Wpis z mikrobloga

Cześć wszystkim,

Jako że upośledzenie telemarketingu przerosło wszelkie moje granice wytrzymałości postanowiłem przynajmniej dowiedzieć się czy jest to legalne i co z tym można zrobić.

1. Zadzwoniłem do UODO (urząd ochrony danych osobowych)
Ogólnie, to jak nie masz pełnych danych podmiotu który do Ciebie dzwoni ( nazwa, adres, nr telefonu, NIP, SRIP, nr buta, rozmiar fiuta ) to UODO nie może nic z tym zrobić. Ale odsyłają z tematem do UKE i UOKIK bo oni mają możliwości prawne, żeby coś z tym tematem zrobić.

2. Telefon do UKE ( urząd komunikacji elektronicznej)
W tym urzędzie poinformowali mnie, że zajmują się takimi tematami pod warunkiem, że dostaną odpowiednią ilość zgłoszeń. Zgłoszenia można wysyłać poprzez epuap lub formularz. Najlepiej podać jak najwięcej informacji na temat nękających telefonów ale lista upierdliwych numerów też się liczy.

https://www.uke.gov.pl/formula...
Jako odbiorcę wybieramy Departament Polityki Konsumenckiej

3. Telefon do UOKIK (urząd ochrony konkurencji i konsumentów)
Ogólnie z rozmowy wynikło to, że większe kompetencje ma UKE... ale, UOKIK też może coś zdziałać. Dlatego warto tam też napisać.
Znowu można wysyłać zgłoszenie przez epuap lub pod adresem:

dozik@uokik.gov.pl

4. Informacje dodatkowe
Można też zgłosić nękanie na policję z artykułu 172 Prawa Telekomunikacyjnego.
Ale wszyscy wiemy jak w naszym kraju działa policja...



5. Zachęcam wszystkich do wysłania wiadomości do obu urzędów. Dla leniwych wzór który wysłałem ja:

Dzień dobry,

Pisze w sprawie nękających telefonów marketingowych. Telefony są z różnych numerów, ale po odebraniu odzywa się ten sam głos kobiecy i z tą samą intonacją. Ścieżki dialogowe telemarketera są identyczne. Po tym mogę wnioskować, że jest to jakiś automat. Próba uzyskania danych z na temat firmy z której dzwonią kończy rozmowę. Żądania usunięcie mojego numeru z baz danych także mijają się z celem bo telefony się nie kończą. Proszę o sprawdzenie listy numerów podanych poniżej w celu sprawdzenia pod kątem legalności działań ich właścicieli.

Lista numerów:

-

-

-

Mam nadzieję, że posiadacie odpowiednie narzędzia prawne, aby wyciągnąć odpowiednie konsekwencje w/w podmiotom.
Proszę o informację o rezultacie mojego zgłoszenia.

Pozdrawiam,

Listę numerów kopiujemy z listy połączeń. Chcemy podać te numery co do was rzeczywiście dzwonili, żeby w urzędzie nie pomyśleli, że te wiadomości wysyła jedna osoba z różnych skrzynek.

6. Kilka słów ode mnie:
Mam nadzieję, że akcja zmobilizuje urzędy do zrobienia porządku z tym bajzlem (wiem, nadzieja matka głupich).
Namawiam wszystkich do wysłania maila i namówienia innych do wysłania tych dwóch wiadomości. Zgodnie z zasadą "I Herkules dupa kiedy ludzi kupa" a te 5 minut na wysłanie maila może uwolni nas od tej patologii reklamowej.
Jeżeli dostanę odpowiedź od urzędu to wrzucę ją pod tagiem ##!$%@?

Jak będą do mnie dzwonić z telemarketingu ponownie i uzbiera mi się kolejna lista to ponownie z kolejnymi numerami wyślę te sama wiadomość do urzędu, a tego posta na wykop dla przypomnienia.

Wrzuciłem też post na główną:
https://www.wykop.pl/artykul/6339215/wojna-z-telemarketingiem/

Jeżeli ktoś ma lepszy pomysł co z tym zrobić to chętnie wysłucham.
Zachęcam do działania.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie

T__J

#telemarketing #spam #zlodzieje #oszukujo #uodo #uke #uokik
T_J - Cześć wszystkim,


Jako że upośledzenie telemarketingu przerosło wszelkie mo...

źródło: comment_1635492953sEpKtbohMelJnMkVPREVYC.jpg

Pobierz
  • 70
@T__J: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.mistergroup.shouldianswer&hl=pl≷=US

Jak działa aplikacja?


Za każdym razem gdy dzwoni do Ciebie nieznajomy numer, aplikacja sprawdza go w regularnie uaktualnianej bazie danych - natychmiast, bez połączenia z Internetem. Jeżeli okaże się, że inni użytkownicy zgłosili ten numer jako nękanie, aplikacja ostrzeże Cię. Lub jeśli chcesz poprostu odrzuci połączenie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@josedra52: mam coś podobnego i od razu mi pokazuje że jest to spam. Co nie znaczy że jest to wkurzające
Ale każda uwaga jest ważna :)
@T__J: Te #!$%@? z automatami (łatwo poznać bo odbierasz i jest piknięcie w tle i dopiero kobiecy głos zaczyna gadać jakby w oderwaniu od twojego powitania) już mnie do szału doprowadzają. Zawsze coś o czystym powietrzu, Poznań, Kielce. Zmusili mnie do zainstalowania apki "czy odebrać?" - jakoś tak.
@josedra52:

Aplikacja ma pozwolenie na:

Identyfikator urządzenia i informacje o połączeniu

odczytywanie stanu i informacji o telefonie

Telefon

bezpośrednie wybieranie numerów telefonu

zapisywanie rejestru połączeń

przekierowywanie połączeń wychodzących

odczytywanie rejestru połączeń

odczytywanie stanu i informacji o telefonie

Kontakty

odczytywanie kontaktów

Inny problem

odbieranie danych z internetu

zapobieganie przechodzeniu urządzenia w tryb uśpienia

wyświetlanie nad innymi aplikacjami

pełny dostęp do sieci

uruchamianie podczas włączania urządzenia

wyświetlanie połączeń sieciowych

sterowanie wibracjami


ech wykopki
via otwarty_wykop_mobilny_v2
  • 2
@SmakoszKotow: No i? Wiesz po co są te uprawnienia?

Po to, żeby np. ustawić ją jako domyślny dialer, który przejmuje i zarządza połączeniami. Dzięki temu pozbyłem się naciągaczy z Afryki, którzy specjalnie dzwonią w nocy albo nad ranem byś na nieświadomce oddzwonił na ich numer premium, który zaczyna się podobnie jak polskie numery miast.

W tej apce możesz ustawić, żeby odbierała za ciebie połączenie natychmiast i odrzucała po 2 sekundach. Wtedy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@T__J: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.mistergroup.shouldianswer&hl=pl≷=US


Jak działa aplikacja?


Za każdym razem gdy dzwoni do Ciebie nieznajomy numer, aplikacja sprawdza go w regularnie uaktualnianej bazie danych - natychmiast, bez połączenia z Internetem. Jeżeli okaże się, że inni użytkownicy zgłosili ten numer jako nękanie, aplikacja ostrzeże Cię. Lub jeśli chcesz poprostu odrzuci połączenie.


@art212: Juz wczesniej została zaproponowana taka aplikacja
@art212: jeżeli nie masz oprogramowania wgranego przez producenta telefonu (ja mam tak w Samsungu i w Xiaomi chyba też miałem), to wszystkie sensowne rozwiązania są płatne, z darmowych to niewiele Ci da, bo próbowałem mamie zainstalować
@T__J: powiem tak, bez pracowników nie będzie miał kto spamować, jeśli nie używają botów. W takim wypadku można stosować kilka strategii:
1. Na wykopka romantyka - pytać telemarketera w co jest ubrany, proponować przejście na kamerkę, mówić co akurat miętosicie gdy słuchacie jego głosu
2. Na DJ-a - ciekawe jak głośno mają ustawione tam te swoje słuchaweczki, bo byłoby szkoda jakby ktoś akurat testował moc swoich głośników ;)
3. Zgaga, niestrawność?