Wpis z mikrobloga

Niech mi ktoś wytłumaczy ten fragment Biblii, bo chyba czegoś nie rozumiem:

Z nastaniem wieczoru przyszedł tam razem z Dwunastoma. 18 A gdy zajęli miejsca i jedli, Jezus rzekł: «Zaprawdę, powiadam wam: jeden z was Mnie wyda, ten, który je ze Mną». 19 Zaczęli się smucić i pytać jeden po drugim: «Czyżbym ja?» 20 On im rzekł: «Jeden z Dwunastu, ten, który ze Mną rękę zanurza w misie. 21 Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził».


Skoro Jezus wie, że ktoś go zdradzi, zapewne nawet wie kto, wie kiedy, to oznacza to nic innego, jak to, że nasza wolna wola jest tylko iluzoryczna, czy wręcz żadna. Gdybyśmy mieli faktyczną wolną wolę, to nawet Jezus nie mógłby przewidzieć, że ktoś zdradzi, ba, Jezus dużo wcześniej wiedział, że jest na tej ziemi po to, żeby ludzie go ukrzyżowali. Skoro działamy według jakiegoś wcześniej założonego planu, to oznacza że de facto nie mamy wolnej woli, a taki Judasz był pionkiem, którego zadaniem było od samego początku zdradzić, przez co dzisiaj cierpi męki w piekle. Co więcej, oznacza to że każdy z nas rodzi się już z góry ustalonym planem, który ma wykonać, a skoro tak, to w jaki sposób wysyłanie jednych do piekła, a drugich do nieba jest sprawiedliwe, skoro morderca nie ma możliwości zmiany swojego "przeznaczenia".

Tu można nawet pójść dalej z tym rozmyślaniem na temat wolnej woli i nawet odejść od tego fragmentu biblijnego. Jaki wpływ mamy na to, że myślimy w dany sposób a nie inny. Na przykład, dlaczego mi podoba się kolor czerwony, a Tobie czarny, dlaczego dla kogoś atrakcyjne są osoby szczupłe, a dla drugiej osoby grubsze, jaki wreszcie mamy wpływ na nasze cechy charakteru? Osoba, która jest wybuchowa i urodziła się w patologicznej rodzinie, ma większe szanse na popełnienie ciężkiego grzechu, niż chłopak z katolickiej rodziny z klasy średniej, a mimo to kryterium jest proste - niebo albo piekło.

#biblia #bekazkatoli #neuropa #4konserwy i trochę #filozofia
kezioezio - Niech mi ktoś wytłumaczy ten fragment Biblii, bo chyba czegoś nie rozumie...

źródło: comment_1625774902hGwjCpLl4jivLcRK5Gnql1.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
@kezioezio: Jprdl, wolna wola jest czescią wolności człowieka która jest nadana mu od urodzenia i niezalezy od jego statusu i nie pochodzi od drugiego czlowieka jak to mialo w tamtych czasach rozumiesz? wiele tekstow biblijnych jest pisana na tamte czasy dlatego koscioł i teologowie z duchem czasu interpretowali to na wymogi terazniejszosci, wszystko to jest kwestia wiary i tylko wierzaca osoba moze to tłumaczyc w ten sposob.
  • Odpowiedz
@kezioezio: Wytłumaczenie jest dość proste: nastroje w pewnej apokaliptycznej sekcie zaczęły się zagęszczać, gdy zaczęły wokół niej węszyć władze i guru zaczął podejrzewać, że ktoś go może podkablować, więc zaimprowizował wiązankę klątw skierowaną w kierunku potencjalnego kabla. A potem jak spisywali tę historię, to zasugerowali, że wiedział, kto tym kablem był.
  • Odpowiedz
@kezioezio: A gdybyś mógł za pomocą wehikułu czasu przenieść się w przyszłość i zobaczyć, co zrobi ten czy inny znajomy, to czy by to znaczyło że nie mieli oni wolnej woli w działaniu? Bóg w katolickiej mitologii jest poza czasem, więc chyba tak to działa.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Skoro Jezus wie, że ktoś go zdradzi, zapewne nawet wie kto, wie kiedy, to oznacza to nic innego, jak to, że nasza wolna wola jest tylko iluzoryczna, czy wręcz żadna.


@kezioezio

Kilka słów o Judaszu. Po raz pierwszy poznajemy go gdy zostaje wymieniony wśród 12 apostołów. Jezus już pewien czas pełni swoją służbę a Judasz prawdopodobnie jest blisko niego jest jego uczniem (inaczej by go nie wybrał). Nic nie wskazuje aby był "złym" człowiekiem. Mało tego cieszył się zaufaniem innych ponieważ powierzono mu opiekę nad pieniędzmi:
  • Odpowiedz