Wpis z mikrobloga

Król był Ojcem Ojczyzny ale też jej ozdobą. Na przestrzeni dziejów kronikarze wychwalali przymioty monarchy przemilczając lub zręcznie ukrywając jego niedoskonałości. Lud nie zawsze miał okazję oglądać króla w całym majestacie. Tak naprawdę poddani mogli go zobaczyć tylko podczas koronacji. Co prawda w koronie na głowie i z berłem w dłoni monarcha zasiadał czasem w radach senatu czy w czasie obrad sejmu lecz w relacjach pamiętnikarskich z tych wydarzeń osoba króla znajduje się na dalszym planie. W diariuszach takich uwaga autorów skupia się na wartkich wydarzeniach politycznych. Głównymi aktorami wydają się być posłowie czy senatorowie. Od czasów Zygmunta III poddani mieli sposobność poznać lub choćby zobaczyć wcześniej nowo obranego monarchę. Znano przecież powszechnie za panowania Zygmunta III królewiczów Władysława i Jana Kazimierza. W czasie panowania ostatniego Wazy aktywny był politycznie Jan Sobieski nieco mniej Michał Wiśniowiecki.

Link do znaleziska - Król na majestacie, czyli ceremoniał koronacyjny Augusta II i Augusta III

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski - historykon)
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️Andrzej Włusek - Historia poza horyzont
Jeśli podobają się Tobie się moje filmy i uważasz, że powinienem rozwijać dalej kanał to zostań moim patronem na patronite ➡️ który znajdziesz TUTAJ

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #zwyczaje #swiat #liganauki #zainteresowania #swiatnauki #monarchia #kultura #europa
sropo - Król był Ojcem Ojczyzny ale też jej ozdobą. Na przestrzeni dziejów kronikarze...

źródło: comment_1623400215lR5KZXHII4k37iB0fMLCij.jpg

Pobierz
  • 37