Wpis z mikrobloga

Mała aktualizacja stanu #piesmisiek (ʘʘ)
Misio w poniedziałek miał zabieg usunięcia zęba i sanacji, który prawdopodobnie wywołał niedokrwienie przewodu słuchowego (najogólniej mówiąc) w związku z czym Misio stracił słuch. Może się to zdarzyć przy zabiegach na zębach u starszych psów i kotów. Jest to baaardzo niespotykane, można jednak znaleźć publikację na ten temat i kilka przypadków opisanych na forach. Niestety z racji tego że jest to tak niespotykane, nie ma w zasadzie za wiele badań w tym kierunku, ani jasnego sposobu leczenia. Nie wiadomo do końca co to powoduje i jak można temu zapobiec.
Misio dostał leki na dokrwienie mózgu oraz leki na dokrwienie przewodu słuchowego. Istnieje szansa, że słuch w pewnym stopniu mu powróci, zwłaszcza że są pewne dźwięki na które trochę reaguje (i nie są to tylko dźwięki wysokotonowe). Przekonamy się o tym za około 2-3 miesiące.
Jeśli więc wasze starsze kotki lub pieski mają zabiegi związane z zębami - zaraz po wybudzeniu z narkozy sprawdzajcie czy słyszą bo czas tu ma ogromne znaczenie. A za Misia proszę trzymać kciuki ()
#pies #pokazpsa #koty #weterynaria
Pobierz
źródło: comment_1634317120LSrjZZmWyGk8aRRlFn3GJt.jpg
  • 20
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@kicioch: nie, to nie jest tak, że zdarza się to u starszych psów i kotów.
Twój pies został a) nieprawidłowo przygotowany do zabiegu LUB b) nieprawidłowo znieczulony LUB c) nieprawidłowo przeprowadzono sam zabieg. Albo wszystkie z powyższych.
Poza tym co to za źródło "opisane na forach"? Na forach wypisują takie idiotyzmy, że szkoda to czytać.

Zdrowia dla pieska. I opieki jak najlepszych lekarzy!
@lordwiseguy_prime: Jeśli masz konkretne wytyczne i wskazówki do przeprowadzenia zabiegu które brzmią ABC i weterynarz przeprowadził zabieg zgodnie z tymi wytycznymi to nie widzę tu jego winy. Medycyna ludzka ma trochę większe nakłady finansowe na badania niż weterynaryjna. Byłoby CUDOWNIE jakby ktoś przeprowadził w tym kierunku większe badania, odkrył konkretną przyczynę i zmienił wytyczne dla weterynarza tak by cały zabieg był przeprowadzony idealnie, ale niestety nie ma hajsu to nie ma
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kicioch: nie zrozumieliśmy się.
Ja wiem, że nie ma standaryzacji zabiegów w weterynarii w takim stopniu jak u ludzi, że wiele rzeczy jest dopiero badanych. Ale spotykam się codziennie z efektami ogromnych zaniedbań i lekceważenia już uznanych i sprawdzonych wytycznych.

Nie wiem jak idiotyzmem dla Ciebie może być zdanie „mój pies miał 2 dni temu sanacje i wyrwany ząb, zauważyłam u niego brak słuchu”.

Nie, ja mówię, że na forach nie
@lordwiseguy_prime: Nigdzie nie napisałam, że szukałam na forach jakichkolwiek rozwiązań. Wiem że wykopowicze mają w zwyczaju z góry traktować kobiety jako te najgłupsze stworzenia na świecie, ale w moim przypadku będę wdzięczna jakbyś jednak z góry tego nie zakładał.

W tym przypadku nie ma uznanych i sprawdzonych wytycznych bo nie ma badań by te wytyczne wprowadzić.

Pytaj o co chcesz, jeśli tylko będę mogła to odpowiem.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kicioch: ale dlaczego Ty mi wkładasz w usta jakieś rzeczy, których totalnie nie miałem na myśli i moje wypowiedzi ich nie sugerują? Nie traktuję kobiet jako z założenia głupich, ten temat zamknijmy.

