Wpis z mikrobloga

Mirki szukam dodatkowej opcji inwestowania ale bardziej automatycznego. Chciałbym niewielką część swoich pieniędzy wrzucać gdzieś, gdzie spędzę jak najmniej czasu. Póki co analizowanie i zakupy w DM Bossa + ogarnianie Krypto zabierają mi trochę czasu a pracować i inne obowiązki trzeba też ogarnąć ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zastanawiam się jak wygląda opłacalność rozwiązań typu InPzu (opłata roczna 0,5%, brak prowizji na wpłaty/kupno/wypłaty) do Finaxa, który bierze 1.2% lub innych rozwiązań. Możecie coś polecić z takich automatów? Pozostaje mi jedynie opcja z #ike jak coś bo #ikze mam w Bossie a nie chce mi się ogarniać tych dokumentów związanych z przenoszeniem.

Horyzont inwestycji długi, powiedzmy 15-20lat.

#fundusze #inpzu #finax #inwestycje
  • 10
@mat_pl: Polecam założenie IKE w BOŚ lub mBank i kupowanie na nim 2 ETF na indeksy światowe - MSCI World oraz MSCI EM, np. IWDA + EMIM. Kupujesz nieważne za ile i zapominasz o temacie, po prostu trzymasz. W długim terminie to będzie najlepsza opcja, a dużo czasu na to nie będziesz musiał poświęcać.

Co do opłacalności, to znalazłem 3 artykuły które porównują różne konta do oszczędzania:
https://inwestomat.eu/jak-inwestowac-100-zlotych-miesiecznie/
https://inwestomat.eu/vanguard-lifestrategy/
https://inwestomat.eu/jak-kupic-etf/

Poczytaj
EMIM


@Candy: czy ja dobrze rozumiem, że w BOŚ lub mBank mogę kupić tylko część ETF'a? Przykładowo EMIM koszt ~80Eur, zlecenie zakupu 1/2 za 40Eur ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@mat_pl @Candy
A druga sprawa jest taka, że korzystanie z IKE/IKZE przy okazji akumulujących ETFów (tym bardziej long term) jest poniekąd marnotrawstwem tych kont. Jeżeli będziesz trzymał te etf 30 lat, to 29 pierwszych lat nic nie zyskujesz, bo nie ma żadnego rozliczania zysków/dywidend

Więc do takiego pasywnego inwestowania w etfy myślę, że najlepszą opcją będzie DeGiro. Tam nie musisz jednorazowo kupować za taką grubą kasę i prowizje też są niższe. Dodatkowo
DeGiro


@AdiLDZ: akurat przy IKZE w BOSSa nie wrzucam w ETF'y z racji wysokiej prowizji na operację, które niedawno znieśli więc poniekąd dzięki za info ( ͡° ͜ʖ ͡°) Sprawdzę DeGiro, dzięki
@AdiLDZ W Degiro nie masz IKE/IKZE, więc nie jesteś zwolniony z podatku. Lepiej zapłacić 0,39% prowizji jednorazowo, niż później zabulić 19% belki od dwukrotności tej kwoty*.

* - po 30 latach będziesz miał pewnie wynik 300%, więc podstawa podatku belki byłaby 200% zainwestowanej kwoty.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mat_pl: pytanie podstawowe - ile miesięcznie chcesz wpłacać?
Druga sprawa - w wieloletniej perspektywie lepiej się wychodzi na kupieniu ETF z wyższą prowizją za zakup a niższą później niż na finax/inPzu stąd lepiej XTB, gdzie masz darmowe transakcje >500 PLN a później nie płacisz finaxowi czy inPzu, tylko płacisz samą opłatę za ETFy
@mat_pl Najmniej możesz zainwestować tyle ile kosztuje pojedyncza jednostka udziałowa funduszu. W takim wypadku zapłaciłbyś dość sporą prowizję, bo aż 19zł (prowizja minimalna od transakcji w BOŚ) za transakcje w wysokości 31EUR (tyle gdzieś teraz kosztuje EMIM).
A druga sprawa jest taka, że korzystanie z IKE/IKZE przy okazji akumulujących ETFów (tym bardziej long term) jest poniekąd marnotrawstwem tych kont. Jeżeli będziesz trzymał te etf 30 lat, to 29 pierwszych lat nic nie zyskujesz, bo nie ma żadnego rozliczania zysków/dywidend


@AdiLDZ: Możesz to rozwinąć / naprowadzić mnie gdzie szukać więcej o tym konkretnym temacie? Myślałem że ETF zachowuje się tak samo gdy kupię je bezpośrednio i przez konto IKE