Wpis z mikrobloga

@captain69teemo: Bóg nie może mieć świadomości, ponieważ z definicji jest niezmienny, a postęp w strumieniu myśli powoduje świadomość. Bóg który posiada świadomość musiałby być znacznie mniej potężny niż to mu się przypisuje, co czyniłoby go raczej bóstwem na styl tych buddyjskich, a nie wszechmocnym, absolutem.
  • Odpowiedz
@captain69teemo: Nie wiem, ale na pewno istnieje świadomość bezosobowa. Wręcz uważam, że nie ma w tym nic nadzwyczajnego, iż tak naprawdę to nasza świadomość nieczęsto jest osobowa. Na strumień składają się przeróżne przeżycia i tylko wybrane niosą odniesienie do podmiotowości.
@Girl_Debord: Ależ nie wszyscy bogowie są niezmienni. A nawet gdyby byli, to mogę wyobrazić sobie świadomość niezmienną. Przyjmujemy istnienie bogów, więc chyba nie brak nam wyobraźni, by uznać,
  • Odpowiedz
@biliard: Pewnie, bóg to szeroki termin i nawet zaawansowaną technologię bywa że nazywamy boską. Trzymając się jednak świadomości wszechmocnego, nie rzucasz kontrargumentu, tylko twierdzisz że skoro jesteśmy w stanie przyjąć jego potencjalne istnienie, powinnismy również porzucić przyczynowość, w ogóle zdolności rozumowe, i akceptować potencjalnie sprzeczne idee. Wszechwiedzący nie może przetwarzać nowych informacji, nie może szukać rozwiązań, nie może się zastanawiać, bo każda taka czynność umniejszałaby jego możliwościom. Więc jestem ciekawa,
  • Odpowiedz
Nie wiem, ale na pewno istnieje świadomość bezosobowa.


@biliard: Istnieją też bezosobowe świadomości zbiorowe - od skupisk ludzi, narodów itp., po mrowiska ;)
Może większe środowiska, jak np. całe życie na planecie, albo cały wszechświat (IYKWIM) też emanują świadomością, której po prostu nie dostrzegamy z naszej perspektywy ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:
  • Odpowiedz
@kubako: Czasami czuję się animistą, pociąga mnie to "pierwotne" ujęcie. Może proste formy materii generują (emanują, itp) proste formy świadomości, a twory złożone, jak mózg, złożone formy świadomości (wedle jakichś prawideł)? A może nawet, idąc dalej tym tropem, wręcz materia i świadomość są identyczne? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wówczas prawdopodobnie dałoby się uniknięcia dualizmu - oba pojęcia (materii i świadomości) zastępując pojęciem jednym, powiedzmy meterioświadomości. (
  • Odpowiedz