Wpis z mikrobloga

Minął ostatni (68/68) dzień wakacji

W ciągu ostatniej doby miało miejsce 5 wypadków śmiertelnych w których zginęło 6 osób.
451 wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym od początku wakacji.
434 ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych od początku wakacji. Ponadto, 75 osób zmarło w ciągu 30 dni w związku ze zdarzeniami drogowymi w których uczestniczyły.
Czyli w 451 wypadkach zginęło w sumie 509 osób.

Rok temu po 67/67 dniu wakacji statystyki wyglądały następująco:
14 wypadków śmiertelnych w ciągu ostatniej doby
437 wypadki śmiertelne od początku wakacji
470 ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych od początku wakacji

Dwa lata temu na koniec wakacji (74/74) statystyki wyglądały następująco:
8 wypadków śmiertelnych w ciągu ostatniej doby
582 wypadków śmiertelnych od początku wakacji
646 ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych od początku wakacji

181 zatrzymanych nietrzeźwych kierujących w ciągu ostatniej doby
18122 zatrzymanych nietrzeźwych kierujących od początku wakacji

55 wypadków drogowych w ciągu ostatniej doby
5164 wypadki drogowe od początku wakacji

61 rannych w wypadkach w ciągu ostatniej doby
6037 rannych w wypadkach od początku wakacji

Utonięcia:
0 utonięć w ciągu ostatniej doby
242 utonięcia od początku wakacji
Niestety, tych danych nie jestem w stanie porównać z poprzednimi latami. Policja podaje statystyki dla całego roku, a nie poszczególnych dni więc nie mogę policzyć ile osób utonęło w poprzednie wakacje. W całym 2020r. utonęły 483 osoby, a w 2019 - 456

Myślę, że warto pokusić się o krótkie podsumowanie. Na drogach jesteśmy dziadami. W ciągu wakacji na drogach dziennie ginęło średnio 7 osób, a 89 zostawało rannych. Codziennie policja zatrzymywała średnio 267 nietrzeźwych kierujących. Dzięki tym mapom widać kruchość ludzkiego życia. Żyjesz jak gdyby końca miało nie być, a pewnego dnia zostajesz kropką na mapie na portalu ze śmiesznymi obrazkami.

Jeśli policja będzie publikowała takie mapy to będę je wrzucać także w przyszłym roku (o ile dożyję). Dziękuję wszystkim plusującym i obserwującym tag. Szczególnie dziękuję @Salido , który tworzy listę wypadków z każdego dnia czym wnosi ogromną wartość do tego tagu.

UWAŻAJCIE NA SIEBIE!

interaktywna mapa
źródło mapy
źródło dodatkowych statystyk
dlaczego mapa podzielona jest w ten sposób
źródło statystyk o utonieciach

#smiertelnewypadki

absoladoo - Minął ostatni (68/68) dzień wakacji

W ciągu ostatniej doby miało miej...

źródło: comment_1630482956ge1Tti36QaxXtrmBPff5jF.gif

Pobierz
  • 113
  • Odpowiedz
@pliznolskliz: w dodatku idioci na codzień jeżdżą na pamięć. W mojej okolicy przebudowali przejazd kolejowy. Dawniej był dziki, ze znakiem stop. Teraz strzeżony, oświetlony, okamerowany, ze szlabanami. Od trzech miesięcy nie ma znaku "stop" a codziennie okoliczne głupie #!$%@? się przed nim zatrzymują i robią korek.
  • Odpowiedz
o że aż 270 dziennie nie trzeźwy się zatrzymuje to aż nie prawdopodobne jestem w szoku


@Joker_Face: Pytanie ilu się nie zatrzymuje, co więcej swego czasu jazda z CB radiem uświadomiła mi, że jest przyzwolenie na to (normalnie się ludzie ostrzegają, że jest "dmuchanie", pytają o objazdy itp.).
  • Odpowiedz
@Bigbluee: Są przecież na ukiach te znaki "czarny punkt" - ja wiem, że to nie rozwiązuje problemu, ale powinno dawać do myślenia kierowcom, ale chyba wszyscy myślą "mnie nie dotyczy".
  • Odpowiedz
@xxwykopekxx: Tak mamy. Niedługo będzie więcej dróg szybkiego ruchu niż np w zachodniopomorskim. Jak chcesz wiedzieć czemu tu jest mniej wypadków zrób test - przejedź 100 km w lubuskim a później 100 km w podkarpackim i porównaj styl jazdy kierowców.
  • Odpowiedz
@absoladoo: jesteśmy jednymi z gorszych kierowców w Europie, co z tego że mamy 500 fotoradarów gdy inne kraje EU mają np. 3500 tychże, skoro wg liberałów to Polska jest opresyjna bo ma prawo lżejsze i luźniejsze od innych krajów
  • Odpowiedz
@absoladoo: Z mojej okolicy jest tylko jeden wypadek śmiertelny, i akurat wiem gdzie to dokładnie miało miejsce i co się stało. Głuchą kobietę na rowerze rozjechała ciężarówka z tartaku, wręcz wkręciła się w koła. Nie wyobrażam sobie co ten kierowca musiał wtedy przeżyć, i jak sobie teraz z tym radzi po fakcie. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@EditorKT: nie wiem co rozumiesz przez słowo słabi
potrafimy jeździć na zachodzie , przekraczamy granice i nagle na zachodzie czy południu widzimy znaki i znamy zasady pierwszeństwa

nie jesteśmy słabymi kierowcami, to państwo jest słabe i je olewamy "bo może nam naskoczyć"
  • Odpowiedz
@pawel_187: gęstość zabudowania napewno ma duży wpływ, akurat w polsce jest również duży. Tak jak pisałem, stosunek wypadków do liczby ludności w naszym kraju plasuje nas gdzieś dopiero poza podium biorąc pod uwagę Europe. Przodujemy natomiast w liczbie zgonów na 1000km. Tu już napewno wchodzi w grę prędkość, którą lubimy, ale także infrastruktura. Wciąż większość dróg to jednopasmowe dwukierunkowe wojewódzkie i krajowe i na nich giną głównie ludzie. Wraz ze
  • Odpowiedz
@publiczny2010: Tylko, że znaczna część osób umierająca na nowotwory i zawały umiera w późniejszym wieku. Niejako w "naturalny" sposób. Wypadki natomiast dotyczą również osób młodych. Jedynie samobójstwa to alarmująca sprawa, gdzie jesteśmy w przykrej czołówce. Druga sprawa to to, że wypadki powodują uszczerbki na zdrowiu których jest 10x tyle. Zakładam, że nie chciałbyś przeżyć większości życia z śrubami w biodrze? - jak mój znajomy dla którego na czołówkę wyleciał gość
  • Odpowiedz