Wpis z mikrobloga

@Kempes:

Zajmijmy się teraz najbardziej kontrowersyjną częścią analizowanego ustępu. Zgodnie z wersetem 23 Bóg doprowadza do śmierci 42 małych chłopców lub jak wskazuje werset następny scena opisuje śmierć dużej liczby dzieci. Okazuje się, że ustęp ten nie jest tak jednoznaczny jakby się mogło wydawać i problem pojawił się jako wynik nie najbardziej fortunnego literalnego tłumaczenia. Termin, który został tutaj użyty Na’ar Qatan (neurim qetannim) może oznaczać dzieci (mały Mojżesz w Ks.
@Gordon_LL: A no miłosierny bo ta brygada, to zwykłe Sebki spod bramy wielkiego-lipnego miasta, które pewnie by zaciukały Elizeusza, lub co najmniej skroiły ze stafu. Klasyk, najpierw zaczepki, teścik a później rozbój i #!$%@?. Elizeusz jako młody i dzielny kolo, pewnie tanio by skóry nie sprzedał i jatka gotowa. W dodatku, 40 ich było a zjadł ich miś, pokazuje z jakimi "gierojami" mamy tu do czynienia. Zwykłe pato-pisiory, silne wobec słabych
@Nakimesis: Ten sam gatunek zwierzęcy różniące się wiekiem. Różnica jest. Nie chodzi Mi zupełnie w tej chwili o fakt zabicia.
Może źle zaznaczyłem myśl pisząc o dzieci/dorosłych. Bardziej chodziło o zaznaczenie że możemy tracić na informacji nie odwołując się do kontekstu historycznego.

Druga część okrzyku ma również duże znaczenie dla zrozumienia całej sytuacji. W naszym przekładzie, tłumacz wyraził to przez frazę: „Przyjdź no”. Co prawda słowo `alah może mieć takie znaczenie,
Nie pamiętam w którym źródle ale widziałem odniesienie że owi mężczyźni byli czczycielami ówczesnego Baala/Molocha. Baal jest o tyle nieciekawym bóstwem w tym okresie który oczekuje ofiary z dzieci


@zieloniutkazielonka: Nie ma sensu tłumaczyć postępowania Boga. Gość zabił wszystkich zalewając ziemię. Wszyscy czcili diabła? Nawet nie mieli pojęcia, że kogoś powinni lub nie powinni czcić.
@AngryKingpin: Jahwe przy innych okazjach nakazywał swoim wiernym mordowanie dzieci:

15: 2 Tak mówi Pan Zastępów: Ukarzę Amaleka za to, co uczynił Izraelitom, jak stanął przeciw nim na drodze, gdy szli z Egiptu. 3 Dlatego teraz idź, pobijesz Amaleka i obłożysz klątwą wszystko, co jest jego własnością; nie lituj się nad nim, lecz zabijaj tak mężczyzn, jak i kobiety, młodzież i dzieci.


https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1168
1 Sam 15:1-3
O potopie już