Wpis z mikrobloga

Po dłuższym namyśle stwierdziłem, że zainwestuje kasę w spółki dywidendowe.
W jakich spółkach dywidendowych wy siedzicie? Jesteście zadowoleni ze spółek? I Czy jesteście zadowoleni, że wsadziliście kasę w takie spółki, a nie np typowo zrostowe? Czy warto pchać się w zagraniczne czy lepiej szukać jakiś fajnych polskich spółek?

#gielda #dywidenda #akcje #inwestycje #inwestowanie
  • 23
  • Odpowiedz
@Manden: Polskie spółki dywidendowe to tak te dywidendy raz sobie wypłacają innym razem nie wypłacają, raz wypłacą 10%, żeby potem wypłacić 1%, także średnia zabawa. Dywidendowe inwestowanie tak, ale spółek z USA, bo przez to ze wypłacają 4x do roku można sobie fajnie zbudować ewentualne przyszłe wpływy. Są tez tzw. Dywidendowi Arystokraci, którzy wypłacają rosnące dywidendy od 25 lat. Najważniejszym czynnikiem jest tutaj czas, musi go trochę upłynąć żeby snowball
  • Odpowiedz
@Eunlepre: Zgadzam się. Inwestowanie dywidendowe imo powinno charakteryzować się stabilną, rosnącą dywidendą, a o to raczej ciężko na rynku polskim. Ew. z wykorzystaniem IKE/IKZE można o taki pomysł się pokusić.

Odpowiadając na pytania:
1. W jakich spółkach dywidendowych wy siedzicie? Kilkunastu, między innymi: Intel, British American Tobbaco, AbbVie. Ale nie sugeruj się tym co ktoś napisze na wykopie :)
2. Jesteście zadowoleni ze spółek? Tak, inaczej bym z nich wyszedł.
  • Odpowiedz
@Manden Exxon, Rio Tinto, z polskich PZU i IMC. Z wyjątkiem Rio Tinto to na wszystkich jestem na sporym plusie na kursie, więc sobie trzymam, a jak będę chciał to poprostu sprzedam.
  • Odpowiedz
@Manden: ja korzystam i w sumie spoko - ale wielokrotnie słyszałem od ludzi z PL, że modele jakich simplywall.st używa do oceny polskich spółek są do dupy. Sam używam w zasadzie tylko do UK, USA i Australii, i tutaj nawet nawet - robię sobie jakiś wstępny research przez ich investment ideas, czy przez stock screener i na ogół wychodzi całkiem całkiem. No i fajne narzędzie do śledzenia ogólnego performance portfolio.
  • Odpowiedz
@maryjuszpitagoras: To jest kolejna kwestia. Potrzebny tutaj pan broker który umożliwia wypełnienie formularza w8-ben, dzięki czemu zabiorą Ci 15% i 4% dopłacisz w PL. Tylko żaden z polskich brokerów tego nie oferuje, zostaje IB/degiro/lynx z takich co kojarzę, ewentualnie revolut/t212.
  • Odpowiedz
@maryjuszpitagoras: W innym razie polskie DM pobierają 30% i musisz dopłacić 4% i tak bo polskiego fiskusa to nic nie obchodzi. Ponoć niektórzy w Polsce pracują nad tym, ale taka sytuacja już się utrzymuje chwile, wiec nie wiadomo kiedy i czy to w ogole nastąpi.
  • Odpowiedz