Wpis z mikrobloga

Siemanko, od pazdziernika przechodze na #b2b branża #it jeżeli ma to jakiekolwiek znaczenie. Posiadam swój prywatny samochód kupiony na umowę kupna/sprzedaży, po otwarciu firmy chciałbym móc chociaż paliwo brać na fakturę(przepalam miesięcznie około 2k pln więc sporo można zaoszczędzić) jednak dowiedziałem się, że jeżeli wrzucę swój prywatny samochód w firmę to potem przy sprzedaży będę musiał od niego odprowadzić VAT Xd czyli powiedzmy 23k pln co staje sie kompletnie nie oplacalne bo po prostu stracę te 23%. Są jakieś sztuczki jak sobie z tym poradzić aby nie stracić przy sprzedaży samochodu? Nawet nie muszę go amortyzować czy co tam można, po prostu chodzi mi o to żebym chociaż paliwo mógł odliczać
#podatki #jdg #motoryzacja #vat #ksiegowosc
  • 11
@Czokowoko: jestes pewien ze moge sobie odliczyc VAT z samochodu kupionego przez os prywatna na osobe prywatna? przeciez sprzedawca nie odprowadzil od niego VATu tylko dostal odemnie pelna kwotę (zalozmy 100k) to czemu ja moglbym sobie teraz 23% odliczyc? w sumie jak tak to dziala to dosc spoko
@Boroborro: aby nie płacić VAT przy sprzedaży , możesz odliczać 20 kosztów netto i 50% VAT. Bo w takim przypadku nie widzisz samochodu na działalność. Więc sprzedajesz jako os.fiz. na umowę
@Boroborro:
1. Możesz brać faktury na prywatny, za każde 1,23zł wydane na eksploatacje oszczędzasz w ten sposób 14.5gr na VAT i 3gr (sam dochodowy) jesli nie masz VAT
2. Możesz wrzucić w JDG i zamortyzować ale to ma sens jak długo będziesz do używał, żeby jego realna wartość zmalała do zera
@kuncfot: 20% kosztów
@Czokowoko: podpinam się, jesteś przekonany, z tym odliczeniem VAT?
@zibizz1: z ciekawości jak to wygląda? Przypuśćmy, że auto kosztowało 50k zł brutto. Było używane przez co najmniej pół roku (czyli używane). Jest wciągnięte do firmy w trybie mieszanym (nie wiem czy tak to się nazywa, chodzi, że używane prywatnie i firmowo). Można zamortyzować 40% rocznie przez 30 miesięcy z tego. Czyli 50000/1,23*0,4/12=2050. Teraz tą kwotę
@kulawyRys: 50000 BRUTTO, 50000*23/123=9349,59 50000-9349,59= 40650,41
40650,41/30= 1355,01 1355,01*0,19=257,45 - miesięczny zysk z amortyzacji
Paliwo odliczasz 75% w kosztach i 50% vat
Po zamortyzowaniu i przy sprzedaży opodatkowujesz pełną fakturą vat taki dochód.

Natomiast nie wnosząc samochodu na firmę, księgujesz paliwo 20% kosztów i 50% vat, i nie opodatkowujesz przy sprzedaży.
@kuncfot: przecież OP napisał, że kupił na umowę. Ale fakt, trochę poczytałem i jest to mocno dyskusyjne, bezpieczniej rzeczywiście jakby ten samochód od razu był kupiony z zamiarem odsprzedaży.