Wpis z mikrobloga

Częstujcie się, świeże, prosto z pola.


@Adams88878: Jakos podziekuje :P Jak za mlodego zjadlem "swieze" zemniaki (czytaj za krotko w ognisku trzymane) to nie bylo wesolo :PP

Wole jednak przetworzone :PP

Ale BTW maszynka calkiem fajna :)
@Take_shrooms: przyczepa jedzie na plac, tam oddziela się ziemię, przebiera z kamieni, zgniłych i zielonych. Potem można wstępnie posortować małe-duże. Duże do worka 1250kg albo luzem na wywrotkę do tira. Potem do paczkarni, mycie i konfekcja w małe worki, np 20 kg. Generalnie lepiej dać im odpocząć trochę po zbiorze bo skórka wciąż delikatna
@deusExMaquina: a no wlasnie bo ostatnio z zona gadalismy - jak to jest ze te ziemiaczki tak ladnie umyte sa bez grama ziemi. Moja teoria spiskowa ze jakas chemia wiec trzeba obierac a zona lubi w mundurkach wiec nie. Lata spedzone w Lancashire robia swoje.
@Nietak_nietak: Zwykle pryska się roślinę a nie bulwy. Z tego co wiem jedyny oprysk rolnicy wykonują na zebrane bulwy nieprzeznaczone do jedzenia a do kolejnego sadzenia, żeby lepiej się przechowały przez zimę. Choć niewielu to robi.

A i kiedyś słyszałem, że można napromieniować ziemniaki przeznaczone do jedzenia żeby nie kiełkowały i lepiej się przechowywały. Kto i czy w ogóle ktoś to wciąż robi to nie wiem
@deusExMaquina: ale umowmy sie... Ile trzeba sie naszorowac zeby to recznie zrobic to glowa mala wiec jakos ciezko mi uwiezyc ze sa takie maszyny ze z kazdego zakamarka wyciagna ziemie male kamyczki jak maja rozne wielkosci ksztalty etc. Ciekawi mnie to - i nie jestem ze wsi, ani tez nigdy nie pracowalem na roli wiec nie wiem
@Take_shrooms: @deusExMaquina: nie workujemy, magazynujemy i sprzedajemy w skrzyniopaletach, jedna skrzyniopaleta ok 1,1 tony. Sprzedajemy zwykle cale ciężarówki.
@motoinzyniere: u nas miedzy 16 a 18 tys. ton.
@ChieftainY2k: my uprawiamy głównie sałatkowe ziemniaki (małe ogólnie rzecz biorąc) i sadzeniaki.
@Nietak_nietak: my magazynujeny niemyte ale przebrane z brył ziemi i kamieni (ale są brudne) a co do mycia są specjalne maszyny do mycia z ziemi w duzych ilosciach.
Adams88878 - @Takeshrooms: @deusExMaquina: nie workujemy, magazynujemy i sprzedajemy ...

źródło: comment_1631653936ApE3AL90vuxT9bl3tcqzxL.jpg

Pobierz