Wpis z mikrobloga

Jest obowiązek sygnalizacji zjazdu z ronda?
Rondo nie jest turbinowe, ale zjeżdzajacy z lewego pasa ma pierwszeństwo. Nie przecina żadnej linii, nie zmienia pasa ruchu. Czy jest jakiś ogórny/ogólny przepis nakazujacy sygnalizację zjazdu?

#komunikacja #prawojazdy #prawo #samochody #motoryzacja #pytaniedoeksperta
widmo82 - Jest obowiązek sygnalizacji zjazdu z ronda?
Rondo nie jest turbinowe, ale ...

źródło: comment_1628578019ym1MdxiEpZtVcdnMlVGq1K.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@widmo82: Jest obowiązek sygnalizacji zmiany kierunku jazdy.
A zjazd z ronda uznawany jest za zmianę kierunku jazdy.
Oznakowania poziome tego skrzyżowania wprowadza w błąd. Strzałki kierunkowe oraz linie wyznaczające pasy ruchu w niektórych miejscach sie wykluczają..
  • Odpowiedz
@Franzowaty: Które oznakowanie wyklucza się? Oznakowanie nie jest kompletne, zdjecie zostało wykonane przed końcowym etapem prac.

Zmiana kierunku jazdy? A jak to? Podstawy szukam i nie widzę. Jest orzeczenie sądu, ale w oparciu o zwykłe rondo gdzie przy zjechaniu z niego przecina się linie.
  • Odpowiedz
@widmo82: A mi chodzi o to że brakuje linii kreskowej, co wskazuje na to że wewnętrzny pas ronda (który należy zając wjeżdżając na skrzyżowanie lewym pasem) sugeruje zjazd a co za tym idzie pierwszeństwo nad pasem zewnętrznym, którego wobec oznakowania pionowego i strzałek kierunkowych nie ma.
  • Odpowiedz
@widmo82: Art.22 punkt 5.

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować
kierunkowskazem zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać
sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Zjazd ze skrzyżowania o ruchu okrężnym, zawsze jest zmianą kierunku ruchu.
  • Odpowiedz
Zjazd ze skrzyżowania o ruchu okrężnym, zawsze jest zmianą kierunku ruchu.


@Franzowaty: że co? A co ten ruch okrężny określa jak nie linie poziome? Tutaj jadąc na wprost nie przecinam linii. To jak jazda po łuku. Podsuwasz jakieś przepisy o rondzie, ale one w przypadku takiego oznakowania nie mają zasadnosci.
Co Ci nie pasuje w tym oznaczeniu w przypadku jazdy zielonym kwadracikiem? Jadę sobie, nie zmieniam pasa, nie przecinam linii.
  • Odpowiedz
@widmo82: Rozbraja mnie ignorowanie przez Ciebie oznakowania.

Przed skrzyżowaniem masz znak C-12 który wyraźnie wskazuje iż ruch pojazdów musi odbywać się wokół wyspy lub wyznaczonego placu, w kierunku wskazanym na znaku - czyli przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Zjeżdżając ze skrzyżowania ZMIENIASZ KIERUNEK RUCHU, nie jedziesz już wokół wyspy.

Co z Ciebie za kierowca? Zielone kwadraciki rysuje a kodeksu nie otworzy.
  • Odpowiedz
Zjeżdżając ze skrzyżowania ZMIENIASZ KIERUNEK RUCHU, nie jedziesz już wokół wyspy.


@Franzowaty: a co wyznacza zmianę kierunku ruchu jak nie linia namalowana na jezdni?
Jadę zgodnie z wyznaczonymi strzałkami na znaku C-12, ale jeśli nie przecinam linii to z jakiej paki mam sygnalizowac zmianę ruchu? Ten znak C-12 informuje w która stronę mam się poruszac, zebym nie pojechał w lewo pod prąd
  • Odpowiedz
@widmo82: Facepalm - ZNAKI DROGOWE!

Myśle że wyczerpaliśmy temat. Jeśli masz wątpliwości co do interpretacji przepisów jaką Ci przedstawiłem , poszukaj kontaktu do najbliższego wydziału ruchu drogowego policji i wyślij prośbę o oficjalną interpretację przepisów.
  • Odpowiedz
@Franzowaty Dlaczego zatem WORDy nie wymagają sygnalizacji prawym kierunkowskazem zjazdu z ronda, które ma sygnalizację świetlną? To błąd? Tam również prawy jest obowiązkowy? Przed takim rondem również stoi znak C-12.

@widmo82 Nie ma jasnego potwierdzenia w kodeksie czy tam jest zmiana kierunku jazdy w prawo czy nie ma, stąd niekończące się dyskusje i różne sygnalizowanie przez różnych kierujących. Zgodnie z konwencją wiedeńską o ruchu drogowym, gdzie zmiana kierunku jazdy to
vertical - @Franzowaty Dlaczego zatem WORDy nie wymagają sygnalizacji prawym kierunko...

źródło: comment_1628606236jhNLau5eGes0etq1CnrOZK.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz