Wpis z mikrobloga

Piżmo w dawnej farmacji

Medykament, składnik perfum, ingrediencja specyfików do walki z czarną śmiercią… Piżmo w farmacji przez wieki wykorzystywano na wiele sposobów. Współcześnie w dużej mierze odeszło się od niego na rzecz syntetycznych odpowiedników, ale nadal wykorzystuje się je w niszowej perfumerii, choć nie tak szeroko jak w chwili najintensywniejszego eksploatowania tego surowca — w XIX w.

Piżmo — surowiec dawnej farmacji

Piżmo jest wydzieliną samców piżmowca/kabargi (Moschus moschiferus L.). Obecnie jest on zaliczany do rodziny piżmowcowatych. Opisywana wydzielina jest wytwarzane przez samce, aby wabić samice (już 10-6 g piżma w litrze powietrza starcza, aby osiągnąć ten cel). Gatunek ten występuje w górach Azji Środkowej (Rosja, Chiny, Korea, Mongolia). Dawniej miejscowa ludność polowała na piżmowce przy pomocy lanc i strzał, współcześnie podczas polowań używa się broni palnej i pułapek. Zwłoki zwierzęcia są nacinane poniżej pępka, stąd wyciągany jest gruczoł napletkowy, który się suszy. U karbagi hodowlanej jest opracowana technika pobierania piżma bez uśmiercania zwierzęcia.

Gruczoł znajduje się na brzuchu między pępkiem a ogonem i ma postać woreczka wielkości 4–6 cm i do 4,5 cm szerokości. Jego masa wynosi 15–30 g. Wewnątrz znajduje się mazista, ciemnobrunatna masa, która po wyschnięciu staje się krucha i gorzka. W handlu dostępne były następujące sorty piżma: piżmo bengalskie, piżmo chińskie/tybetańskie, piżmo tonkińskie, piżmo rosyjskie/syberyjskie/kabardyńskie/moskiewskie i piżmo bucharyjskie.

Za najcenniejsze uważano chińskie, które znowu dzielono na syczuańskie i tybetańskie (lepsze). Piżmo rosyjskie, ze względu na silny zapach amoniaku, nie było dopuszczone do użytku leczniczego. Możliwe, iż wynikało to z częstego fałszowania tego surowca mieszaniną krwi, amoniaku, piżma niskiej jakości, piasku i gliny.

Historia piżma

Pierwsze wzmianki na temat piżma pochodzą z okresu późnej dynastii Han (25–220 r. n.e.), chociaż samego piżmowca wymienia już chiński słownik z III w. p.n.e. Do Indii piżmo dotarło w latach 320–550 n.e. W Europie jakie pierwszy opisał wykorzystanie piżma jako pachnidła Aëtius z Amidy (bizantyjski lekarz z przełomu V i VI w.). W tym samym czasie Varāhamihira, astrolog i przyrodnik z Indii, notował, iż piżmo (obok kasji, wetiwerii, kardamonu, kamfory i drewna sandałowego) stosuje się jako składnik perfum. Rozpropagowanie piżma na Bliskim Wschodzie i w krajach basenu Morza Śródziemnego zawdzięczamy działalności perskich kupców wędrujących ze wschodu na zachód. Już w III w. handel surowcami aromatycznymi kwitł .

Ze względu na właściwości aromatyczne piżmo stosowano do okadzeń i jako składnik pomanderów. Te ostatnie to żywiczno-przyprawowe kule lub “paciorki” mające przeciwdziałać epidemii czarnej śmierci.

Na początku XVI w. na terenie dzisiejszych Czech wykonywano pomander z mastyksu i olejku z jałowca, a w 1613 r. powstało prawo, które zakazywało okadzania miast mieszaniną labdanum, goździków, jałowca, piżma i ambry po godzinie 12 w południe. Aromatyczny dym wytwarzany podczas spalania na specjalnych stosach i w kadzielnicach w miastach z jednej strony miał hamować aktywność “morowego powietrza”, jednak z drugiej utrudniał codzienne funkcjonowanie ludności. Podobne receptury opracowali Nostradamus, Paracelsus i inni ówcześni przedstawiciele zawodów medycznych.

