Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
#gielda #gpw #inwestycje #akcje #nieruchomosci #inwestowanie
Mniej więcej za miesiąc otrzymam około 600 tys. zł należnej mi części spadku. Do tej pory byłem pewien, że kupię kawalerkę na wynajem (swoje mieszkanie już mam). Teraz jednak się zastanawiam nad giełdą. Nie jestem inwestorem, nie znam się na tym, szukam w miarę prostej i bezobsługowej możliwości zainwestowania tych środków. Znajomi kupują dywidendowe akcje na GPW i twierdzą, że rentowność w dłuższej perspektywie jest zbliżona do rentowności wynajmu mieszkania przy braku całego tego zawracania głowy z lokatorami, wynajmami itp. Jawi się to dla mnie jako ciekawa alternatywa. Problem w tym, że nie mam o tym pojęcia. Dlatego pytam Was, czy są jakieś sprawdzone biura doradztwa inwestycyjnego (coś w tym rodzaju), jacyś konsultanci od tego typu spraw, do których można się zwrócić (oczywiście odpłatnie) po poradę i rozsądnie zainwestować pieniądzę na giełdzie. PS Żadne biznesy, MLMy, kryptowaluty, forexy i inne skamy mnie nie interesują. Albo nieruchomości, albo akcje dywidendowe. A może właśnie wrócić do pierwotnego pomysłu i kupić mieszkanie pod wynajem? Jak uważacie?

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #60ae6d5631a2c7000b20c9e8
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 66
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@czasnawykopki: nie no ok, jak się opanuje zarządzanie kapitałem to można większy hajs wrzucić, ale nie od razu.
Sama wielkość kapitału jest zależna od sytuacji materialnej danej osoby, ale zakładam że OP nie jest milionerem i strata iluś procent takiej kasy byłaby zbyt bolesna -> za duży kapitał na giełdę.
  • Odpowiedz
@PrzywodcaFormacjiSow: Oczywiście zgadzam się z Tobą. Trzeba opanować zarządzanie kapitałem i psychikę przede wszystkim nie wspominając już o podstawach analizowania, matmy itp. Szczęście początkującego w dłuższym okresie urywa rączki i zmiata z planszy. W moim przypadku około rok wcześniej przyglądałem się giełdzie z boku, poza tym mam wykształcenie ekonomiczne więc można rzec, że miałem lepsze warunki na początku inwestowania. W przypadku 600k wrzuciłbym całość na giełdę gdybym na koncie miał około
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania:
Na pewno jakaś dyersyfikacja.

Mieszkanie jest najbardziej rozsądnym lokowaniem na ten moment jeśli nie znasz się na giełdzie. Co do mieszkań to na ten moment ceny będą rosły, a nawet jak by była chwilowa korekta na rynku nieruchomości to i tak w dłuższej perspektywie cena za M2 będzie rosła więc będzie pokrywać inflacje.

Giełda teraz to ciężko przewidzieć, bo w USA rekordy na DAX też, u nas sam WIG też
  • Odpowiedz
@karol-t: Podkleje sie do tematy,
U mnie podobnie ale troche innaczej. Uzbieralem 600tys na dom, sytuacja patowa bo domow brak a ceny wystrzelily. Uciekac z gotowki? Jak tak, to w co? Czy cierpliwie czekac na korekte?
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Przejrzyj blog co wstawił @Boros inwestomat, i do tego polecił bym grupę na FB Dividend Kingdom, tam znajdziesz wiele ciekawych rzeczy i ludzi którzy się znają, do tego kilka książek Pozycji można wiele wymieniać, ale pewnie ci i kumple doradzą albo sam wkońcu się natkniesz na interesujące cie pozycje, bo ich trochę jest. Durgie pytanie czy ETFy czy poszczególne akcje, ja wybrałem pojedyncze akcje. No i tak jak pisało wiele
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Dobra to ja swoje dopowiem o samych nieruchomosciach. Tu kazdy gada o mieszkaniu, ale pomysl lepiej o lokalach uzytkowych takich co moga byc zabkami, aptekami itd. Odpada wtedy koszt remontow.

Do tego jesli nie chcesz tego sprzedawac, a tylko czerpac zysk to pomysl, aby zostac osoba fizyczna, ale platnikiem vat. Kupisz wtedy lokal w cenie netto.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania:
Zostaw 20 tysi na inwestycje na giełdzie, nie dorzucaj nic wiecej. Czytaj, ucz się i jak po roku będziesz mial wynik w okolicy wyniku indeksu, to dokladaj. Niestety statystyki są przeciwko Tobie, wiekszość traci kasę. Z zerową wiedzą szanse na powodzenie w pomnażaniu na giełdzie majątku są też bliskie zera.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: nie masz doswiadczenia w inwestycjach, tej kasy nie zarobiles sam, prawdopodobnie szybko takiejkasy nie zarobisz (nie odrobisz strat), zakładam, że nie dostaniesz za chwile drugiego spadku. Ja bym na Twoim miejscu kupil nieruchomosc, nie musi byc na wynajem, moze byc coś na spekulacje, ale nieruchomosc. Jesli nawet bedzie mega kryzys i nieruchomosc straci na cenie 50% to nadal bedziesz mial te nieruchomosc. Jesli zainwestujesz na gieldzie i stracisz 50% to
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania:

Już póżno na czysty szybki zysk, chyba że we wrześniu znowu lockdown to mogą być wtedy spadki (przy 3 fali były nieznaczne, a nie ogromne jak przy 1 i 2 fali) wtedy kupując cokolwiek dziś jesteś x2 -x4.
A teraz hmm

U nas liczyć na dywidendy możesz tylko realnie z:
PZU (jest za 35PLN realnir ma szanse na 40PLN w tym roku) rocznie około 2zł z akcji (nie wiem czy
  • Odpowiedz