Wpis z mikrobloga

Jaka jest według was optymalna wysokość pomieszczenia w domu?

Chyba nie najmniejszy salon (5x5)

Ile ma mieć przestrzeni ogrzewanie podlogowe a ile miejsca pod sufitem na rekuperacje i instalacje? Tak żeby finalna użytkowa wysokość pomieszczenia była zgodna z moim oczekiwaniem?
Płaski dach więc trzeba zaplanować z góry, nie chcę potem skończyć z sufitem 250cm, bo cośtam zabierze miejsce, ale też bez przesady w drugą stronę

Większość projektów jakie oglądam ma 280cm

#budownictwo #budowadomu
  • 12
@kololowy: Ja u siebie mam 2,7 parter oraz 2,6 piętro wysokości, przestrzeń ma kanały starałem się zachować minimum 26cm, bo musisz wziąc pod uwagę, że stelaż do płyt GK + płyta też mają swoją wysokość. Też mam dach płaski. Z wysokością na parterze nie mogłem za bardzo zaszaleć, bo mam schody ażurowe jednobiegowe, wiec podniesienie wysokości wydłużyłoby mi schody.
Pobierz a.....o - @kololowy: Ja u siebie mam 2,7 parter oraz 2,6 piętro wysokości, przestrzeń...
źródło: comment_1630590885ifj4yVCawrh5caqRvrFpLw.jpg
@kololowy: Dzięki, sporo zależy od średnicy kanałów, ale jak to jest dom, to raczej więcej niż fi160 nie będziesz prowadzić. Do tego dolicz grubość izolacji np. kauczukowej 20mm na strone i masz już 200mm, grubość stelaża i GK i samego mocowania do stropu. Wiec te 26 takie minimum. Przy założeniu, że kanały uda Ci się rozprowadzić bez krzyżowania, bo wtedy będzie za mało. Co do podłogi, to u mnie jest 15cm
Pobierz a.....o - @kololowy: Dzięki, sporo zależy od średnicy kanałów, ale jak to jest dom, t...
źródło: comment_1630593341hyIp6ueeOFvykhj81W1FMe.jpg
to raczej więcej niż fi160 nie będziesz prowadzić


@asasello: jak systemem peflexa albo podobnym to przecież kanały pionowe robisz na spiro, a poziome na rurach 75mm zazwyczaj.

@kololowy: Ja z tego co pamiętam zostawiłem 15cm pod sufitem na instalacje - reku i podwieszane sufity i jakoś tak wyszło właśnie :)
@kololowy: ja mam na gotowo 11,5 bloczka czyli jakieś 2,70-2,65 moim zdaniem jest bardzo dobrze, mam komfort w postaci tego ze nie dosięgam do sufitu (a mam 1,90) a tez jak się czepiając to im wyższe pomieszczenia tym więcej energii trzeba żeby je ogrzać
@kololowy: połączony z kuchnią, razem 45 metrów. Mam też porównanie na piętrze gdzie mam taki trochę drugi salon ze skosami - podnosiłem sufit spod belek nad belki - z 245 do 290, bez przesady wydaje się o połowę większy niż był. Też ma koło 40 metrów.

Minusem jest oczywiście dodatkowa kubatura do ogrzania, od tego się nie ucieknie. No i ciepłe powietrze zbiera się pod sufitem więc tym bardziej trzeba dogrzewać.