Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2979
Są wakacje. W Grecji czy Włoszech (również w kilku innych krajach Europy) każdy może wypożyczyć motorówkę na dowód osobisty. Szkoda, że większość ludzi nie ma totalnej wyobraźni... Może komuś dzięki temu wpisowi uratuję zdrowie a napewno taka osoba uniknie sporych problemów prawnych.

05.07.2021 okolice 0745

Siedzę spokojnie na mostku nawigacyjnym popijając kawę. Środek morza (10 mil od brzegu okolice Sycylii). Z daleka widzę motorówkę ale przechodzę z nią "czysto" - stoi w miejscu. Nagle imbecyl bo inaczej nazwać takiej osoby nie można postanawia na pełnej prędkości płynąć w moją stronę wykonując manewry w prawo - lewo finalnie zmieniając kurs całkowicie na "mój" statek i przechodząc w odległości 100m od dziobu (i to tylko dlatego, że wychylam ster w trybie awaryjnym cała w prawo). Z tak małej odległości nie widzę już przed sobą nawet gdzie znajduje się motorówka zresztą czego nie zrobię i tak nic to nie da...
Mi pozostaje się już modlić mając nadzieję, że owa motorówka nie zachaczy o "gruszkę" statku która wystaje jeszcze kilka dodatkowych metrów przed dziobem ale jest zanurzona.
Całość akcji trwa około 2-3 minuty.

Jego motorówka 7-10 metrów, moja jednostka 400m (załadowana ponad 9000 kontenerami). Kilkanaście sekund przed przejściem przed dziobem wola na radiu i prosi o zmianę kursu bo on ma pierwszeństwo z wyraźnym zaznaczeniem swojego prawa...
Jeden za sterami swojej niezniszczalnej motorówki drugi delikwent z telefonem w ręku nagrywa filmik na smartfonie. ¯\_(ツ)_/¯

Szkoda, że nie zdaje sobie sprawy jak taka jednostka manewruje z powodu rozmiarów i masy a zmiana kursu czy prędkości wymaga czasami upływu kilku minut. W przypadku kolizji z mojego statku może lekko zejdzie kawałek farby a statek nawet nie drgnie - z niego nie zostanie nic.

Chyba nie zdawał sobie też do końca sprawy z inercji jaka powstała podczas mojej nagłej zmiany kursu i prawie facet wypadł za burtę będąc już po mojej lewej stronie nie było mu już wtedy raczej wesoło bo wymachiwał rękoma chyba krzycząc co ja wyprawiam. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Brak słów...

Sprawa oficjalnie zgłoszona do "Italian Coast Guard" jako sytuacja stwarzająca realne niebezpieczeństwo w międzynarodowym ruchu morskim wraz z pełnym zapisem "voyage data recorder" mojej jednostki. Dalej sprawą będzie zajmował się już dział prawny mojego armatora pewnie naszych Januszy nawigacji spotkają niemiłe prawne konsekwencje.

#praca #pracbaza #prawo #wakacje #podroze #bekazpodludzi #gorzkiezale #ciekawostki
Caracas - Są wakacje. W Grecji czy Włoszech (również w kilku innych krajach Europy) k...

źródło: comment_1625550667krif9qwE53pAieib2EkRpf.jpg

Pobierz
  • 274
Chyba nie zdawał sobie też do końca sprawy z inercji jaka powstała podczas mojej nagłej zmiany kursu i prawie facet wypadł za burtę będąc już po mojej lewej


@Caracas: Nie mam doświadczenia z dużymi jednostkami, zatem zapytam, jaki był efekt? Kilwater?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 81
@krave: O to! To! Przy okazji. Przypomniala mi sie historia ostatnio. (Poza jedna zasada, ze tirowcy to #!$%@?, nie lubie stereotypow.) Kilka miesiecy temu wyprzedzal mnie jakis typowy przedstawiciel. #!$%@? sie prawie pod Iveco. Ja cudem #!$%@? manewr zeby typ sie zmiescil. Natomiast starsza pani jeszcze jechala za nami. Gosc wiedzial co #!$%@?. Mnie cos tknelo, ze zakret, ze #!$%@? nic nie widzi. Natomiast ona nie miala szans zareagowac. Ale: Odbila
@Caracas: Kolega miał sytuację z delikwentem który chciał się popisać jak blisko przepłynie statku i też jakoś zawinął się przy kilwaterze i wypadł z tej motoróweczki do wody. Zrywka oczywiście nie zaczepiona, Włoch w wodzie, a jego Riva wyrywa sama i kółka kręci. Skończyło się wodowaniem rescue boat’a, wyciąganiem typa z wody i wzywaniem coast guardu ( ͡° ͜ʖ ͡°)