Wpis z mikrobloga

Na Słońcu w końcu coś się dzieje.
Właśnie powstaje 6 godzinny timelapse z aktywności słonecznej.
Zdjęcia wykonujemy wykorzystując teleskop w paśmie h-alpha Lunt 152 i kolorową kamerę ZWO ASI2400MC.

Dlaczego kamera kolorowa na nie mono? Otóż kanałem R można zbierać sygnał protuberancj a kanałami G i B szczegóły tarczy Słońca. Dość nietypowe podeście ale się sprawdza

W komentarzu lepsza jakość fotki. Stack 50 klatek.

#astronomia #astrofoto #astrofotografia
Pobierz F_Ogot - Na Słońcu w końcu coś się dzieje.
Właśnie powstaje 6 godzinny timelapse z a...
źródło: comment_1624963882TNtlGIoac6dfm2iB6pATs7.jpg
  • 17
Otóż kanałem R można zbierać sygnał protuberancj a kanałami G i B szczegóły tarczy Słońca.

@F_Ogot: W narrowbandzie h-alfa kanały zielony oraz niebieski otrzymują okrągłe zero fotonów. 75% pikseli na matrycy siedzi i nic nie robi. W przeciwnym wypadku miałbyś widoczną granulację na powierzchni. Zobacz sobie w swoim materiale, jak wyglądają klatki przed debayerem.
Dlaczego kamera kolorowa na nie mono? Otóż kanałem R można zbierać sygnał protuberancj a kanałami G i B szczegóły tarczy Słońca. Dość nietypowe podeście ale się sprawdza


@F_Ogot: Skąd wziąłeś taką teorię? Mam Lunta, mam kamery mono i OSC. Kamera mono rejestruje zarówno detale tarczy i protuberancje. Wszystko zależy od czasu ekspozycji, albo gainu jaki użyjesz. Jeśli studnia jest odpowiednio duża, zarejestrujesz również pochodnie na koronie, bez przepalenia tarczy. ASI2400 ma
Sprawdziłem teorię i działa.
Sygnał R jest przepalony na tarczy i naświetla protuberancje.
Pozostałe dwa sygnały jakimś cudem są naświetlone poprawnie i z ich generuję sygnał na tarczy