Wpis z mikrobloga

Pożyczyłem starszej siostrze najpierw 2000 a potem za miesiąc kolejne 2000 więc łącznie 4000£ na 1 rok z tym że powiedziałem że jak spłaci w 1,5 roku to nic się nie stanie bo szwagier miał problemy finansowe przez częściowa utratę pracy przez lockdown w UK.
Ustaliliśmy że odda z 5% bonusem. Czyli łącznie 4200£
Sama inflacja to ponad 1% więc wydawało mi się to rozsądne, tym bardziej że już jej kilka lat temu powiedziałem żeby robiła roczną poduszkę finansowa z szczerej chęci pomocy rodzinie bo będzie kryzys za kilka lat, i wtedy jej pożyczę na %, a wcześniej pożyczałem na kilka miesięcy bez żadnych %.

Kasa została zwrócona tak jak było umuwione, ale pytała czy podaruje te 5%, to powiedziałem że przypominałem jej o tym jak ważna jest poduszka finansowa a ta olala temat a wiem że nie mieli większych wydatków przez ostatnie kilka lat,
To wyjechała mi z argumentem że szwagra koledzy pożyczali im za darmo a ja rodzina chce jakieś %.

Czy postąpiłem właściwie ? Nigdy takiej kwoty nikomu nie pożyczałem wcześniej i nie chciałem się zgodzić przez tydzień na początku ale presją rodziny sprawiła że pożyczyłem.
#uk
#finanse
#oszczedzanie
#pieniadze
#logikarozowychpaskow
#pytanie
  • 209
To wyjechała mi z argumentem że szwagra koledzy pożyczali im za darmo a ja rodzina chce jakieś %.

@adamsowaanon:
Jak #!$%@? za darmo, nawet w to nie wierz. Za darmo to pewnie pożyczali na miesiąc, a nie na rok.
Generalnie ni #!$%@? bym nie pożyczał komuś, kto pożycza od kilku osób.
W zasadzie, to życie mnie nauczyło, by nikomu nie pożyczać, bo też kiedyś pożyczałem z dobroci serca, a potem były
@oslet: widzę że ogólnie zdania są mocno podzielone,
Wytłumaczyłem siostrze to i kilka lat temu tłukłem do tych łbów żeby oszczędzali bo tylko ich potem stres zjada jak nagle krucho z kasą i koniec końców tracą na tym potrójnie ale szybko zmieniają temat więc co ja mogę.

Relacje z rodziną mam bardzo dobre i wszyscy wiedzą że ja mogę pomóc ale i daje czasami też prezent dla chrześniaka ale nie lubię
@adamsowaanon są ludzie, którzy i tak nie zrozumieją, że warto mieć oszczędności. Dlatego nie warto pouczać zwłaszcza siostry, która wykazuje się mało bystrym umysłem. Wierz mi.
@adamsowaanon: Takiego typa wychować albo mieć w rodzinie to jakaś tragedia. Chłopie jak nie stać ciebie na pożyczkę to nie pożyczasz. Siostrze rodzonej na procent pomagać? Jak twoi rodzice nie są żydami, to jesteś adoptowany.
@adamsowaanon na przyszłość załóż sobie jakąś stocks and shares ISA I wsadź tam pieniądze, kup jakąś spółki dywidendowe jak Ci się nie chce bawić i niech zarabiają. Albo chociaż jakiś fundusz w Vanguard, a siostrze powiesz że nie masz wolnych środków. Jak bardzie potrzebowała pożyczyć to niech się zwróci do tych kolegów co pożyczają za darmo albo banku. Nie wiem jak można być tak nieogarniętym żeby mieć dwie osoby pracujące i żyć