia #nauka #przemyslanekadry
przemyslane_kadry - Chociaż myślimy o zdrowym rozsądku jako o głosie prawdy, podpowia...

źródło: comment_1636880084TDLHuMzZf4pRdi4oDfAi6u.jpg

Pobierz
  • 9
@przemyslane_kadry: "złodziej krzyczy łapać złodzieja"

"Balansując pomiędzy spoczynkiem w bezpiecznym poczuciu oczywistości, a przekonaniem, że odnalazł prawdę, prawdziwy filozof zdaje sobie sprawę, że chociaż nie jest w stanie utrzymać idealnego pionu, zawsze musi się o to starać. Jednocześnie sądzi, że gdy kiedyś stwierdzi, iż odnalazł prawdę, właśnie wówczas najbardziej się od niej oddali."

Odnosząc się do tak istotnych kwestii, jak istnienie Boga, źródło moralności i natura sumienia, zadowoliłby się gruntownym rozważeniem
@www_h: Co masz na myśli? Wiadomo, że marksizm to szeroki temat. Tutaj odnoszę się wyłącznie do jednego wątku: do tego, że w ZSRR (w kontekście tematyki filmu) przekształcił się on z filozofii w ideologię polityczną. Nie sądzę, żeby Russell się z tym nie zgodził.