Wpis z mikrobloga

Minął ostatni (68/68) dzień wakacji

W ciągu ostatniej doby miało miejsce 5 wypadków śmiertelnych w których zginęło 6 osób.
451 wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym od początku wakacji.
434 ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych od początku wakacji. Ponadto, 75 osób zmarło w ciągu 30 dni w związku ze zdarzeniami drogowymi w których uczestniczyły.
Czyli w 451 wypadkach zginęło w sumie 509 osób.

Rok temu po 67/67 dniu wakacji statystyki wyglądały następująco:
14 wypadków śmiertelnych w ciągu ostatniej doby
437 wypadki śmiertelne od początku wakacji
470 ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych od początku wakacji

Dwa lata temu na koniec wakacji (74/74) statystyki wyglądały następująco:
8 wypadków śmiertelnych w ciągu ostatniej doby
582 wypadków śmiertelnych od początku wakacji
646 ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych od początku wakacji

181 zatrzymanych nietrzeźwych kierujących w ciągu ostatniej doby
18122 zatrzymanych nietrzeźwych kierujących od początku wakacji

55 wypadków drogowych w ciągu ostatniej doby
5164 wypadki drogowe od początku wakacji

61 rannych w wypadkach w ciągu ostatniej doby
6037 rannych w wypadkach od początku wakacji

Utonięcia:
0 utonięć w ciągu ostatniej doby
242 utonięcia od początku wakacji
Niestety, tych danych nie jestem w stanie porównać z poprzednimi latami. Policja podaje statystyki dla całego roku, a nie poszczególnych dni więc nie mogę policzyć ile osób utonęło w poprzednie wakacje. W całym 2020r. utonęły 483 osoby, a w 2019 - 456

Myślę, że warto pokusić się o krótkie podsumowanie. Na drogach jesteśmy dziadami. W ciągu wakacji na drogach dziennie ginęło średnio 7 osób, a 89 zostawało rannych. Codziennie policja zatrzymywała średnio 267 nietrzeźwych kierujących. Dzięki tym mapom widać kruchość ludzkiego życia. Żyjesz jak gdyby końca miało nie być, a pewnego dnia zostajesz kropką na mapie na portalu ze śmiesznymi obrazkami.

Jeśli policja będzie publikowała takie mapy to będę je wrzucać także w przyszłym roku (o ile dożyję). Dziękuję wszystkim plusującym i obserwującym tag. Szczególnie dziękuję @Salido , który tworzy listę wypadków z każdego dnia czym wnosi ogromną wartość do tego tagu.

UWAŻAJCIE NA SIEBIE!

interaktywna mapa
źródło mapy
źródło dodatkowych statystyk
dlaczego mapa podzielona jest w ten sposób
źródło statystyk o utonieciach

#smiertelnewypadki

absoladoo - Minął ostatni (68/68) dzień wakacji

W ciągu ostatniej doby miało miej...

źródło: comment_1630482956ge1Tti36QaxXtrmBPff5jF.gif

Pobierz
  • 113
@hero207: Nie ma większej reguły na to. Np. 3 dni temu 6/10 wypadków było z udziałem motocykli, a innym razem większość wypadków dotyczyła uderzeń w drzewo.

Jako ciekawostkę dodam, że dopiero w połowie wakacji pierwszy raz miało miejsce przejechanie osoby leżącej na jezdni. I w ten dzień były 2 takie przypadki! ¯\_(ツ)_/¯
Jak ma być mniej wypadków, jak ludzie w trasę wyjeżdżają niesprawnymi szrotami, na łysych oponach, wybierając się raz do roku bez umiejętności. W mojej opinii te wypadki nie nic wspólnego z przekraczaniem prędkości tylko z brakiem wyobraźni i przecenianiem własnych możliwości i możliwości technicznych swojego samochodu. Ciekawe czy jest statystyka w jakich warunkach nastąpił wypadek, jaki wiek samochodu i ile lat miały opony na których ktoś wybrał się w ostatnią podróż.
@absoladoo cóż poradzić. Mamy kiepskie drogi i nieodpowiedzialnych kierowców. Na codzień jeżdżę po Holandii i często sie wkurzam, że Holendrzy jeżdżą jak pi*dy, ale chociaż jeździ się tu spokojniej. Wiadomo- są tu o wiele lepsze drogi, mandaty są dość wysokie (a wiatraki to skąpcy), ale trzecia rzecz to mentalność. My Słowianie mamy wg mnie więcej tego pierwiastku szaleństwa ze tak to nazwę. Jak wracam na urlop w Polsce i widze na drogach