Wpis z mikrobloga

Żeby walczyć z kapitalizmem i prywaciarzami, nie trzeba masowych akcji albo zmian politycznych. Czasami wystarczą takie akcje pracownicze, jak zakładanie związków zawodowych i wykupowanie przedsiębiorstw od samych kapitalistów. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mała, lecz zwycięska cegiełka oraz inspiracja na przyszłość.

#antykapitalizm #syndykalizm #mutualizm
G.....5 - Żeby walczyć z kapitalizmem i prywaciarzami, nie trzeba masowych akcji albo...

źródło: comment_1622399914WHITwvk6WyMGNAE3Wz4G02.jpg

Pobierz
  • 100
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Gaku745: Taka akcja wykupywania firmy przez pracowników nie ma nic wspólnego z komunizmem i antykapitalizmem tak długo jak jest to dobrowolna transakcja między dwoma stronami i państwo nie lobbuje za korzyścią żadnej ze stron. To najczystsza forma kapitalizmu która akurat w tym wypadku prowadzi do "pożądanych" przez was "antykapitalistów" efektów.
  • Odpowiedz
Taka akcja wykupywania firmy przez pracowników nie ma nic wspólnego z komunizmem i antykapitalizmem tak długo jak jest to dobrowolna transakcja między dwoma stronami i państwo nie lobbuje za korzyścią żadnej ze stron.


@kuna999: Boże przestańcie takie korwinistyczne mity powielać xD

Społeczna własność i demokratyczne zarządzanie to są podstawy socjalizmu, socjalizm może istnieć nawet bez państwa. Wiem, ciężko wam to zrozumieć bo jesteście zaczadzeni tym wykopkowym p----------m, że socjalizm jest
  • Odpowiedz
Nie mówię że coś złego jest w zbiórkach pieniędzy, jednak startupy fundowane przez crowdfunding mają zazwyczaj znacznie mniejsze szanse na osiągnięcie sukcesu niż te dotowane przez banki czy profesjonalnych inwestorów.


@zeglarz29: A nawet mnie tym zaciekawiłeś powiem ci, masz coś interesującego do poczytania na ten temat?

Niewykluczone że tak jest, chciałbym zobaczyć bo też nie mam nic przeciwko fundowaniu spółdzielni na przykład ze spółdzielczych banków, to by było nawet preferowalne,
  • Odpowiedz
@Gaku745: Jak ta firme wykupi od tych wspólników jakiś jeden "paskudny kapitalista" i zacznie zarządzać nią lepiej//taniej to też będzie formą kapitalizmu i to skutecznego a na dodatek pięknego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Jak ta firme wykupi od tych wspólników jakiś jeden "paskudny kapitalista" i zacznie zarządzać nią lepiej//taniej to też będzie formą kapitalizmu i to skutecznego a na dodatek pięknego ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@kuna999: No wtedy tak, bo stracą tą samorządność pracowniczą i znowu będą pracować na dorobek jednego albo grupki właścicieli. ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@Gaku745: Stracą ją bo byli zbyt nieudolni aby prowadzić biznes na wolnym rynku. Wolny rynek o wszystkim pomyśli i rozwiąże problemy nierozwiązywalne w innych systemach zarządzania :)

Możliwe też, że będzie na odwrót i to Ci wspólnicy poradzą sobie lepiej w prowadzeniu tej kawiarni niż ten "kapitalista" i jest to całkiem prawdopodobne w przypadku małych biznesów gdzie kontakt z klientem i "pasja" prowadzenia biznesu jest kluczowa(dlatego na przykład ludzie często
  • Odpowiedz
@Gunslinger: W socjalizmie właścicielem jest państwo. W kapitalizmie właścicielami są bogaci.

W superkapitalizmie - WSZYSCY JESTEŚMY WŁAŚCICIELAMI. Własność prywatna dla wszystkich. Nie będą nam kapitaliści czy socjaliści narzucać koszulki na abonament, czy jakieś biurokratyczne kołchozy. Złap mnie za rękę, a powędrujemy tam, gdzie żaden kapitalista albo socjaluch-komuch wzrokiem nie sięga.
  • Odpowiedz
@gtafr: Ty też słuchaj mi tu uważnie, superkapitalizm, rozumiesz? Zwykły kapitalizm jest dla leszczów, a socjalizm dla zamordystów. Czas skończyć z tym binarnym wyborem między jednym syfem, a drugim syfem.
  • Odpowiedz
@Gaku745: ale do czego ty pijesz gościu, tak samo jak ankap jest bezsensowny, tak samo ancom, o systemach totalitarnych nie wspomnę, bo się nimi brzydzę. Zarówno kapitalizm jak i socjalizm ma swoje miejsce w światowej gospodarce i polityce, po prostu pokazałem bezsens twojego argumentu
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Gaku745: czyli zwyczajna spółka pracownicza znana od początku XIX wieku? Wg Wikipedii pracownicy takich spółek zarabiają ok. 15% mniej niż w firmach kapitalistycznych, o ile oczywiście powiedzie się zbiórka na wykup firmy...
  • Odpowiedz
spółka pracownicza


@Gunslinger: Spółki to nie to samo co spółdzielnie xD

Ojezu często się z tym spotykam też. Opisuję spółdzielnie, a oni odpalają nagle "AHA CZYLI TAKA SPÓŁKA" xD Nie, spółdzielnia to nie to samo co spółka, ale i tak robicie zawsze żaruwa nad głową i "OKEJ CZYLI SPÓŁKA, NO ROZUMIEM, WSZYSTKO JASNE" ehhhh xD
  • Odpowiedz
I oczywiście ten modelowy biznes do opowiadania o wykupywaniu od kapitalistów to musiała być kawiarnia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz