Wpis z mikrobloga

Jeśli kiedyś zastanawialiście się jak wygląda koniec "Wielkiego Muru Chińskiego" to właśnie tak... ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
Wielki Mur Chiński to zbiorcza nazwa systemów obronnych składających się z zapór naturalnych, sieci fortów i wież obserwacyjnych oraz murów obronnych z ubitej ziemi, murowanych lub kamiennych, osłaniających północne Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu.

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii - plusując ten komentarz bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

Sprawdź też mój blog WWW firmowy SKLEP ZH oraz kanał na YT

#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #chiny #zabytki #budownictwo #architektura #qualitycontent #gruparatowaniapoziomu
Zwiadowca_Historii - Jeśli kiedyś zastanawialiście się jak wygląda koniec "Wielkiego ...

źródło: comment_1626355351JKbRqD2c9BElZczLDtFlsP.jpg

Pobierz
  • 19
@Zwiadowca_Historii: ostatnio usłyszałem tezę, że Mur Chiński bardziej powstrzymywał Chińczyków przed ucieczką z kraju, niż chronił przed najeźdźcami. A chińscy chłopi chcieli uciekać, bo w kraju byli traktowani jak niewolnicy, a za murem mieli szansę na wolność (a czasem nawet egzotyczne podróże do Europy ;))
Nie wiem ile w tym prawdy ale teoria jest ciekawa. Ucieczki chłopów na pewno się zdarzały, szczególnie w systemie feudalno-konfucjańskim, pozostaje pytanie jaka była ich skala.
@Bubka: Ten mur okazał się totalnie bezużyteczny i nie spełnił swojej funkcji. Większość historii dawnych Chin to właśnie wynalazki, które się zmarnowały, bo nie znaleziono dla nich zastosowania i nie wprowadzono ich masowo (dopiero Europejczycy musieli wszystko ulepszyć i wdrożyć) i wielkie konstrukcje, które okazywały się nieprzydatne.