Wpis z mikrobloga

Co lepiej studiować? AiR czy mechatronikę? Co jest bardziej przyszłościowe? Po czym można zrobić większą karierę i spodziewać się wyższych zarobków? Po czym są lepsze perspektywy?

#politechnika #air #automatyka #mechatronika #pwr #studia #studbaza #praca

Mechatronika czy automatyka i robotyka?

  • Mechatronika 31.3% (30)
  • Automatyka i robotyka 68.8% (66)

Oddanych głosów: 96

  • 45
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

sporo pomaga nawet jak nic nie umiesz.


@ShadyTalezz: no tylko tyle, że może sie ktos na to nabierze i zatrudni cie na okres próbny. I tu w zasadzie kończy się historia kariery, wysokich zarobków i świetlanej przyszłości ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@ShadyTalezz: pierwsze słyszę a słyszałem dużo bo i długo żyje ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chcesz mi powiedzieć, że do "klepania tabelek w Exelu" zatrudnia sie ludzi z byle dyplomem bez względu na to czy umieja to czy nie? Troche sie pozmieniało więdze xD w moim świecie płaci się za wykonywanie pracy a nie dyplom przy rekrutacji a płaca jest adekwatna do pieniędzy które zarabiasz na rzecz
  • Odpowiedz
@ShadyTalezz: zreszta mowimy o karierze i dobrych zarobkach a nie o tym, że komus udało się wśliznąć do roboty na dyplom i od lat udaje, że wykonuje swoja prace i nikt sie jeszcze nie zorientował ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@asdfghjkl: przecież kończąc studia, w momencie otrzymania dyplomu nie zostaje się specjalistą inżynierem. Pracodawcy zdają sobie z tego sprawę, stąd też stanowisku typu młodszy inżynier xyz, asystent xyz gdzie taki młodziak jest przyuczany. Dużo ludzi kończy studia z poczuciem że nic nie potrafi i niczego się tam nie nauczyło ale nawet żeby się prześlizgnąc przez studia to człowiek musi mieć jakąs podstawową wiedze z danego zagadnienia, której nie ma większość
  • Odpowiedz
@mlodyernest: ale o czym my teraz rozmawiamy. przecież napisałem wyraźnie, że nie chodzi mi o nie studiowanie czy coś. wrecz przeciwnie. tylko kluczem do kariery, zarobków jest wybicie sie ponad przeciętność. Ciężko sie wybijać pracując w zawodzie który ci nie pasuje. Ile można udawać, że jest fajnie jak nie jest? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Teraz powiedzmy zawód A daje dobre zarobki. Załózmy, że następuje boom na
  • Odpowiedz
@KrolSandaczPierwszyRozrzutny: według mnie mechatronika to droga w integratorstwo - zarobki takie sobie, częste wyjazdy, deadliny, tu musisz zaprogramować plcka, tu narysować element w cadzie, tam zamówić części, tu ogarnąć sobie hotel - been there done that. Nic fajnego. Automatyka też otwiera ci tę drogę, ale ponadto masz wjazd w programowanie, zaawansowane techniki sterowania, badania i rozwój. To są bardzo podobne kierunki, ale jednak po mechatronice według mnie jest sufit, jesteś
  • Odpowiedz
@KrolSandaczPierwszyRozrzutny: Chociaż i tak według mnie w 2021 roku najlepiej studiować dwa kierunki: matematykę i wstaw sobie jeden spośród wymienionych: automatykę, elektronikę, elektrotechnikę, informatykę, cokolwiek sensownego. Jeżeli ogarniasz matmę, statystykę, danologię, algorytmikę, metody sztucznej inteligencji i połączysz to z dowolnym sensownym kierunkiem to stajesz się kozakiem 20k EUR na fakturce co miesiąc xD
  • Odpowiedz
@Klimfil praktyki jeszcze miałem typowe dla automatyka (jednak nie widziałem w tym przyszłości dla siebie), w trakcie studiów złapałem bakcyla na elektronikę i programowanie embedded, przez kilka lat nawet w tym pracowałem, teraz piszę trochę bardziej wysokopoziomowo
  • Odpowiedz
@KrolSandaczPierwszyRozrzutny:
Niezależnie od tego na jakie studia pójdziesz, będziesz miał podobne możliwości. Tak naprawdę, to branżę, w której będziesz pracował wybierasz idąc na trzecim, czwartym i piątym roku na staż/praktykę lub do pracy na część etatu. Masz wtedy czas popróbować co Ci pasuje, a co nie.
W tzw. międzyczasie dobrze jest też działać w kołach naukowych lub organizacjach studenckich. W tych pierwszych (o ile jesteś aktywny) bardziej rozwijasz swoje hobby
  • Odpowiedz
@KrolSandaczPierwszyRozrzutny: Automatyka i Robotyka to taka jedna gałąź mechatroniki. Na pewno po AiR będziesz większym specjalistą w automatyce niż po mechatronice. Mechatronika to zbyt rozbudowany kierunek, żeby coś szczegółowo się nauczyć.

Dużo też zależy od wydziału, bo AiR na wydziale mechanicznym to prawie to samo co mechatronika.
  • Odpowiedz
  • 1
@KrolSandaczPierwszyRozrzutny
Nie ma to absolutnie znaczenia. Wybierz ten, który ci bardziej odpowiada.

Oba kierunki są bliźniacze (w oczach pracodawców) i po obu możesz robić to samo. Ukończenie jednego nie zamknie ci żadnej ścieżki związanej z drugim. Jeśli chodzi o perspektywy, to możesz po obu mieć zajebiście ciekawą pracę, ale za granicą.

W Polsce możesz robić ciekawe rzeczy, ale będziesz się wkurzał na
  • Odpowiedz