Wpis z mikrobloga

Chciałbym postawić sobie prostą appkę #serverless w #aws (najchętniej w #python)
- api gateway
- ze 2 lambdy
- dynamodb
- może sqs
Widzę że jest cała masa frameworków do tego (np Serverless framework, Chalice itd.) i troche nie wiem od czego zacząć, chciałbym żeby wszystko było spięte jako całość.
Macie jakieś tipy jak do tego podejść? Używacie czegoś konkretnego?
#cloud #naukaprogramowania
  • 22
@CancerLight: no to że z konsoli to wiem xD tylko czym, czy terrraform to nie jest lekki przerost formy do serverlessa?
@srgs: wolałbym sie jednak awsa trzymać narazie, masz coś więcej o tym że azure sobie lepiej radzi bo chetnie bym poczytał
@Luk_1mex: latwiejszy dewelopment, wystawienie srodowiska to jakies 5 min od mementu zainicajlizowania projektu
ogarniaja tez caly routing requestow wiec nie trzeba klikac jak w aws (juz kilka lat nie pracowalem z aws) + jest tam juz zaimplementowane security requestow
w sumie to piszesz tylko kod co cie interesuje i juz mozna jechac na proda

ode mnie w zespole sa tez osoby co bawily python + aws / azure i tez twierdza
@CancerLight: dobra chyba rozumiem, ale musze poczytać jeszcze, bo to jakby to całej infrastruktury itd, a jeśli chodzi o spięcie komponentów też da rade?
Szczerze mówiąc bardziej miałem na myśli grupe tych frameworków do pisania serverlessowych appek, a terraform wydaje sie być troche czyms innym.
@MialemNieWracac: w sumie to nieaktualne bo troche zabrakło czasu na projekcik i musiałem go narazie zaparkować, natomiast bardzo chętnie się czegoś dowiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
napiszesz coś więcej?
terraform za duzy kaliber na takie rozwiazanie?
czemu python z aws jest zły?
@Luk_1mex: to tak pokrótce, kilka faktów, które trudno mi będzie tu udowadniać, ale siedzę w Serverlessie 2 lata ponad:

AWS bezapelacyjnie prowadzi w wyścigu natywnych apek cloudowych, cały ekosystem jest w miarę spójny i miło się z tym pracuje

Terraform ma inny cel - to jest cloud agnostic podejście, żeby nie lockować się na jednego dostawcę, w przypadku Serverlessa to nie ma żadnego sensu i w praktyce naprawdę bardzo bardzo rzadko
@MialemNieWracac: wielkie dzięki za rozbudowaną odp!
Odniosę się:

Terraform ma inny cel - to jest cloud agnostic podejście, żeby nie lockować się na jednego dostawcę, w przypadku Serverlessa to nie ma żadnego sensu i w praktyce naprawdę bardzo bardzo rzadko się zdarza, że ktoś buduje takie aplikacje w oparciu o kilku cloud providerów


no właśnie troche tak podejrzewałem

Jeśli chodzi o Serverless framework to troche sie pobawiłem, poużywałem, poczytałem i ogólnie
@Luk_1mex: Co do kasy, 2 lata temu było ciężko, naprawdę mało projektów, ktoś szedł Ci na rękę, jeżeli pozwalał tak robić, ale w ostatnich 6-12 miesiącach trend się odwraca i firmy widzą korzyści z robienia w Serverlessie i zaczynają szukać osób, które to znają. Ja zaryzykowałem i poszedłem w to all-in i nie żałuję, bo widzę, że jesteśmy już na etapie krzywej produktywność i jeżeli jesteś teraz masz kilka lat w
Pobierz MialemNieWracac - @Luk_1mex: Co do kasy, 2 lata temu było ciężko, naprawdę mało proje...
źródło: comment_1626167117BHa51T2P4jnR5NR31fRTsR.jpg
@Luk_1mex: Co do boto3, aws-sdk na JSa ma praktycznie takie samo API, tylko wiadomo, jest przepisane na JSa, więc tutaj wychodzi tak samo. Do tego nowe aws-sdk v3 dla JSa jest w pełni otypowane i dużo lepiej się z nim pracuje, więc w tym przypadku powiedziałbym, że dalej na korzyść Node.js

Co do CDK, to tak naprawdę robi to samo co Serverless Framework, czyli transpiluje jakiś kod na CloudFormation, który jest