Wpis z mikrobloga

Jak wynika z tego badania rozwijanie uważności (mindfulness) poprzez praktykę medytacji przyczynia się do większego prawdopodobieństwa i częstotliwości świadomych snów.Medytacja polepsza uważność nie tylko w stanie czuwania ale również w stanie snu.

"The main findings of the study showed that #!$%@? who reported having prior meditation experience also reported higher lucid dream frequency, with approximately 4.28 vs 2.55 lucid dreams per month. Further, those having meditation experience also reported higher FMI mindfulness scores. Specifically, years of experience and hours of practice per week were correlated with mindfulness scores. The authors conducted more complex analyses to extricate the mediating role of meditation on the relationship between mindfulness and lucid dreaming. What they found was, only in those subjects who have prior meditation experience was there a significant correlation between FMI mindfulness score and lucid dreaming frequency. Those subjects without meditation experience showed no relationship between FMI score and lucid dream frequency.

Thus, their hypotheses were partially confirmed; individual mindfulness is positively related to lucid dream frequency but only in those subjects who practice meditation. Further, these individuals report higher mindfulness and lucid dreaming frequency in general than people without meditation experience. The authors conclude that “higher awareness cultivated during daytime is also reflected in higher awareness of one`s mental states while dreaming.” Future research may seek to delineate which types of meditation practice are most directly influential on dreaming, and perhaps in the future, the possibilities of practicing meditation even from within the lucid dream state."

https://www.psychologytoday.com/us/blog/dream-factory/201509/the-link-between-mindfulness-meditation-and-lucid-dreaming

#swiadomysen #ld #oneironautyka #sen #medytacja #mindfulness #psychologia
  • 11
@Dreampilot: Mindfulness jest różnie rozumiane i w zasadzie każdy robi co chce, uważa że jakieś działanie to mindfulness. Aktualnie istniejące opisy czym właściwie jest Mindfulness są zbyt ogólne i w połączeniu z medytacją dają po prostu bardziej widoczny, powiązany rezultat. Równie dobrze można się obejść bez medytacji "statycznej fizycznie" i może to być nawet bardziej efektywne bez medytacji tego typu.
Problem w tym, że nie ma dokładnego opisu co się dzieje
@Trewor: Mindfulness tutaj rozumiem tradycyjnie tak jak w medytacji buddyjskiej czyli jako umiejętność ciągłej introspekcji wewnętrznej, nieprzerwanej meta-świadomości, ciągłej obecności, co rozwijają ćwiczenia medytacyjne.Jest to pewna umiejętność rozwijana w praktyce samatha/vipassana .Nie mam na myśli jakiegoś mainstreamowego "mindfulness" jako rodzaju czy stylu medytacji na zachodzie.I mam wrażenie że artykuł rozumie to w ten sposób jako właśnie taką umiejętność meta-świadomości.
@Dreampilot: Nawet te "nie zachodnie"/Wschodnie metody mindfulness nie są uniwersalne i dostosowane do dawnych tradycji gdzie zwykle była/jest to praktyka gdy żyjesz w klasztorze i za wiele nie zajmuje się zarabianiem na utrzymanie egzystencji. Można mówić, że Mindfulnes to uniwersalny stan wewnętrzny, ale same sformułowania typu: introspekcja wewnętrzna określa jedynie kierunek uwagi, który może być źle rozumiany przez samą semantykę tj. zbyt dosłownie. (Zdaję sobie sprawę, że tylko wymieniasz zjawiska bez
nawet jak osiągnie się domniemanie zbliżony poziom uważności na "wzór tradycji wschodniej" to w połączeniu z współczesną dynamiką świata jest nie do utrzymania owa "nieprzerwana meta-śwaidomość"


@Trewor: Dla nas żyjących i medytujących w społeczeństwie chodzi o utrzymanie ciągłości uważności w trakcie medytacji i o większy jej poziom w życiu poza medytacją.Więc tak, my osiągniemy tylko jakiś tam poziom.Będziemy mniej w auto-pilot mode (jedno badanie pokazało że auto-pilot to ponad 50% czasu
@Dreampilot: Uważność tutaj może być różnie rozumiana i nie musi automatycznie np: oznaczać "pamięci sawanta"(nikt nie twierdził), a głębokie poczucie percepcyjne w trakcie i z chwili na chwilę gdzie występuje jedna charakterystyka odczucia wewnętrznego/zewnętrznego w odbiorze siebie względem otoczenia.
Ja stosuję medytację dynamiczną i występuje ona "w trakcie życia" w społeczeństwie. Głównie w celu świadomego śnienia. Jest to ogólnie mówiąc rodzaj poczucia tła. W tym stanie zauważalna jest spójność pamięci roboczej
@Trewor: No nie wiem w dwóch pismach popularnonaukowych NG i Focus opisano coś zwanego efektem Tetrisa - osobom kazano grać codziennie 3 dni w Tetrisa bodajże po 3 dniach osoby mówiły że śniły im się "spadające bloki" mogę dać te dwa artykuły jak chcesz albo ich fragmenty opisujące to bo to ciekawe
@billuscher: Tak. Ale to nie oznacza automatycznie, że jest to efekt, który można stosować regularnie. Występuje on głównie nieświadomie w różnych sytuacjach. Gdy chcesz go wykorzystać świadomie to się adoptujesz do takiego bodźca/powtarzalnych wrażeń. Z tego faktu adaptacji jest to tzw. habituacji, przywyknięcie do powtarzalności i spada czułość, efekt oddziaływania. Tymczasowo, sporadycznie można to wykorzystać, ale nie regularnie.
To, że coś piszą nie znaczy, że jest to od razu praktyczne, a
@billuscher: Tymczasowo w ciągu dnia możesz wykształcić odruch, że co jakiś czas czujesz potrzebę by wykonać RT i z tego się m.in. bierze wzbudzenie większego poziomu świadomości w śnieniu. W takim sensie przenika takie działanie do snu. Ale to tylko część prawdy, "problemu" technicznego. Są co najmniej 2-3 inne niuanse, które decyduję o efektywności RT. W ogólnie panujących info na temat RT nie ma więcej szczegółów.
Powiem tak, to m.in. przez