Wpis z mikrobloga

Mam problem, chce sterować tranzystorem przez GPIO. Tranzystor to IRL540N Logic level.
Połączenie jak na schemacie poniżej nie działa. Tzn. działa jak zamiast GPIO podepnę 3.3V. Co ciekawe GPIO skonfigurowane jako out, ale w momencie kiedy podpinam je w bramkę transytora to cat value pokazuje 0, a jak odepnę pin to wskazuje tak jak ustawiłem: 1.

Co tu jest nie tak?

#elektronika #rasp
bielu000 - Mam problem, chce sterować tranzystorem przez GPIO. Tranzystor to IRL540N ...

źródło: comment_1624810223niuUiBDN12JMdY0z9yI0rm.jpg

Pobierz
  • 25
@Loperamid: Naryswałem jakieś dziadostwo w paincie bo jak na złośc narzędzie, z którego korzystam wywala jakiś error i nie mogę się zalogować, więc rysunek wziałem pierwszy z brzegu i go tylko lekko zmieniłem. Wiem, słabo wrzucę normalny jak to cholerstwo zacznie działać bo tam mam wszystkie schematy.
@bielu000: pomijając że to mosfet więc ma inny symbol, to wygląda w porządku. Pamiętaj że urządzenie które chcesz zasilić tymi 12V musi być "u góry" twojego obrazka, czyli +12 -> odbiornik -> mosfet -> gnd. Sprawdź czy 3.3V styka żeby go otworzyć, mi się coś zdaje że trzeba 5V, ale pewności nie mam - używałem takie tylko z 5V.
Tzn. działa jak zamiast GPIO podepnę 3.3V. Co ciekawe GPIO skonfigurowane jako out, ale w momencie kiedy podpinam je w bramkę transytora to cat value pokazuje 0, a jak odepnę pin to wskazuje tak jak ustawiłem: 1.


@bielu000: może to jest wyjście open collector?
@bielu000: masz diodę LED jakąś? podepnij do portu zamiast mosfeta i pomrugaj nią sobie czy działa normalnie, oczywiście szeregowo z rezystorem. Może faktycznie mosfet coś walnięty. Ewentualnie może port ma za słabą wydajność żeby otworzyć tego mosfeta? Mosfeta często steruje się nie bezpośrednio z GPIO tylko za pomocą kolejnego - zwykłego tranzystora. Coś w ten deseń jak w załączniku
atehxx - @bielu000: masz diodę LED jakąś? podepnij do portu zamiast mosfeta i pomruga...

źródło: comment_1624812107UTuSLfSPhU08OSqaG8mJ9J.jpg

Pobierz