Wpis z mikrobloga

#abcdetailingu Lekcja czwarta: Felgi

Felgi dla samochodu są wizytówką, czyste dają +10 do looku auta. Dbanie o nasz felunek, nie należy do najprostszych. Nie da się ukryć potrzeba tu odrobiny wiedzy i doświadczenia by robić to sprawnie i skutecznie.

Zacznijmy od chemii. Tu można podzielić środki na 3 grupy:
Chemia kwasowa – broń ostateczna do najsilniejszych szczurów. Wymaga dużo pracy, środki przeważnie strasznie śmierdzą i wymagają bardzo dokładnego wypłukania. W kontakcie ze skóra mogą wywoływać poparzenia, podrażnienia i wysypkę. Produkty występują zarówno w koncentratach oraz gotowe do użycia. Aplikujemy je na felgi za pomocą atomizera, dodatkowo można sobie rozrobić małą ilość środka do pojemniczka i moczyć w nim pędzel. W komentarzu efekty pracy kwasów na felgach.
Chemia zasadowa – najtańsza i najczęściej stosowana do mycia felg. Bez problemu radzi sobie z bieżącą konserwacją naszych alusów. Produkty dobrej jakości zawierają w sobie inhibitory korozji czyli związki, które zapobiegają osiadaniu rdzy na elementach. Jak w przypadku kwasów na rynku spotkamy koncentraty i produkty gotowe do użycia. Mamy tu największą dowolność aplikacji produktu. Można tradycyjnie za pomocą atomizera lub atomizera spieniającego. Ja osobiście preferuję pianownicę ręczną (film z działania w komentarzu).
Deironizery – słynna krwawa felga (fun fact nazwa „Krwawa felga” jest zastrzeżona przez firmę Tenzi). Środki do usuwania lotnej rdzy oraz pyłu z klocków hamulcowych. W wyniku reakcji chemicznej środka z drobinkami żelaza płyn podczas pracy zabarwia się na charakterystyczny purpurowy/krwawy kolor. W większości deirony to produkty gotowe do użycia chociaż zdarzają się też koncentraty (np. CarLab DE-IRON HD). Mają neutralne/kwasowe Ph. Aplikujemy je na felgi za pomocą atomizera.

Często popełnianym błędem przez osoby początkujące/nieświadome jest stosowanie deironów do bieżącej pielęgnacji. Nie jest to zbyt bezpieczne dla felg oraz naszego portfela. Osobiście używam deironizerów tylko 2 razy w sezonie: w połowie i na koniec sezonu przed wymianą kół (mam zawsze dwa komplety do każdego samochodu). Nadmierne stosowanie „krwawych kół” może spowodować w skrajnych przypadkach białe plamy na lakierze felgi. W dodatku chemia jest stosunkowo droga w porównaniu do środków zasadowych. W przypadku lekko zabrudzonych felg sprawdzi się zwykły szampon wykorzystywany do mycia na dwa wiadra.

Drugim błędem jest mycie bezdotykowe – nie da się tego zrobić dobrze bezdotykowo. Chemię aplikujemy na felgę, dajemy jej podziałać i pędzelkujemy całą powierzchnię. Stosując szczotki i pędzle przed użyciem warto je zwilżyć naszą chemią. Dopiero potem spłukujemy. Jeśli pominiemy etap pracy mechanicznej, spłukując środek pozbędziemy się tylko powierzchownego brudu.

Trzeci błąd to dobór akcesoriów do mycia. Szczotki do felg z myjni bezdotykowych to nie jest idealne rozwiązanie (pomijam, ze niektórzy myją tym nawet lakier (°° ). Osobiście posiłkuję się pędzelkami a w przypadku stosowania produktów zasadowych, dodatkowo używam szczotki do wnętrza felg (K2 Pro Scepter) oraz rękawicy mikrofibrowej z aliexpress. Marzy mi się daytona/EZ Detail, kilkakrotnie dodawałem do koszyka ale jak myślałem, że wydaje 130 zł na szczotkę do felg to rezygnowałem. Może kiedyś przełamię się. Pędzelki z miękkim/średnim włosiem jeżeli chodzi o twardość, ostatnio do gusty przypadł mi biały Soft99 kupiony na promocji za 6 zł. Szczotka K2 do wnętrza felg ma swoje wady, szczególnie widoczne w jakości wykonania rączki, jednak patrząc przez pryzmat ceny (około 25 zł) można ją polecić. Jest trwała (mam ją ponad rok), nie rysuje lakieru felg. W komentarzu zdjęcia szpeju, którego używam.

No i jeszcze jedna ważna rzecz – koła muszą być zimne. Wasze tarcze hamulcowe podziękują wam.

#detailing #cardetailing #autodetailing #samochody #motoryzacja

Ze spraw organizacyjnych, jednak za radę kilku osób uczyniłem tag autorskim a sam tag przekroczył liczbę 1000 obserwujących. Dzięki wielkie Mireczki i Mirabelki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
vlodek2532 - #abcdetailingu Lekcja czwarta: Felgi

Felgi dla samochodu są wizytówką...

