Wpis z mikrobloga

Tak jak co roku przypominam Wam zebyscie pojutrze kupili chociaz jeden znicz wiecej i zapalili go na jakims opuszczonym grobie. Nie musicie byc osobami wierzacymi, ale moze ktos kto tam lezy wie co dzieje sie na jego grobie i moze bedzie mu milo, ze chociaz Wy zapaliliscie znicz.

W tym roku utworzylem nawet znalezisko, aby zachecic do akcji jak najwiecej osob.
https://www.wykop.pl/link/6340561/zapal-znicz-na-opuszczonym-grobie/

#coolstory #protip #wszystkichswietych #ciekawostki #dziendobry #truestory #przemyslenia #swieta
  • 174
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

ale moze ktos kto tam lezy wie co dzieje sie na jego grobie i moze bedzie mu milo, ze chociaz Wy zapaliliscie znicz.


@Re-volt: z całym szacunkiem, ale równie pożyteczne byłoby złożenie ofiar Wulkanowi albo Jowiszowi Kapitolińskiemu. Człowiek po śmierci przestaje istnieć, wszystko wówczas jest mu wówczas obojętne, gdyż zwyczajnie nie czuje nic. Już lepiej minimalnie pomóc komuś, kto naprawdę tego potrzebuje i będzie miał z tego realną korzyść.
  • Odpowiedz
  • 0
@Re-volt: tak. Kupujcie znicz, zapalajcie, produkujcie kolejne śmieci, bo przecież pamięć o zmarłych można upamiętnić wyłącznie za pomocą plastiku i zapalniczki!


To też forma pamięci... Jak nagrobek itd. Cześć tradycji.
  • Odpowiedz
jak widać jakieś 95% ludzi nawet nie wie po co te znicze pali, chcą wykonać jakiś fizyczny gest pamięci a to jedyny jaki znają bo stało się tradycją. Polecam poczytać w jaki sposób chrześcijaństwo zaadaptowało motyw płomienia przy odprawie zmarłych do zaświatów. Oficjalna wykładnia oczywiście znacznie odbiega od realnych początków
  • Odpowiedz
@Re-volt Mieszkam w małej miejscowości otoczonej lasami. Obok tej miejscowości był obóz koncentracyjny i ogólnie toczyły się walki w okolicy. Głęboko w lesie, w miejscu gdzie ledwo już można dojrzeć ścieżkę stoi krzyż wbity w betonowy kloc. Z tego co pamiętam jest on poświęcony pamięci okolicznych poległych. Napis chyba jest z błędami więc pewnie wykonany przez jakiegoś miejscowego wiele lat temu. Co roku na wszystkich świętych robię sobie jesienną wyprawę w
  • Odpowiedz
@Myzreal: super robisz. ja znalazlem taki grob gdzie lezy facet, ktory walczyl w IIWS i w bitwie o anglie. przypadkiem jakas kobieta mi o tym opowiedziala jak juz zapalilem znicz. tez go odwiedzam co roku.
  • Odpowiedz
@little_muffin: @K-S-: Czy palenie zniczy (czy ogólnie małych światełek) nie jest aby starszą tradycją w Polsce niż chrześcijaństwo? Afaik światełka mają pomóc duchom zmarłych znaleźć drogę do zaświatów czy coś w tym stylu, nie ma to nic wspólnego z tym jak w katolicyzmie dusze trafiają na drugą stronę.
  • Odpowiedz
@little_muffin: Rozpalano ogniska raz do roku. Wierzono że dusze przenikają do naszego świata i ogień miał im wskazywać drogę do celu. Dodatkowo zostawiano im jedzenie w domach oraz otwarte okna. Co ciekawe nie rozpalano niczego na pogrzebie bo wierzono że wtedy dusza nie przeniknie i będzie się błąkać po świecie. Czyli ogień miałby przyciągać.

@BotGirl: W sumie jak się tak poczyta to większość katolicyzmu stoi na pogańskich zwyczajach.
  • Odpowiedz
@Anaheim: tak tak. Super nadają się znicze ustalone woskiem do recyklingu. Nawet na cmentarzu są już kartki żeby nie kupować tyle zniczy bo to śmieci i nie na co z nimi robić. Ale wykopek wie lepiej, że super recykling i nie zużywa kolejnych zasobów naturalnych!
  • Odpowiedz
@Re-volt: nie było mnie tu 1,5 roku. Właśnie wróciłem, jesteś pierwszą osobą która mnie zawołała i której post zobaczyłem. Pewnie nie ma to dla ciebie znaczenia ale dzięki za zawołanie. (ʘʘ)
  • Odpowiedz