Więcej na: https://herbiness.com/2021/08/02/pizmo-w-dawnej-farmacji/

Zapraszam do wykopywania:

https://www.wykop.pl/link/6243971/pizmo-w-dawnej-farmacji/

#gulosus #farmacja #medycyna #tcm #medycynanaturalna #botanika #pizmo #perfumy #perfumeria #aromaterapia #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #historiamedycyny
Gulosus - Piżmo w dawnej farmacji

Medykament, składnik perfum, ingrediencja specyf...

źródło: comment_1629794001qBjqJfHkVMldAepRsJcOJ4.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
składnik perfum


@Gulosus: Obecnie bardzo nielicznych i bardzo drogich. Od kilkudziesięciu lat piżmo w perfumerii jest syntetyczne. Obecnie przepisy w EU zabraniają nawet dystrybucji perfum zawierających naturalne piżmo.
  • Odpowiedz
@kyloe: Zgadza się, to domena głownie perfumerii orientalnej. Nie wiem do końca jak jest z importem teraz, ale do około 2008 r. popyt na piżmo w Europie wciąż rósł. I też na rynku w niszowej perfumerii w Europie nadal jest dostępne.
  • Odpowiedz
@Gulosus: Nic co posiada oficjalną dystrybucję w EU nie posiada ani odrobiny naturalnego piżma od lat. Większość marek rzemieślniczych z US też go nie stosuje ze względów etycznych. Jeśli znasz jakieś marki dystrybuujące swoje produkty w EU ( mowa o perfumach ofc ) i stosujące naturalne piżmo w swoich formułach to podaj bardzo proszę

Jest jedna marka, którą można zamówić w EU ale to nie jest oficjalna dystrybucja. Większość wielbicieli perfum, nawet niszowych, nigdy nie wąchała i nigdy nie powącha naturalnego piżma

Druga sprawa, to przy produkcji na skalę i metodami przemysłowymi, naturalne składniki są do dupy bo są niestabilne, nie mają powtarzalnego profilu zapachowego. Każdy batch będzie pachniał inaczej, nie da się odtworzyć formuły
  • Odpowiedz
@kyloe: Oczywiście, nie ma co tu mówić o masowości. Co więcej, na granicy środki, perfumy, leki oparte o piżmo są konfiskowane. Trudniej o standaryzację i powtarzalność w przypadku aromatycznych i "leczniczych" surowców odzwierzęcych (oczywiście nie mówię tu o takich jak mocz koński będący źródłem skoniugowanych estrogenów końskich, tranu etc.). Dzięki za nazwę. Ale mają fenomenalny design buteleczek! (Przynajmniej tych po wejściu na stronę ( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz
@Mywave: Można kupić z drugiej ręki i tylko w miarę świeże wypusty, spróbuj kupić np. Oud Picante, Inverno Russo albo pierwszy batch Siberian Musk ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Mywave: Siedzę w Areej od czasu pierwszych premier marki i z tego co wiem, mam największą kolekcje perfum tej marki w PL i jedną z bardziej znaczących w ogóle. Kolekcje 1-3 to absolutne białe kruki perfumerii, za Picante czy IR miałem konkretne oferty po 2 tysiące dolarów za flakon, miałem też oferty typu "no matter the price" ( nigdzie nie wystawiałem ich na sprzedaż i nie zamierzam ich sprzedawać (
  • Odpowiedz
@kyloe: Baller( ͡° ͜ʖ ͡°),odlewki takich butel to tylko z aparaturą z jakiegos laboratorium,psik za 5zl( ͜͡ʖ ͡€). Bortnikoff juz lepiej z cenami wypada,raz nawet prawie kupiłem,ale za drogie zabawki.
  • Odpowiedz
@Mywave: Marka Bortnikoff ma imho jeden z najlepszych wskaźników value for money obecnie, jak masz możliwość to ogarnij sobie chociaż sampelki albo odezwij się jak będziesz w PL (ʘʘ)
  • Odpowiedz