źródło: comment_1629910995s7LOPGcc4Qx1bE43nNoTyl.jpg

Pobierz
  • 76
Jeśli chodzi o produkty kwasowe to pracowałem tylko z Tenzi ALUX. Produkt sprawdza się fajnie, działałem w stężeniu 1:3-1:4. Na zdjęciu efekt pracy, wymagało to odrobiny wysiłku. Trzeba uważać bo produkt ALUX GT nie jest mocniejszą wersją ALUXa jak może sugerować nazwa a produktem gotowym do użycia. Z ekonomicznego punktu widzenia wybór beznadziejny. Cena koncentratu około 11 zł za 1L.
vlodek2532 - Jeśli chodzi o produkty kwasowe to pracowałem tylko z Tenzi ALUX. Produk...

źródło: comment_1629911023R75C514eo5fG6gWCtugFI4.jpg

Pobierz
Jeżeli chodzi o polecane zasady to bieżącego mycia to ze względów ekonomicznych korzystam tylko z koncentratów.
1. ExceDe Ultimate Wheel Cleaner – koncentrat, który daje sobie radę nawet w stężeniu 1:30. Zawiera inhibitory korozji, doskonale rozprowadza się z pianownicy, ma chemiczny zapach, niewyczuwalny podczas pracy. Mój faworyt – kupiłem nawet 5L. Cena około 35 zł za 1L.
2. Shiny Garage EF Wheel Cleaner – produkt bardzo podobny do EWC, przelałem litr jako
vlodek2532 - Jeżeli chodzi o polecane zasady to bieżącego mycia to ze względów ekonom...

źródło: comment_1629911053188xbbzLhrP2Y969lwxlpx.jpg

Pobierz
Polecane deironziery na bazie moich doświadczeń.
1. Tenzi Detailer Krwawa Felga Cherry – tani i skuteczny środek, łatwy w aplikacji, dość gęsty dzięki czemu nie zasycha szybko. Wyróżnia się zapachem wiśniowej gumy balonowej – fajna odskocznia od smrodu zgnitego jaja. Cena około 12 zł za 600 ml.
2. ADBL Vampire Liquid – fajny i skuteczny produkt, przyjemna aplikacja i pędzlowanie. ADBL sprzedaje go w zestawie z pędzelkiem ale Janusze z allegro robią
vlodek2532 - Polecane deironziery na bazie moich doświadczeń.
1. Tenzi Detailer Krwa...

źródło: comment_1629911080IdAYPwIIRm0rkUr4d56sFU.jpg

Pobierz
De-irony niepolecane:
4Detailers Hummer Iron - w rzeczywistości to kwas udający deironizer, nieświadomy użytkownik może sobie narobić tym szkody. Producent deklaruje neutralne Ph ale w rzeczywistości to kwas o Ph na poziomie 1. Więcej o tym produkcie powiedział Detailingowy Dziadzia na swoim kanale:
https://www.youtube.com/watch?v=_nhQ1C5ZkTo
vlodek2532 - De-irony niepolecane:
4Detailers Hummer Iron - w rzeczywistości to kwas...

źródło: comment_1629911106VYYe8gbJRSTe5jU1cW3Gmd.jpg

Pobierz
No i dwa środki o które na pewno zapytacie. K2 Roton i K2 Pro Roton. Są to dwa różne produkty. Zwykły Roton ma dość wodnistą konsystencję i łatwą, równomierną aplikację, szybciej spływa i przysycha, bardzo fajnie się nim pędzelkuje, na zaszczurzonych felgach czasem trzeba będzie powtórzyć aplikację – można polecić tym bardziej, że jest dostępny w marketach czy na stacjach benzynowych. Roton Pro jest z kolei dość gęstym płynem, całkiem mocnym. Niestety
vlodek2532 - No i dwa środki o które na pewno zapytacie. K2 Roton i K2 Pro Roton. Są ...

źródło: comment_1629911146yjhT8S9BfjcQI7AKmTOI53.jpg

Pobierz
Trzeci błąd to dobór akcesoriów do mycia. Szczotki do felg z myjni bezdotykowych to nie jest idealne rozwiązanie (pomijam, ze niektórzy myją tym nawet lakier)

@vlodek2532 oczywiście, że myję samochód na myjni bezdotykowej wyposażonej w szczotkę (jednak trochę dotykowa jest). Nie mam w okolicy myjni, na której mógłbym używać własnej chemii i gąbki :D przecież to nierealne.
@OrzechowyDzem No i nie każdy ma tyle czasu żeby walczyć z autem. Ba nawet trzymać cała ta chemię do auta.
Nie lubię demonizowania rozwiązań które są nie pro tylko dlatego, że nie są super optymalne. Leoiej umyć tą szczotka na bezdodytkowej niż nie myć w ogóle, albo robić to jak niektórzy pod blokiem żeby wyżarło trawę/rośliny dookoła.
@smatthy: Forma? te IMAO początkowo były tylko w takiej zawieszce syntetycznej, też dzięki temu deska się nie brudzi. Nastomiast można też kupić od nich płynne zapachy w atomizerach albo ostatnio też takie dyfuzory do kratki ale ile dyfuzor pachnie to w sumie nie wiem i moim zdaniem trochę drogawe. U mnie na allegro znajdziesz całą ofertę, ewentualnie na sklepie internetowym.

Podsumowując, jak Ci zawieszki nie przeszkadzają to weź zawieszkę.