Wpis z mikrobloga

Czołem Mireczki i Mirabelki :)
Z czym kojarzy Wam się Olkusz?
Mnie wydawało się, że jedynymi ciekawymi miejscami w Olkuszu, a właściwie w jego okolicy są zamek Rabsztyn oraz Pustynia Błędowska. Wielokrotnie przejeżdżałem obok centrum drogą do Krakowa i z powrotem, w ogóle nie zdając sobie sprawy, że tuż obok znajdują się takie fajne miejsca. Miesiąc temu odwiedziłem Olkusz tak naprawdę pierwszy raz
Na rynku, a właściwie pod nim można przenieść się do średniowiecza i zobaczyć jak wyglądało miejscowe życie w tamtych czasach, ze szczególnym zwróceniem uwagi na olkuskich gwarków, czyli górników wydobywającymi ołów.
Dziesięć lat temu podczas prac rewitalizacyjnych natrafiono na piwnice starego ratusza, który zburzono w XIX wieku. Można je obecnie zwiedzać w ramach jednej z dwóch tras muzeum Podziemny Olkusz. Jedna trasa prowadzi podziemiami dawnego XIV wiecznego ratusza, a druga podziemiami dawnego starostwa. Obie są niesamowite. Dowiecie się z nich jak kilkaset lat temu wydobywano ołów oraz srebro.

Wrzuciłem znalezisko - jeśli się Wam podoba to wykopcie :)

Warto również przespacerować się uliczkami starego miasta w poszukiwaniu pomników miejscowych gwarków (dawnych górników), których jest 18. Na południe od rynku znajduje się zrekonstruowana baszta i fragment dawnych murów obronnych, które robią wrażenie. Warto również zwrócić uwagę na stojącą obok rynku gotycką bazylikę św. Andrzeja Apostoła, której organy (a dokładnie piszczałki) wykonane są z miejscowego ołowiu.
Jako ciekawostkę dodam również, że dach katedry w czeskiej Pradze również.
Przy okazji będąc w Olkuszu warto odwiedzić pobliski Rabsztyn, gdzie znajduje się jeden z pięknych jurajskich zamków, który został zbudowany przez Kazimierza Wielkiego.
Gdybyście natomiast chcieli doznać trochę pustynnych klimatów to koniecznie trzeba pojechać na Pustynię Błędowską. Powstała ona w wyniku wycinek miejscowych lasów na potrzeby wydobycia ołowiu i srebra w Olkuszu i okolicy
To kiedy wybierzecie się w te strony ?

#antekpodrozuje #olkusz #malopolska #polska #podroze #zainteresowania #podrozujzwykopem #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
antekwpodrozy - Czołem Mireczki i Mirabelki :)
Z czym kojarzy Wam się Olkusz?
Mnie ...

źródło: comment_1630950996rfEDEMwuU3s1PeoetefR5m.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • 1
@antekwpodrozy: Fajnie zrobili te okolice starostwa. W okolicy masz jeszcze Park Gródek, ładnie zrobili Różę Wiatrów na Pustyni, do tego Austria w Sławkowie, Szotlnia Ponikowska w środku lasu, groby zamordowanych przez hitlerowców koło Karnej. Dużo jest tam do zobaczenia ;)
  • Odpowiedz