Wpis z mikrobloga

#polska #finanse #pracbaza

Wynajem kawalerki z opłatami 1800zł
jedzenie 800zł
paliwo do starego rzęcha 300zł
rata na starego rzęcha 400zł
leki 100zł
ubrania, telefon, komputer 200zł

3600zł stałe wydatki. Czy to normalne, że przy pensji 5000zł brutto (3550 netto) po odliczeniu takich stałych kosztów, muszę brać pieniądze od mamy żeby np pojechać na wakacje raz do roku albo opłacić sobie netflixa?
  • 665
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jarzynka: 3.5k to nie jest wysoka pensja. na twoim miejscu zrezygnowałbym z auta i kawalerki na rzecz komunikacji miejskiej/publicznej i pokoju, co miesiąc masz do dyspozycji ponad 1k więcej. Zainwestuj to w podniesienie swoich kwalifikacji, w efekcie po 12-24 miesiącach prawdopodobnie podwoisz przychody.
  • Odpowiedz
@pansterydziasz: jemy po 3 posiłki dziennie, kalorii nie liczymy, ale faktycznie nie jemy jakoś ekstremalnie dużo. Do tego nie marnujemy żywności - raz na jakiś czas jak się coś zepsuje, no to bywa, ale nie doprowadzamy do tego.
Podejrzewam że gdybyśmy mieli dietę opierającą się na daniach mącznych, byłoby jeszcze taniej, bo mąka i zboża drogie nie są, ale to nie zmienia faktu że również w------m się na rosnące ceny,
  • Odpowiedz
@ImYourPastClaire no dobra, niech wyjedzie albo zmieni pracę na lepiej płatną, czyli niech opusci stanowisko pracy, na którym teraz jest. I tak każda osoba niech zrobi, a kto wtedy będzie pracował na tych stanowiskach?
  • Odpowiedz
ale musimy też wziąć pod uwagę fakt, że być może bez auta OP nie jest w stanie dojechać do pracy, a poprzednie mu się zepsuło i przy tych zarobkach raczej nie miał oszczędności, żeby kupić coś na szybko.


@kokomo: Za miesiąc zaboli go ząb, kanałowe 1200zł, przy tych zarobkach op nie ma oszczędności więc jak mu mama nie pożyczy to weźmie kredyt. Za trzy miesiące zepsuje się gruz, mechanik powie
  • Odpowiedz
@jarzynka nie wiem jak wy p-------------e pieniadze. Ja pierwsze co zrobilem jak zaczalem zarabiac lepiej niz mininalna (3k netto dostalem) to zalozylem fundusz na ktory miesiecznie odkladalem 400 zł. Teraz juz zarabiam kilkukrotnie więcej ale fajnie ze tak pomyslalem kilka lat temu bo tera jak to wyciagnalem to aie nagke okazalo ze mam wolne 25k, akurat zeby dokonczyc urzadzanie mieszkania.

Tylko ze ja jezdzilem wtedy komunikacja miejską i mieszkałem w wynajętym
  • Odpowiedz
@heinz_dundersztyc: nie, zrozum, że każdy ma takie standardy na jakie go stać, ja też zamiast 3 domów i mieszkania w PL chciałbym mieć wille w Beverly Hills, oczywiście na poziomie mojej płacy, zarobków i wykształcenia, tak się nie da sorry
  • Odpowiedz
@jarzynka: prawda jest taka, że takie obliczenia robi nastolatek co aktualnie u mamy siedzi na karku i sobie rozmyśla jak to jest być dorsołym. Jednego nie bierzesz pod uwagę - w prawdziwym świecie nie da się zaplanować wydatków. Ciągle jest coś. A to coś w samochodzie, a to jakaś okoliczność, a to jakiś podatek, a to jakaś choroba.
  • Odpowiedz