Wpis z mikrobloga

#informatyka #magisterkaproblems

Mirki mam problem. Za tydzień mamy składać tematy prac mgr z działu informatyka inżynierska. Praca nie musi być rozbudowana jednakże w podsumowujących wnioskach mają być podane wyniki tej pracy. Na pracę ma składać się głównie część opisowa (co bardzo mnie boli, gdyż wolę przełożyć praktykę nad teorię).

Myślałem, żeby wykonać pracę z programowania - z implementacji nowych algorytmów które są publikowane w czasopismach naukowych, ale problem jest taki, że nie wiem skąd można czerpać te inspiracje. Algorytmy mają tę zaletę, że można zbadać złożoność czasową, obliczeniową czas ich wykonywania itp itd.

Interesuję się też technologiami Microsoftu (mam dostęp do msdn), więc może jest jakieś zagadnienie które można stamtąd wyciągnąć, zaimplementować, sprawdzić jak to działa i podpisać wnioski. Najważniejsze, żeby było to coś w miarę nowego (Może o Azure?)

Kolejna moja koncepcja, to było stworzyć model jednej postaci do 3 różnych silników graficznych (np. model 3d z blendera przerzucić do unity3d, unreala engine i Cry engine i zrobić analizę porównawczą tych siników jeśli chodzi o przetwarzanie tego modelu. Jednakże, ze względu na możliwości mojego komputera (a raczej brak możliwości, gdyż posiadam zbyt słabe bebechy w laptopie, żeby zająć się tą dziedziną ten temat raczej odpada).

Następnie myślałem o hurtowniach danych z baz danych. Jednakże oprocz podstaw obsługi hurtowni danych które maiłem na studiach, nie mam za bardzo jak wejść głębiej w tę dziedzinę.

Na inżynierkę stworzyłem prostą animowaną grę na Windows Phone. Nikt tego nie zrobił wcześniej na tej uczelni, więc zaakceptowali tę pracę jako coś nowego co wychodzi poza zakres studiów. Teraz nie mam kompletnie żadnych pomysłów. Co innego gdyby praca mgr. miała charakter inżynierki, gdyż można było jej opis jak i teorię zawrzeć w tekście na podstawie praktyki. Jednakże temat pracy magisterskiej musi być czysto teoretyczny. Praca magisterska może być napisana bez zbędnego wodolejstwa nawet na 4 strony, ale mają to być konkrety opracowane na podstawie publikacji naukowych.

Może ktoś coś pomoże i podrzuci jakiś pomysł?
  • 5
@hbpitero: Uczelnia nieistotna. W moim założeniu temat pracy magisterskiej musi być czysto teoretyczny czyli oparty o wyniki tej pracy. Na inżynierce miałem temat czysto praktyczny, czyli w 100% był związany z aplikacją którą napisałem od podstaw i wszystko od a do z wszystko było napisane i opisane przeze mnie.

Nie masz jakiegoś prowadzącego? Czy dopiero masz sobie wybrać?


@PunkT: Prowadzącego mam. Jednakże od 3 miesięcy szukam sobie dobrego tematu i
@Incognix: Bo u nas to się robi tak - wybierasz sobie, w którą stronę jesteś zainteresowany, wybierasz prowadzącego, którego to jest działka, prowadzący jest na bieżąco z ostatnimi osiągnięciami/badaniami, wie, co by można spróbować zrobić/ sprawdzić, czy da się zrobić, proponuje ci pomysł, ty robisz i spisujesz, co ci wyszło.