Generalnie często widzę posty, w których ktoś mówi o sprawach dotyczących zdrowia zwierząt czy weterynarii w taki sposób, że nóż się w kieszeni otwiera. Wiem, jak często lekarze weterynarii zasłaniają swoje błędy bełkotem, oddalają od siebie winę na wszystkie
@lordwiseguy_prime: Sugerujesz że czerpię wiedzę z for internetowych mimo że nigdzie o tym nie napisałam. Jedynym faktem jaki jest to taki że psy mogą tracić słuch po tego typu zabiegach i pomijając już fora czy grupy to podałam Ci linki do publikacji, które na to wskazują. Zakładasz od razu z góry że nasz weterynarz odcina się od problemu i go banalizuje, co w ogóle nie ma miejsca. Zakładasz z góry, że
@lordwiseguy_prime:

Czy Misio miał przed znieczuleniem wykonane badania krwi? Wśród nich hormony tarczycy i koagulogram? Czy badania te były w normie?

Czy wykonywano mu przed znieczuleniem echo serca? We wcześniejszym poście pisałaś, że się martwisz znieczuleniem, bo serce już nie to - czyli jest leczony w tym kierunku? Czy miał w miesiącu poprzedzającym zabieg badanie USG jamy brzusznej, przeglądowe, z charakterystyką narządów (głównie śledziona, wątroba, nerki)?

Czy Misio ma zdiagnozowane i
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kicioch: koleżanko, na widzę, że nadal się kompletnie nie rozumiemy. Zadaję podstawowe pytania, które zadaję zawsze w gabinecie (jestem lekarzem weterynarii). I zdziwiłabyś się, jak często ludzie nie zdają sobie sprawy z najbardziej podstawowych rzeczy. Dlatego zawsze i o wszystko pytam, zawsze o wszystkim uprzedzam i informuję. Więc proszę, bez takich głodnych kawałków jak ja Ciebie i innych postrzegam. Jeśli jesteś tak wrażliwa, że już kilkakrotnie odbierasz personalnie rzeczy, które nie
@lordwiseguy_prime: czy ty chcesz diagnozować ten przypadek przez internet bez podania mi żadnych badań przeprowadzanych w tym kierunku? Przecież to zalatuje hipokryzją. Super że jesteś weterynarzem ale ja naprawdę nie ufam diagnozom stawianym przez internet.
Ja Ci bardzo chętnie podam wszystkie dane, ale nie jesteś mi w stanie pokazać ani przedstawić nic co by mogłoby udowodnić, że dana czynność wykonana przez weta, dany składnik narkozy, dany lek lub choroba są powiązane
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kicioch: nie konsultuję Twojego psa przez internet. Zadałem pytania, żeby na podstawie odpowiedzi ocenić co mogło się przyczynić do utraty słuchu Twojego psa. Są to rozważania czysto akademickie.
Zgodziłaś się odpowiedzieć na pytania, a nie zrobiłaś tego.
Ciśniesz mi teraz, że nie jestem w stanie przedstawić Ci dowodów, chociaż nie podałaś mi informacji, na podstawie których mógłbym cokolwiek ocenić (ʘʘ)
Nie będę się z Tobą przepychał, ogarnij
@lordwiseguy_prime: Konsultacja to nic innego jak ocena. I to właśnie chcesz zrobić.
Podaj mi jakieś badania albo publikacje które wskażą że podane przez Ciebie parametry mają związek z utratą słuchu podczas zabiegu na zębach. W pierwszym swoim komentarzu wydałeś już wyrok na błąd lekarski więc Twoje stanowisko jest jasne. Nie potrzebujesz do tego konkretnych danych, potrzebujesz konkretne nazwy parametrów które wymieniłeś - np jak płynoterapia może wpływać na utratę słuchu? Jak
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@kicioch: nie mam Ci nic do podania, bo nie odpowiedziałaś na moje pytania, ale z dobrego serca mogę Ci powiedzieć, że hipotonia, a w konsekwencji hipoksja ośrodkowego układu nerwowego w czasie znieczulenia (co może się zdarzyć, jeśli nie jest prawidłowo prowadzona plynoterapia) może prowadzić do deficytu neurologicznego. Rodzaj narkozy - nie wierzę, że po Twoich zapewnieniach i obrażaniu się jak dziecko muszę to pisać - wpływa na ryzyko znieczulenia i możliwe
@lordwiseguy_prime: Nie chodzi mi o wpływ na efekty uboczne. Chodzi mi KONKRETNIE o utratę słuchu. Konkretny efekt uboczny. To że narkoza ma efekty uboczne jest oczywistością, nikt by nie podpisywał wtedy papierka przed zabiegiem.
Jeśli utrata słuchu według Ciebie jest popularna to nie wierzę, że nie ma w tym kierunku absolutnie żadnych badań czy publikacji.

Pamiętaj, że to Ty przyszedłeś do mojego wpisu z oskarżeniem lekarzy nie mając absolutnie zielonego pojęcia